Fatih'te AKP sansürü

Fatih Belediye Meclisi'nde çoğunluğa sahip olan AKP, sansür uyguluyor. 37 üyesinden 29'u AKP, 8'si CHP'li olan mecliste geçen hafta yaşanan bir tartışma mahkemeye taşındı.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Fatih Belediye Meclisi'nde çoğunluğa sahip olan AKP, sansür uyguluyor. 37 üyesinden 29'u AKP, 8'si CHP'li olan mecliste geçen hafta yaşanan bir tartışma mahkemeye taşındı.
CHP'li üyeler, belediyenin çöp ihalesi ve ilçedeki imara aykırı yapıldığı iddia edilen inşaatlara ilişkin Belediye Başkanı Mustafa Demir'in yanıtlaması istemiyle geçen pazartesi günkü toplantıda soru önergesi verdi. Ancak, AKP' li meclis üyeleri oyçokluğuyla, soru önergesini reddetti.
CHP: Bu inanılmaz
Soru önergesinin Bilgi Edinme Yasası gereği her vatandaşın sorabileceği bir konu olduğunu belirten CHP Grup Sözcüsü Can Özyedierler, yasalara aykırı bir şekilde reddedilen soru önergesinin mahkemeye taşındığını söyledi. Özyedierler, "Bu, inanılmaz bir şey. 1580 sayılı Belediyeler Kanunu'nun 64'üncü maddesine göre, başkan soruları yanıtlamaya mecbur. Ancak meclisteki AKP'li üyeler, başkana yöneltilen soruyu oyçokluğuyla reddetti" dedi.
'Yasadışı ve etik değil'
Bu durumun usulsüz ihale ve imara aykırı yapılara ilişkin şüphelerinin haklılığını gösterdiğini belirten Özyedierler, şunları söyledi: "Müteahhit hesaplarına göre 350 milyar lira bedelli olması gereken bir çöp toplama işinin, belediye iştiraki Halktaş'a 550 milyara ihale edildiğini, çöp toplayacak kadrosu bile bulunmayan bu şirketin de işi başkasına ihale ettiğini duyduk. Tarihi bir bölge olan Fatih'te kat yüksekliği 9.50 metre, yani üç kat.
Ancak dört ve beş katlı yedi tane yapı tespit ettik. Doğru bilgilenmek, denetim görevimizi yerine getirmek için, iddialara ilişkin soru sorduk. Ama oyçokluğuyla, 'Siz soru soramazsınız' denildi. Hem etiğe, hem 1580 sayılı kanunun 64. maddesine aykırı bu meclis kararını idari mahkemeyle iptal ettireceğiz."
'Neyi kaçırıyorsunuz?'
CHP'lilerin önerisi reddedilirken, AKP'li üyelerin bazıları da oy kullanmadı. AKP'li üye Yakup Karoğlu, CHP'li üyelerin yönelttiği soru önergesine yanıt verilmesi gerektiğini savundu. Karoğlu, "Meclis çatısı altındakiler, seçildikten sonra partinin değil milletin malıdır. Bence yanıt verilmesi gerekirdi. Neyi kaçıracaksınız, yeşil alanı imara
açacaksınız da duyulmayacak mı? CHP'li arkadaşlar haklı. Ben oy kullanmadım. Benim de benzer şekilde memurlara destek verilmesine yönelik başkana yönelik bir önergem kendi grubum tarafından reddedildi" diye konuştu.