Fatih Belediyesi'ne 'ölüme sebebiyet verme' soruşturması

Fatih Belediyesi'ne 'ölüme sebebiyet verme' soruşturması
Fatih Belediyesi'ne 'ölüme sebebiyet verme' soruşturması

Ocak 2013'te yaşanan olayda 3 Libyalı polis yaşamını yitirmişti.

Fatih Belediyesi'nin Ocak 2013'te biri başkomiser 3 Libya polisinin doğalgaz zehirlenmesi olayında ölüme sebebiyet vermekten sorumlu olduğu ileri sürüldü.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Tarihin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu olarak nitelendirilen soruşturmanın detayları ortaya çıkmaya devam ediyor. Soruşturma dosyasında yer alan bilgilere göre Fatih Belediyesi'nin Ocak 2013’te biri başkomiser 3 Libya polisinin doğalgaz zehirlenmesi olayında ölüme sebebiyet vermekten sorumlu olduğu ileri sürülüyor. Bununla ilgili Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve yardımcılarıyla ilgili ‘adam öldürmeye sebebiyet verme ve delilleri karartmaya teşebbüs’ suçlamasıyla ayrı bir soruşturma açılacağı iddia ediliyor.

SORUŞTURMA KONUSU OLAY NEYDİ?

2013’ün Ocak ayında Fatih’te meydana gelen doğalgaz zehirlenmesi sonucu Türkiye ’ye eğitim için gelen biri başkomiser 3 Libya polisi hayatını kaybetmişti. Aksaray Horhor Caddesi Yeni Orta Sokak 13 numarada kalan Libya vatandaşlarının hayatlarını kaybettikleri katın kaçak olduğu, belediyenin kaçak kattan haberdar olmasına rağmen göz yumduğu iddia ediliyor. İddiaya göre olay sonrası Belediye Başkanı Mustafa Demir, yardımcısı Ednan Güler’e talimat vererek olay yerine gönderdi ve olayı kapatmasını istedi. Ancak Libyalıların öldüğü kaçak katın alelacele yıkılmaya çalışıldığı ancak olay yerinde bulunan polis ve savcıdan çekindiklerinden dolayı katı yıkamadıkları ileri sürülüyor. 3 Libyalının ölümü ile ilgili Mustafa Demir ve yardımcılarının adam öldürmeye sebebiyet verme ve delilleri karartmaya teşebbüs suçlarından ayrıca soruşturma açılacağı iddialar arasında yer alıyor.