Fatih Akın: Faşizm İstanbul sokaklarında kol geziyor

Yönetmen Fatih Akın, Türkiye'de 'adeta bir Matrix evreni'yle karşılaştığını söyledi

ERHUN GEYİSİ

PARİS - Yönetmen Fatih Akın, bir Fransız gazetesine verdiği demeçte Türkiye'de milliyetçiliğin yükseldiğini, yer yer faşizmin ortaya çıktığını söyledi.

Pazar günleri yayınlanan ‘Journal du Dimanche' adlı gazeteye konuşan Akın, Fransa'da Çarşamba günü gösterime girecek ‘Yaşamın Kıyısında' filmi hakkındaki soruları yanıtladı. Hem Türk hem Alman kimliğine sahip olmanın gururunu taşıdığını anlatan Akın, özellikle de Türkiye'ye her dönüşünde kendinde yeni şeyler keşfettiğini, bu nedenle de her geçen gün daha fazla Türkiye’de vakit geçirmek istediğini söyledi. Türkiye'de adeta bir ‘Matrix evreni’ ile karşılaştığı savunan Fatih Akın, “Milliyetçilik çok güçlü. Kafkaesk bir bürokrasi var. Ayrıca filmin çekimleri sırasında o inanılmaz anı yaşadık. Türk figüranlar, bir siyasi eylemci tutuklandığı sırada alkışladı. Faşizm, İstanbul sokaklarında kol geziyor” diye konuştu.

Fransa’da çok sevilen ve yakından tanınan Akın’ın son filmi ‘Yaşamın Kıyısında', 14 Kasım Çarşamba günü tüm ülkede toplam 24 salonda gösterime girecek. (dha)