Fasa fiso bir soruşturma

Daha ilk gün çözüldü!
Önce Garih cinayetinin ilk zanlısı 13 yaşında F.N. 'jet gibi' yakalandı. Polis 'tinerci' dediği çocuğun 'itirafını' bile açıkladı. Garih'in cinayet sonrası üzerine örtülen çuval 'kanla Allah yazılı' diye delil yapıldı. Garih'in cep telefonu kayıptı, telefonun verdiği sinyallere ilişkin sürekli çelişkili bilgiler geldi.
Tanık şarlatan mı?
'Zanlı' Yener Yermez telefondan tespit edildi. Ancak, yeri belli Yermez garip bir şekilde kaçtı. Pınar Konuşkan, Yermez'in 'arkadaşıydı'. 'Cinayet itirafı' hemen basına yetiştirildi. Ama mezarlıktaki kan farklıydı. Son olarak önceki günün 'süper tanığı' Köksal Yılmaz'ın ifadesi inandırıcı bulunmadı.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - İşadamı Üzeyir Garih cinayetiyle ilgili soruşturmada polisten sızan bilgiler, olayı içinden çıkılmaz hale getirirken zanlılar için 'yargısız infaza' dönüştü. Cinayetle ilgili hemen hemen her şey spekülatif ve çelişkili bilgilerle anlaşılmaz hale geldi. Sızan bilgiler, Gayrettepe Asayiş Şube Müdürlüğü'nde 'mesai' yapan gazetecilerin tartaklanıp dışarı atılmasına yol açtı. İşte her biri fiyaskoyla sonuçlanan 'bilgiler':
Kimin mezarı?
25 Ağustos Cumartesi günkü olaydan sonra, Garih'in kimin mezarını ziyaret ettiğine ilişkin iki farklı bilgi verildi. Mareşal Fevzi Çakmak'ın mı yoksa Şeyh Küçük Hüseyin Efendi'nin mezarını mı ziyaret ettiği tartışıldı.
Katil zanlısı
Olaydan beş saat sonra 'zanlı'nın F.N. olduğu açıklandı. Polis, F.N.'nin 'deli, tiner bağımlısı, balici' olduğunu ve cinayeti itiraf ettiğini söyledi.
Kanlı çuval
Mezarlıktaki kan lekeli bir çuval bulundu. Arapça bildiği öne sürülen bir polisin çuvalın üzerine kanlarla 'Allah' yazıldığını söylediği bilgisi üzerine çuval Garih cinayetinin önemli bir delili haline geldi. Ancak ertesi gün, çuvalın Garih'in cesedini örtmek için başka polisler tarafından kullanıldığı anlaşıldı.
Şüpheli furyası
Gözaltına alınan çok sayıda şüphelinin arasında yer alan ve Eyüp'te yakalanan bir kişinin giysilerinde kan lekeleri olduğu söylendi. Doğru çıkmadı.
Üç kişi kuşkusu
Adli Tıp Kurumu'nun otopsisiyle ilgili sızan ilk bilgilere göre Garih bıçak darbelerini üç farklı yönden almış, dolayısıyla cinayeti üç kişi işlemişti. Daha sonra ise bir yaranın farklı bir bıçak tarafından açıldığı bildirilerek, böylece katil sayısı ikiye düştü.
Siyasi bağlantı
Eyüp Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz'ın olayın siyasi olduğu şeklinde açıklama
yaptığı ve polisin de İslami örgütlerden şüphelendiği şeklinde haberler de yayımlandı. Ancak savcı Yılmaz, "Bu olay tamamen siyasidir ya da değildir demek mümkün değil" dedi.
Telefon sinyali
İlk önceleri Garih'e ait kayıp cep telefonundan Eyüp ve Eminönü bölgesinden sinyal alındığı bilgisi verildi. Ancak üç gün sonra bu kez telefondan Hasdal Kışlası'ndan sinyal alındığı ifade edildi. Bu bilginin ardından da tam aranılan özellikte yeni bir zanlı adına ulaşıldı;
hırsızlık ve cinayetten sabıkalı asker Yener Yermez.
Telefonun nasıl bulunduğuna ilişkin ise üç farklı senaryo anlatıldı. Senaryoların tek ortak noktasını, Yermez'in telefonu 25 milyona asker arkadaşı Mehmet Kızılkaya'ya satmış olmasıydı.
Cep telefonu Hasdal'da
İlk senaryoya göre telefonu olay günü Hasdal Kışlası'na dönen Yermez'in üst aramasında bir astsubay bulmuş ve kullanınca yer tespiti yapılmıştı.
İkinci senaryoya göreyse pazartesi akşamı kışladan sinyaller alınmış ve kışlaya giden polisler, askeri yetkililerle birlikte telefonu bulmuştu.
Üçüncü senaryoya göreyse pazar günü Eyüp'te birkaç askerin konuşmasına tanık olan bir vatandaş '155 Polis İmdat'a ihbarda bulunmuştu.
Mossad vardı, yoktu
Sızan bir bilgiye göre İsrail gizli servisi Mossad da soruşturmaya dahil olmuştu. Ancak İstanbul Emniyeti cinayetin işlendiği 25 Ağustos tarihinden sonra ikinci resmi yazılı açıklamasında bu iddiayı yalanladı.
Yermez'in pantolonu
Sızan bilgiler arasında en önemlisi ise
Yermez'in dolabında üzeri kan lekeli pantolon ile ayakkabılarının bulunmuş olmasıydı. Ancak yapılan incelemede Yermez'in pantolunu kan içinde değildi, kan lekesi de sağ ön cebinin iç kısmında ve çok silikti. Yermez'in dolabında olduğu söylenen kanlı ayyakkabılar ise hiç bulunmadı. Öte yandan kan lekesinin cebin iç kısmında olması Yermez'in telefonu mezarlıkta bulmuş olma ihtimalini de gündeme getiriyordu.
Kan Garih'in
Yermez'in pantolonundaki kan lekesi üzerinde yapılan DNA analiz testlerinin sonuçları çıkmadan önceyse kanın Garih'in kanıyla uyumlu olduğu bilgisinin gazete ve TV'lerin haberlerinde yer aldı. Test sonuçları
alındığında zaten tüm kamuoyu kan lekesinin uyumlu olduğunu biliyordu.
'Adeta çorap söküğü'
Eyüp Cumhuriyet Savcılığı'nın ifadelerini aldığı Hasdal Kışlası'ndaki bazı askerlerin, olay gecesi birliğine dönen Yermez'in TV kanallarındaki haberlerde Garih'in katil zanlısı olarak 13 yaşındaki F. N.'nin yakalandığını duyunca, "Oh be. Bu akşam çok keyifliyim" dediğine yer verildi. Haberde, savcılık yetkililerinin soruşturmayla ilgili, "Adeta çorap söküğü gibi" açıklamasında bulunduğu da belirtildi.
Cinayette bir kadın
Bu arada cinayet yerinde bir kadına ait olduğu öne sürülen kan lekelerinin bulunduğu belirtildi ve cinayette yer alan bir kadın aranmaya başlandı.
Eyüp Sultan Otoparkı'nın bekçisi Ayhan Yılmaz'ın, Yermez ile sevgilisi olduğu iddia edilen Pınar Konuşkan'ı mezarlıkta gördüğünü söylemesi üzerine Konuşkan gözaltına alındı. Ancak bekçi Yılmaz, Emniyet çıkışında gazetecilere "Ben öyle bir şey söylemedim" dedi. Konuşkan'la birlikte gözaltına alınan üç kadınla hâlâ aranan bir kadının da Yermez'in sevgilisi olduğu söylendi.
'Birlikte öldürdük'
TV kanalları gün boyunca Konuşkan'ın sorgusunda, cinayeti Yermez'in işlediğini ve kendisinin de olayda yer aldığını söylediği öne sürüldü. Haberlerde, Konuşkan'ın mezarlıkta Yermez'le cinsel ilişkiye girmek istedikleri ancak Garih'in bunu görerek uyarıda bulunması üzerine de Yermez'in Garih'i öldürdüğünü anlattığına yer verildi.
Ancak gözaltındaki kadınların akşam saatlerinde belli olan kan testlerinin mezarlıkta bulunan kanla uyuşmadığı açıklandı. Gün boyunca Konuşkan'ın cinayeti itiraf ettiği yolundaki ifadeler de şekil değiştirdi. Çelişkili ifadeler veren Konuşkan'ın cinayetle ilgisi olmadığı şeklinde haberler yapıldı.
Yermez'in hesabı
İstanbul'un Beşiktaş semtindeki Ihlamurdere Caddesi üzerinde bulunan İş Bankası şubesinin otomatik para çekme makinesinde Yermez'in bankamatik kartı sıkışmış olarak bulundu. Yermez'i teknik olarak takip etmenin tek yolu olan bankamatik hareketlerini izleme yöntemi de polisin talebi üzerine hesabının bloke edilmesiyle
ortadan kalkmış oldu.
Yener Yermez'in ATM'den para çekmeye çalışması üzerineyse bu kez de hesabında yüklü miktarda para bulunduğu bilgisi sızdırılarak kiralık katil senaryosu yazıldı. Ancak Yermez'in hesabında ciddiye alınacak bir para olmadığı ve 2001 Temmuz ayından bu yana da hesabında hiçbir hareketlilik yaşanmadığı ortaya çıktı.