Fatsa'da ibadethane kardeşliği

Fatsa'da ibadethane kardeşliği
Fatsa'da ibadethane kardeşliği
Fatsa'nın merkeze bağlı Fatih Mahallesi'nde bulunan Hz. Ali Camii ve Cemevi, Alevi ve Sünni vatandaşları aynı çatı altında biraraya getiriyor. Üçüncü katı cami olarak hizmet veren binanın ikinci katında cemevi, giriş katında ise aşevi bulunuyor

ORDU - 1995 yılında Alevi ve Sünni vatandaşlar tarafından inşaatına başlanan Hz. Ali Cami ve Cemevi 2001 yılında hizmete girdi. Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, hoşgörünün burada zirveye çıktığını ve en güzel örneğinin verildiğini ifade etti. Kolukısaoğlu, “Birlik, beraberlik içerisinde, sevgi, saygı ve kardeşlik içerisinde Muharrem ayında aynı cemevinde, Sünnisiyle, Alevisiyle bir araya geliyorlar. Hz. Peygamber ve O’nun aile halkı etrafında hoşgörü içerisinde buluşuluyor. Birbirlerini anlama, tanıma ve sevmenin burada zirveye çıktığını görüyoruz. Hoşgörünün en güzel örneği burada veriliyor” şeklinde konuştu.


Cami ve cemevi birlikteliğinde en büyük desteği Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan’dan aldıklarını söyleyen Fatsa Cemevi Derneği Başkanı İhsan Kartal, “2001 senesinde hem camimizi, hem cemevimizi hem de aşevimizi hizmete açtık. Hiçbir ayrım yapmadan Alevi - Sünni kardeşliği içerisinde bu birlikteliğimiz devam ediyor. Biz Ehl-i Beyt’in torunlarıyız. Camimizde namazımızı kılıyoruz, aşağıya inerek cemimizi yapıyoruz, gelen misafirlerimizi de aşevimizde ağırlayarak asla yemek yedirmeden göndermiyoruz” dedi.

Hz. Ali Cami ve Cemevi'nin, Türkiye ’de aşevi, cami ve cemevinin birada olduğu ilk ve tek mekan olduğunu, bu nedenle 'camii ve cemevi birada olur mu?' gibi sorulara muhatap kaldıklarını belirten dernek başkanı İhsan Kartal “ Neden olmasın? Elhamdülillah, 'Müslümanız'” diyerek karşılık verdi. Kartal, "Cami kelimesi zaten cemden geliyor. Cami ile cemevinin bizim cemaatimiz için bir farkı yok. Cemini yapan orada da ibadet ediyor, camideki de orada ibadetini ediyor. Zoraki bir şey yok, isteyen camiye gidiyor, isteyen cemevine gidiyor, buraya gelen misafirler hoşnut bir şekilde geri dönüyor” şeklinde konuştu.

Alevi kökenli olmasına rağmen, cami ile cemevinin birarada olduğu yerde görev yapmaktan çok memnun olduğunu belirten Hz. Ali Cami imamı Ali Rıza Güvenkaya ise “ Ben de bu cemaatin içerisinden gelen birisi olarak, Alevi Sünni ayrımı yapmadan, herhangi birisine farklı gözle bakmadan birlikte ibadetimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşanmadı, inşallah bundan sonra da yaşanmaz. Ülkemizde arzu edilen görüntü burada var” diye ifade etti.

Yıllardır birada huzur içerisinde yaşadıklarını, kız alıp verdiklerini ifade eden mahalle sakinleri de “Hz. Ali Cami açıldığından beri buraya geliyorum. Bu zamana kadar hiçbir problemimiz olmadı, dostça, kardeşçe, bir arada yaşıyoruz. Sünni bir vatandaş olarak Alevi bir gelinim var. Onlar bizi seviyor, biz onları seviyoruz” diye konuştu. (cihan)


  ETİKETLER:

  Alevi

  ,

  Sünni

  ,

  Türkiye

  ,

  Yemek

  ,

  Aile

  ,

  Kız

  ,

  Cami

  ,

  Mekan

  ,

  Birlik

  ,

  Karşılık

  http://www.radikal.com.tr/113869211386926

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  NEFRET VE KİN SANTRALLERİ RAHATSIZ OLDU - Germiyen

  Kin tacirleri istemese de biz kardeştik, kardeşiz, kardeş kalacağız...

  NEDEN BİRİLERİ HEMEN RAHATSIZ OLDULAR? - Germiyen

  Neden böyle olsunmuş. Din tacirleri de mezhep tacirleri de rahatsız... Nefret santralları kin ve nefret üretmeye devam etse de biz kardeştik, kardeşiz, kardeş kalacağız...

  Aferin... - dschan

  Yıllardır sürmekte olan asimilasyon politikaları meyvelerini vermeye devam ediyor.Demek ki Alevilerin insan yerine konulması ve saygı duyulması için Müslümanlaşması gerekiyormuş.

  ne gerek var? - çoksaçma

  ne gerek var,neden birleşik? bu kadar birleşik olacaksa neden ayrı 2 mezhep? birbirimize saygı duymak için illa bunun mu olması gerek? ayrı olsunlar,yine saygı duyalım,bunun için bu iki olgunun iç içe,üst üste olmasına;şekle şemale gerek yok.

  OLMASI GEREKEN BUDUR. - nebilkoken

  İşte olması gereken uygulama budur. Başta HATAY ve İSTANBUL olmak üzere pek çok ilimizde, yüzyıllardır CAMİ-KİLİSE ve HAVRA (SİNAGOG)'lar yanyana olabilmişlerse, Osmanlı döneminde pek çok külliye içinde MEVLEVİHANELER, ÇİLEHANELER yer alabilmişlerse, böylesi güzel bir uygulama günümüz Türkiyesinde neden olmasın ki? DEMEK Kİ İSTENİRSE OLUYOR. Bu uygulamayı tüm belediyelerimiz örnek almalılar ve elbette semt sakinlerinden gelecek talepleri dikkate alarak bundan sonraki şehir planlamalarında mutlaka uygulamaya koymalıdırlar. BÖYLE BİR UYGULAMA TÜRKİYEDE MEZHEP ÇATIŞMASI ÇIKARMAK İSTEYENLERİN HEVESLERİNİ KURSAKLARINDA BIRAKACAKTIR. TEŞEKKÜRLER FATSA

  ŞİMDİ DOĞRUYA DOĞRU EĞRİYE EĞRİ - pispor

  Cami ve Cem evinin bir arada olması uyar mı uymaz biri semavi dinlerin en sonuncu inançtan olan Müslümanlık ve akabinde Sünnilik diğeri ise islamiyetten ve semavi dört dinden önceki bir insani yaşam felsefesi bana göre bir alevinin namaz kılmasına yada sünni islamın farzlarına uyması gerekmez Alevilik din değil bir insani dünya görüşüdür birincisi paylaşımdır,ikincisi eşitliktir üçüncüsü ise insancıldır alevi mal mülk edinmez lokmasını paylaşan kendini hemcinsinden üstün görmeyen ve asla insan kanı dökmeyen bir yoldur erkandır şimdi, ben cami ye gidene karşı değilim ama hem alevi olacaksın hem de cami bu kökünden yanlış bir uygulamadır kusura bakmayın.