Fatih'te Mursi'ye destek gösterisi

Fatih'te Mursi'ye destek gösterisi
Fatih'te Mursi'ye destek gösterisi
Fatih'te toplanan bir grup, yarın yargılanacak olan Mısır'ın tutuklu cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yargılanmaması için destek gösterisi yaptı.

ÖZGÜR-DER (Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği) üyesi yaklaşık 100 kişi saat 13.00'te Fatih'teki Saraçhane Parkı'nda toplandı. Tutuklu cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yarın yargılanacak olmasını protesto için toplanan göstericiler ellerinde Mısır bayrakları ve Mursi fotoğraları getirdi. Eylemciler, "Darbeciler Mursi'yi yargılayamaz", "İslami hareket engellenemez", "Esir edilen Mursi değil Mısır halkının iradesidir" yazılı döviz açtı. Ayrı şekilde duran kadın ve erkek katılımcılar, "Defol Sisi seninleyiz Mursi", "Mursi'ye selam direnişe devam" şeklinde slogan attı.


Grup adına konuşma yapan ÖZGÜR-DER Başkanı Rıdvan Kaya, "Muhammed Mursi değil onu yargılamak isteyenler yargılanmalıdır. Çünkü onlar darbe suçunu işleyerek insanlık tarihine geçecek büyük bir hukuksuzluğa imza atmışlardır. Mutlaka gün gelecek bu darbeciler hesap verecek. Mısır halkı, Mursi'den yana islami hareketten yana tercih kullandığı için cezalandırılmaktadır. Darbeciler Mısır'da islami hareketi sindirmeye çalışıyorlar" dedi.


Katılımcılar, tutuklu TRT muhabiri Metin Turan'ın da serbest bırakılmasını istedi ve açıklamaların ardından parktan ayrıldılar.

DHA