Fatsa'da ibadethane kardeşliği

Fatsa'da ibadethane kardeşliği
Fatsa'da ibadethane kardeşliği
Fatsa'nın merkeze bağlı Fatih Mahallesi'nde bulunan Hz. Ali Camii ve Cemevi, Alevi ve Sünni vatandaşları aynı çatı altında biraraya getiriyor. Üçüncü katı cami olarak hizmet veren binanın ikinci katında cemevi, giriş katında ise aşevi bulunuyor

ORDU - 1995 yılında Alevi ve Sünni vatandaşlar tarafından inşaatına başlanan Hz. Ali Cami ve Cemevi 2001 yılında hizmete girdi. Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, hoşgörünün burada zirveye çıktığını ve en güzel örneğinin verildiğini ifade etti. Kolukısaoğlu, “Birlik, beraberlik içerisinde, sevgi, saygı ve kardeşlik içerisinde Muharrem ayında aynı cemevinde, Sünnisiyle, Alevisiyle bir araya geliyorlar. Hz. Peygamber ve O’nun aile halkı etrafında hoşgörü içerisinde buluşuluyor. Birbirlerini anlama, tanıma ve sevmenin burada zirveye çıktığını görüyoruz. Hoşgörünün en güzel örneği burada veriliyor” şeklinde konuştu.


Cami ve cemevi birlikteliğinde en büyük desteği Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan’dan aldıklarını söyleyen Fatsa Cemevi Derneği Başkanı İhsan Kartal, “2001 senesinde hem camimizi, hem cemevimizi hem de aşevimizi hizmete açtık. Hiçbir ayrım yapmadan Alevi - Sünni kardeşliği içerisinde bu birlikteliğimiz devam ediyor. Biz Ehl-i Beyt’in torunlarıyız. Camimizde namazımızı kılıyoruz, aşağıya inerek cemimizi yapıyoruz, gelen misafirlerimizi de aşevimizde ağırlayarak asla yemek yedirmeden göndermiyoruz” dedi.

Hz. Ali Cami ve Cemevi'nin, Türkiye ’de aşevi, cami ve cemevinin birada olduğu ilk ve tek mekan olduğunu, bu nedenle 'camii ve cemevi birada olur mu?' gibi sorulara muhatap kaldıklarını belirten dernek başkanı İhsan Kartal “ Neden olmasın? Elhamdülillah, 'Müslümanız'” diyerek karşılık verdi. Kartal, "Cami kelimesi zaten cemden geliyor. Cami ile cemevinin bizim cemaatimiz için bir farkı yok. Cemini yapan orada da ibadet ediyor, camideki de orada ibadetini ediyor. Zoraki bir şey yok, isteyen camiye gidiyor, isteyen cemevine gidiyor, buraya gelen misafirler hoşnut bir şekilde geri dönüyor” şeklinde konuştu.

Alevi kökenli olmasına rağmen, cami ile cemevinin birarada olduğu yerde görev yapmaktan çok memnun olduğunu belirten Hz. Ali Cami imamı Ali Rıza Güvenkaya ise “ Ben de bu cemaatin içerisinden gelen birisi olarak, Alevi Sünni ayrımı yapmadan, herhangi birisine farklı gözle bakmadan birlikte ibadetimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşanmadı, inşallah bundan sonra da yaşanmaz. Ülkemizde arzu edilen görüntü burada var” diye ifade etti.

Yıllardır birada huzur içerisinde yaşadıklarını, kız alıp verdiklerini ifade eden mahalle sakinleri de “Hz. Ali Cami açıldığından beri buraya geliyorum. Bu zamana kadar hiçbir problemimiz olmadı, dostça, kardeşçe, bir arada yaşıyoruz. Sünni bir vatandaş olarak Alevi bir gelinim var. Onlar bizi seviyor, biz onları seviyoruz” diye konuştu. (cihan)


  ETİKETLER:

  Alevi

  ,

  Sünni

  ,

  Türkiye

  ,

  Yemek

  ,

  Aile

  ,

  Kız

  ,

  Cami

  ,

  Mekan

  ,

  Birlik

  ,

  Karşılık