Faruk Çelik kimdir?

Faruk Çelik kimdir?
Faruk Çelik kimdir?
Kılıçdaroğlu ile istifa polemiğine giren Çalışma Bakanı Faruk Çelik kimdir? Faruk Çelik nerelidir ve daha önce hangi görevlerde bulunmuştur?

1956'da Artvin'de dünyaya gelen Faruk Çelik, çocukluk yıllarını Artvin'de geçirdikten sonra orta öğrenimini Bursa'da tamamlamıştır. Bursa Yüksek İslam Enstitüsü'nü bitiren Çelik, Kocaeli İşletme Enstitüsünde iki yıl işletme eğitimi görmüştür. Dört yıllık bir lise öğretmenliği geçmişi de olan Çelik, ticaretle de uğraşmıştır.

 İki yıl yerel bir gazete işleten ve köşe yazarlığı yapan Çelik, Fazilet Partisi çatısı altında Bursa İl Başkanlığı ve Fazilet Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yerine getiren Çelik, 1999 yılında yapılan seçimlerde 21. dönem Bursa'dan Milletvekili olarak seçilmiş ve Meclis'e adımını atmıştır. Çeşitli komisyonlarda aktif görev alan Çelik, 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi 'nin kurucu ekibi içerisinde yer almıştır. 2011 seçimlerine kadar Bursa'dan vekil seçilerek Meclis'teki yerini süreklilikle alan Faruk Çelik, 2011 yılında ise Şanlıurfa'dan Milletvekili olarak seçilmiştir.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik: İstifa etmesi gereken Kılıçdaroğlu

Meclisteki görevi süresince Ak Parti Grup Başkan Vekilliği görevinin yanı sıra bakanlık hizmetleri de vermiştir:

Faruk Çelik'in Bakanlık görevleri:

60. Hükümet: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Devlet Bakanı

61. Hükümet: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

Son dönemde özellikle art arda gelen maden faciaları ve sıklaşan iş kazaları sebebiyle sürekli eleştiri oklarının hedefinde olan Faruk Çelik, evli ve dört çocuk babasıdır.