Fatma Cengiz'e 'Çerkez Fatma' derlermiş

KAYSERİ - Ergenekon soruşturmasının 10. dalgasında Kayseri’de gözaltına alınıp tutuklanan 35 yaşındaki Fatma Cengiz’in Kayseri’de kökeni nedeniyle ‘Çerkez Fatma’ olarak anıldığı, Cengiz’in yerel bir gazetede köşe yazıları yazdığı ve yerel radyoda siyasi yorumlar yaptığı ortaya çıktı.
Doğan Haber Ajansı muhabirinin Fatma Cengiz’in yakınlarından aldığı bilgiye göre 35 yaşındaki Cengiz’in babası Hasan Cengiz, Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesi Poyrazlı Köyü’nden yıllar önce Kayseri’ye yerleşti. Ve bir süre önce öldü. Fatma Cengiz, asker nişanlısı PKK’lılarla girdiği çatışmada şehit olunca milliyetçi gruplarla yakınlaştı. 

‘Kurultayı kaçırmaz’
Adını vermeyen bir yakını Türkiye’nin merak ettiği Fatma Cengiz’i DHA’ya şöyle anlattı: “Fatma’nın sürekli bir işi yoktu. Erkek kardeşiyle birlikte Kayseri’de oturuyordu. Erciyes Dağı’nda düzenlenen Zafer Kurultay’larını kaçırmaz, yerel bir radyoda yorumlar yapar ve bir yerel gazetede zaman zaman köşe yazısı yazardı. Ozanlar derneğine de giderdi.” Yakını Kayseri’de Ermenilerin en çok hangi bölgede yaşadığıyla ilgili araştırmalar yapan Cengiz’in Türk cumhuriyetlerinden çok sayıda tanıdığı olduğunu belirtti. Türkiye Cengiz’in adını Ergenekon soruşturmasında Savcı Zekeriya Öz’ün Eski Özel Harekâtçı İbrahim Şahin’e sorduğu sorulardan tanıdı. ‘Şahin ile Cengiz’in dinlemeye takılan görüşmelerine dayanan’ sorularda Cengiz’in Şahin ile asker arasında iletişim kurduğu iddiası irdeleniyordu. Genelkurmay önceki gün Fatma Cengiz adında bir çalışanın ‘hiçbir zaman olmadığını’ açıkladı. (dha)