FATİH'in tepesindeki isim de gönderildi

FATİH'in tepesindeki isim de gönderildi
FATİH'in tepesindeki isim de gönderildi
Usulsüz harcama iddiaları ve planlanan işlerin bir türlü gerçekleştirilememesiyle gündemdeki eğitimdeki en önemli teknoloji projelerinden biri olan Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi'nin (FATİH) Milli Eğitim Bakanlığı'nda müsteşar yardımcısı konumundaki sorumlusu Birol Ekici'nin görevine son verildi.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARAMEB ’de FATİH’den kaynaklı görevden alma şeklinde yaşanan deprem devam ediyor. Kısa bir süre önce MEB’de projeyi yürütmekle sorumlu Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nde (YEĞİTEK) grup başkanı olan Mesut Küçükiba’nın görevine son verilmişti. Küçükiba’nın görevine son verilmesine, kamuoyuna da yansıyan projeye ilişkin çeşitli usulsüzlük iddialarının neden olduğu ifade edilmişti. Söz konusu usulsüzlük iddiaları şöyleydi:

- Bakanlığa bağlı Hukuk Müşavirliğinde 21 avukat varken 2013 yılının ilk 6 ayında FATİH Projesi kapsamında kurum dışından tutulan 4 avukata 955 bin TL ödeme yapılmıştır.
- 2013 yılının ilk altı ayında FATİH Projesi’nin tanıtımı için yapılan fuar organizasyonları ve diğer alımlar dahil toplam 33.572.489,16 TL harcama yapılmıştır.
- Genel Müdürlük binası, FATİH Projesi kapsamında, akıllı binaya çevrilmekte ve çatısı uzay çatı şekline dönüştürülmektedir.
- 13.02.2013 tarihinde 142 öğretmenin Genel Müdürlükteki görevlerine son verildi. Kalan 147 öğretmenin görev süresi 30.06.2013 tarihinde doldu. Durumlarının ne olacağı belli değil. Gönderilen 142 öğretmenin yerine TÜRKSAT’tan 36, TÜBİTAK’tan 20 personel görevlendirildi. Öğretmenlere 2000-2500 TL ücret ödenirken kurum dışı görevlendirilen personellere 4000-6000 TL ücret ödenmeye başlandı.
- Genel Müdürlükte 2 milyon TL’ye 4 toplantı odası yapılmıştır.
- Genel Müdürlük bünyesinde stüdyolara küçük birkaç değişiklik yapılarak yeniymiş gibi lanse edilmektedir. Bu stüdyolar, uzman kadroların görevlerine son verilmesi nedeniyle atıl vaziyette bulunmaktadır.

TEPEDEKİ İSİM DE GİTTİ
Ortaya çıkan iddialar üzerine Bakan Avcı, Bakanlık denetçilerine talimat vererek soruşturma başlatmıştı. Soruşturma evresi sürerken görevden alma şeklinde bir gelişme daha yaşandı. MEB’e Ömer Dinçer’in bakanlığı sırasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan gelerek müsteşar yardımcılığı görevini üstlenen ve FATİH’in birinci dereceden sorumlusu olan Birol Ekici’nin görevine son verildiği öğrenildi. Bakan Avcı, Ekici’yi odasına çağırarak ‘artık beraber çalışmayacaklarını’ iletirken, Ekici de MEB personeliyle vedalaşarak asıl kadrosunun bulunduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na döndü.
Adeta ‘bürokrat öğüten’ FATİH Projesi’ne ilişkin yürütülen soruşturmanın, projenin yürütüldüğü genel müdürlükte başka değişikliklere de neden olacağı MEB kulislerinde konuşuluyor. Özellikle YEĞİTEK Genel Müdürü Mustafa Koç’un da gelişmelerden etkilenebileceği gündemde.