Faturayı öğrenci ödeyecek

Rektörlerin, üniversitelerdeki mali sorunların çözümü için öğrenci harçlarının dört kat artırılmasını önermesi tepkilere neden oldu.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Rektörlerin, üniversitelerdeki mali sorunların çözümü için öğrenci harçlarının dört kat artırılmasını önermesi tepkilere neden oldu. Öğrenciler, "Şu anki harçları ödemekte zorlanıyoruz" derken, öğretim üyeleri "Rektörler para yok diye ağlarken çocuğunu okutacak insanlar parayı nereden bulacak?" diye konuştu.
Rektör Komitesi'nde oybirliğiyle kabul edilen ve hükümete sunulan 'Türk Yükseköğretim Sistemi: Sorunlar, Hedefler ve Çözüm Önerileri' başlıklı metinde, katkı payının bugünkü düzeyinin dört katı (650 dolar) artırılması önerildi. Öneriye Çin'deki uygulama dayanak gösterildi.
'Şimdiki harcı ödeyemiyoruz'
Başbakan Bülent Ecevit'in de kabul ettiği bu isteğe karşı öğrenciler şöyle dedi:
"Öğrencilerin çoğu şu anki ortalama 160 dolar olan harçları ödemekte bile zorlanıyor. Okulu bırakan, bir yandan çalışmak zorunda kalanlar var. Harçların yükseltilmesi demek üniversitelere orta direğin çocuğunun gidememesi demektir. Bu durum karşısında sessiz kalmayacağız."
Rektörlerin öğretim üyelerinin maaşlarının iyileştirilmesi ve üniversite kaynaklarının özerk bir şekilde kullanılması yönündeki taleplerini desteklediklerini belirten öğrenciler, "Ancak, bugüne kadar rektörler öğrencilerden kopuk oldu. Hiçbir rektör öğrencinin sorunlarını bilmiyor" dedi.
Öğretim Elemanları Sendikası İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere ise "Bu, parası olan okur, anlamına geliyor" diye tepki gösterdi.
'Burası Çin değil'
Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin, Çin'in örnek verilmesine
"Çin'le Türkiye'nin toplumsal yapısı çok farklı. Kıyaslamak yanıltıcı" derken, Eğit-Der Genel Başkanı Mustafa Gazalcı bütçeden daha fazla pay ayrılması gerektiğini söyledi.