Fatih Camii'nde Mısır protestosu

Fatih Camii'nde Mısır protestosu
Fatih Camii'nde Mısır protestosu
Fatih Camii avlusunda bir araya gelen vatandaşlar, Mısır'da Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda toplanan Mursi yanlılarına güvenlik güçlerinin ateş açmasını protesto etti.

İSTANBULFatih Camii avlusunda öğle saatlerinde bir araya gelen grup, ellerinde Mursi'nin fotoğrafları, Mısır bayrağı taşıdı.

"Sisi savaş suçlusudur, Mübarek'ten daha zalimdir", "Ülkeler farklı, Sisi'ler hep aynı", "İslam düşmanı darbecilere karşı bütün ümmet tek yürek" şeklinde dövizler taşıyan vatandaşlar, sık sık tekbir getirdi. Grup, "Muhammed'in ordusu, kafirlerin korkusu", "Defol Sisi, seninleyiz Mursi", "İslami hareket engellenemez" ve "Yaşasın Mısır direnişimiz" şeklinde sloganlar attı.

Avlunun duvarlarına da İngilizce ve Arapça olarak "Mısır'da Müslüman kardeşlerin direnişini destekliyoruz" yazılı pankartlar asıldı.

Caminin avlusunda bir araya gelen grup, "Zorbalık, hukuksuzluk yenilecek, İslami direniş kazanacak", "Katil Sisi, Adeviyye'de döktüğü şehitlerin kanında boğulacak", "Ulusal çıkarlar adına, darbeyi destekleyen İslam düşmanları utanın" yazılı büyük pankartlar da açtı.

Fatih Camisi avlusunu dolduran kalabalığa seslenen İHH Başkanı Bülent Yıldırım, dünyanın her tarafında Müslüman kanı çok ucuzmuş gibi katliamlar yapıldığını ifade ederek, "Bu katliamların bir kısmını direkt emperyalistler bir kısmını da maliyeti daha ucuz olduğu için içimizdeki işbirlikçiler gerçekleştiriyor. Mısır'da da gördük, 28 Şubat'ta da gördük. Halkın, adaletin yanında olanların moralini bozmak için Amerika'dan, İsrail'den, İngiltere 'den yönlendirilen siyonist kırıntılarıdır bunlar. Mısır'da insanlar evlatlarını peygamber ocağı olarak bildikleri orduya neden gönderiyor? Kendi topraklarını, mallarını, namuslarını, dışarıdan gelen tehlikeye karşı kendi bulundukları yerleri savunmak için... Ama bunlar camilerde ibadet eden kadın ve çocukların üzerine ABD ve İsrail'in ateş yağdırmak için kurduğu ocakları gibi çalışıyor. Batılılar derler ki; 'demokrasi putunu biz yaparız, gerektiğinde yemekten çekinmeyiz. Demokrasi putu, ancak bizim hizmet anlayışımıza hizmet ettiği müddetçe geçerlidir" diye konuştu.

Yazar Abdurrahman Dilipak da bir insana yapılan haksızlığın, bütün bir topluma yöneltilmiş tehdit olduğuna dikkati çekerek, "Mısır'da yaşananlar sadece Mısır halkını telaşlandıran felaket değil, aynı zamanda bütün İslam ümmetine yöneltilmiş bir tehdittir. Bu nedenle burada Mısır için değil, kendi geleceğimiz için toplandık" ifadelerini kullandı.

Açıklamaların ardından Fatih Camii'nde öğle namazı kılan grup, Saraçhane Parkı'na yürüdü. Burada toplanan grup bir süre slogan atmayı sürdürdü. Edilen duanın ardından eylem olaysız bir şekilde sonlandırıldı.


MEHMET AKTARAN - İBRAHİM AKTÜRK / DHA


  http://www.radikal.com.tr/114369011436903

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Her insan kutsal olmalı - mavi ve beyaz

  Katledilen her insan için aynı hüznü paylaşmanız gerekmiyor mu ? Vicdanınızı politik emellerinize mi endekslediniz? İHH başkanı Bülent Yıldırım ''Mısır'da insanlar evlatlarını peygamber ocağı olarak bildikleri orduya neden gönderiyor?''diyor. Peki bizler evlatlarımızı kardeşlerimizi orduya ''bir kaç Mehmet ya da kelle'' olsunlar diye mi gönderdik/gönderiyoruz ? Sizin vicdanınız Mısır için sızlıyor da kendi ülkenizde şehit cenazelerinde vicdanlarınızı yanınıza almayı mı unutuyordunuz? Vicdanınız politik tercihlerinize göre sızladığı için samimiyetinize inanmıyorum.

  ... - Kara Budun

  Kendi ülkeniz ve kendi halkınız için de bu kadar duyarlı olsaydınız belki çok daha güzel bir hayatımız olurdu. Allah akıl fikir versin bunlara.

  Darbe çocuklarına bakın hele - brotherlouie

  Kenan Evren olmasaydı acaba böyle dallanıp budaklanabilir miydiniz çok merak ediyorum doğrusu? Son on yıllık zaman dilimi bana şunu çok iyi ifade etti! Demokrasi dini gruplara ve mezheplere bırakılmayacak kadar değerli bir nimet. Bu abiler, ablalar maalesef 1400 sene öncesine ait olduğunu iddia eddikleri bir düşünce için çok büyük vahşetler işleyebilecek kapasiteye sahip. Hep banacı ve bir o kadar yabani olan bu kabus artık son bulsun.