Farklılıklarımız tehdit görülemez

Farklılıklarımız tehdit görülemez
Farklılıklarımız tehdit görülemez

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “ Türkiye ’de gerçekten güzel şeyleri hep beraber yaşıyoruz. Türkiye’de var olan kardeşliğin çok daha güçlendiğini, kardeşlik rüzgârının çok daha güçlü bir şekilde estiğini, Türkiye’de barışın, huzurun adeta özlendiğini ve bunun için çok büyük bir arzunun artık çok açık sokaklara yansıdığını görüyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Gül’e ziyareti sırasında Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AK Parti Muş milletvekilleri Muzaffer Çakar ve Faruk Işık ile BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da eşlik etti.
Gül, dün Muş Valiliği’ni ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, şehri ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Siyasi hayatı boyunca çeşitli vesilelerle Muş’a geldiğini belirten Gül, “Ama Cumhurbaşkanı olarak ilk defa geliyorum. Dolayısıyla cumhurbaşkanı olarak Muş’u ziyaret etmek benim için gerçekten büyük bir mutluluk kaynağı oluyor” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Gül, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir basın mensubunun çözüm süreciyle ilgili sorusuna Gül, şu yanıtı verdi:
“Ben, Doğu ve Güneydoğu illerinin çoğunu ziyaret ettim. Bu bölgede, ziyaret etmediğim iki il kalmıştı. Bunlar Muş ve Bingöl. Onlar da bugüne nasip oldu. Halkımızın, vatandaşlarımızın devletine, milletine bağlılığını daima her yerde gördüm. Şüphesiz ki sıkıntılarımız vardı. Şüphesiz ki sıkıntılarımızı görmemezden gelme gibi bir durumda olamazdık. Biliyorsunuz bunu ben daima tekrar ettim. Bunu en zor günlerde de cesaretle konuştum. TBMM’de konuştum, başka yerlerde de konuştum. Ümidimi, bunun başarı ile bunun büyük bir kardeşlikle var olan kardeşliğimizi daha da pekiştirecek şekilde gelişeceğine olan inancımı daima korudum. O bakımdan inanıyorum ki bu gezi, bu vesileyle bu havanın daha da pekişeceğini, herkesin daha çok bir araya geleceğini, birbiriyle daha fazla kucaklaşacağına inanıyorum. Çünkü insanların fıtratında aslında sulh vardır, birlik var. Diğerleri anormal durumlar.” 

Halka hitap etti 

Valilik ziyaretinin ardından Gül, Muş Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti. Davul-zurna çalınarak karşılanan Gül’ü görmek isteyenler izdihama neden oldu.
Cumhurbaşkanı burada belediyenin balkonundan halka hitap etti. Gül, “Bugün bu gördüğünüz manzara, bütün temsilcileriniz, değerli milletvekilleriniz, sizin temsilcileriniz TBMM’de hep beraber bu fotoğrafları görmeyi sizler de çok arzu ediyorsunuz tabii ki. Farklılıklarımızı sıkıntı olarak görürsek tehdit olur. Farklılıklarımızı zenginlik olarak görürsek hepimizi kucaklarız, kardeş oluruz ve o zaman çok daha güçlü oluruz.”