Fatih için bir tutam saç!

Mısır firavunu Tutankhamon ve Napoleon Bonaparte'ın esrarengiz ölümlerindeki yüzlerce yıllık sır perdesi adli tıp uzmanlarının incelemeleriyle aralanınca, gözler Osmanlı'nın karanlık sayfalarına çevrildi.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Mısır firavunu Tutankhamon ve Napoleon Bonaparte'ın esrarengiz ölümlerindeki yüzlerce yıllık sır perdesi adli tıp uzmanlarının incelemeleriyle aralanınca, gözler Osmanlı'nın karanlık sayfalarına çevrildi. Bilim adamları, İtalya'ya sefer için ordusunu toplamasının ardından aniden ölümü tartışılan Fatih Sultan Mehmet'in zehirlenip zehirlenmediğinin açıklığa kavuşturulabileceğini söylüyor. Ancak önce mezarın açılmasında anlaşmaya varmak gerekiyor.
Doktoru mu zehirledi?
İtalya sınırlarına dayanan Fatih Sultan Mehmet, buraya düzenlenecek seferde üs olarak kullanmak için Napoli Krallığı'na ait Otranto'yu seçti. Otranto'yu Gedik Ahmet Paşa'nın komuta ettiği birliklerle ele geçiren Fatih, 1481'de 300 bin kişilik büyük bir ordu toplamışken nedeni bugün de tam bilinmeyen bir rahatsızlıkla esrarengiz şekilde öldü. Doktorları, 'kana kana bir şerbet içtikten sonra' öldüğünü yazarken, özel doktoru Yakup Paşa, 'Venedikliler ile işbirliği yaparak sultanı zehirlediği' gerekçesiyle öldürüldü.
Adli tıp uzmanları ise Fatih Sultan Mehmet'in beş asırdır tartışılan ölüm nedeninin, bilimsel bir çalışmayla anlaşılabileceğini söylüyor. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Münevver Açıkkol, mezar koşullarına bağlı olarak saç ve kemikten alınacak örneklerle, özellikle arsenik gibi ağır metal zehirlerin saptanabileceğini belirtiyor:
'Arsenik saptanabilir'
Doç. Dr. Açıkkol, "Saç ve kemikte çürüme pek olmuyor. Bunlardan, özellikle arsenik gibi ağır metal zehirleri, Atomik Absorbsiyon Spektrometresi (AAS) ve Nötron Aktivasyon Analizi (PGNAA) yöntemleriyle materyal olarak elde etmek mümkün. Ağır metallerin dışındaki zehirleri uzun dönem sonunda bulmak zorlaşıyor. Zehir tespiti, kefenli veya tabutlu defin, mezarın ortam koşullarına göre değişebiliyor ve bu nedenle koşullara bağlı bulma şansınız var" dedi.
Kolomb'a DNA testi yapılmıştı
Napoleon Bonaparte 1815'te Ruslara karşı aldığı Waterloo yenilgisinin ardından gönderildiği sürgünde, 1821'de öldü. Otopsisinde midesinde delinme olduğu görüldü. O tarihten sonra yapılan tartışmalarda, Napoleon'un mide kanseri veya siyasi bir cinayete kurban gitmiş olabileceği iddia edildi. Son olarak geçen ay Strasbourg Adli Tıp Enstitüsü'nden Pascal Kintz, imparatorun saç tellerini analiz ederek Napoleon'un vücudunda uzun süredir arsenik bulunduğunu tespit etti. Böylece Napoleon'un zehirlenerek öldürüldüğüne ilişkin iddialar ilk kez bu kadar güçlendi.
İspanya adına yaptığı keşiflerle tanınan Kristof Kolomb, İspanyollar ve İtalya arasında yüzyıllarca tartışma konusu olmuştu. İtalyanlar ise ünlü kâşifin aslında Cenovalı olduğunu iddia ediyordu. 1622 yılında ölen Kolomb'un mezarını açan adli tıp uzmanları, DNA testi aracılığıyla Kolomb'un İtalyan olmadığını gösterdi.
Suikast sanılıyordu
Mısır firavunu Tutankhamon'la ilgili 3 bin yıllık sır perdesi de, yine mumyasında yapılan incelemelerle açıklığa çıktı. Adli tıp teknikleriyle zehirlenerek öldürüldüğü sanılan Tutankhamun'un, bacağındaki bir yaranın enfeksiyon kapması sonucu kangren olarak öldüğü tespit edildi.
'Fatih'in mezarı daha önce bir kez açıldı'
Fatih Sultan Mehmet'in zehirlenerek öldürüldüğünü düşünen Prof. Dr. Semavi Eyice, mezarın açılmasının daha önce de bilimsel çevrede tartışma konusu olduğunu söyledi. Eyice'ye göre mezar zaten 2. Abdülhamid döneminde açıldı da.
Rüyasında Fatih'in 'Mezarımda rahatsızım' dediğini gören 2. Abdülhamit, mezarı bir doktor heyetine açtırdı ve naaşın ayağının çürüyen bir tahta yüzünden 'düştüğü' görüldü. 2. Abdülhamid cenazeyi düzelterek mezarı kapattırdı.
Prof. Dr. Eyice zehirlenme konusunda ise şöyle konuştu:
"İki sene önce Gedik Ahmet Paşa İtalya'nın güneyine çıkarma yapıp yerleşmiş. Ordu, Gebze Sultançayırı'nda toplanmış. Bu sırada Fatih ölüyor. Kronik yazarlarından biri, 'Bir rahatsızlık hissetti, hekimler bir şerbet verdi. Fatih şerbeti kana kana içti ve öldü' diyor. O şerbet insanda şüphe uyandırıyor. 'Hekimler bir şerbet verdi' sözü de Fatih'in bir tedavide olduğunu gösteriyor. Hastalandığı ve bir ajan hekimin ona zehirli ilaç verdiği düşünülebilir. Avrupalıların ajanı olduğu bilinen Yakup Paşa hekimliğini yapıyor ve durumu çok şüpheli. Zehirlendiği kanaatindeyim ama mezarınının açılması uygun görülür mü? Bu 30-40 yıl önce de tartışılmıştı, ama kimse yanaşmadı. Ölülere saygı için böyle bir şey yapılması arzu edilmiyor."


    http://www.radikal.com.tr/7492097492090

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.