Fay hattından yeni uyarı geldi

Antalya ve Adıyaman 4.9 ve 5 büyüklüğünde depremlerle sarsıldı. Uzmanlar, "Doğu Anadolu Fay Hattı'nda 500 yıldır sessizlik vardı, depremler uyandığının habercisi" diyor.

ANTALYA/ADIYAMAN - Akdeniz'de Finike ilçesi açıklarında 4.9, Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde ise 5 büyüklüğündeki depremler panik yarattı.
Finike'nin 40 kilometre açığında önceki gece saat 01.00'de 4.9 büyüklüğündeki bir deprem meydana geldi. Depremde mal ve can kaybı olmazken, vatandaşların büyük bölümü geceyi sokaklarda ve parklarda geçirdi. Deprem, Kumluca, Kale, Tekirova, Kemer, Kaş ilçeleri ve Antalya merkezde de hissedildi.
Deprem sonrası sokağa çıkan vatandaşlar ve yurtta kalan öğrenciler, geceyi soğuğa rağmen sokakta sandalyelerin üzerinde geçirdi. Depremi oldukça şiddetli hissettiklerini söyleyen vatandaşlar, ilk korkunun ardından Emniyet güçlerinin kendilerini sakinleştirdiğini söyledi.
Merkez üssü Adıyaman'ın Çelikhan ilçesi olan 5 büyüklüğünde deprem ise dün saat 06.13'te meydana geldi. Orta şiddetteki deprem nedeniyle can kaybı olmazken bazı resmi binalar ve konutlar hasar gördü.
Depreme çoğu uykuda yakalanan Çelikhanlılar, ısınmak için ateş yakarak günü sokakta geçirdi. Üç katlı kaymakamlık binasının ikinci katı kullanılamaz hale geldi, emniyet amirliği binasının camları kırıldı ve duvarlarında çatlaklar oluştu. Çelikhan Kaymakamı Mustafa Sarıkaya, ilçede 102 konutun hafif, 12 konutun da orta hasarda zarar gördüğünü, can kaybının
olmamasının sevindirici olduğunu belirterek, "En büyük hasar kaymakamlık binasında" dedi. Deprem, Adıyaman, Malatya ve Sivas'ta da hissedildi.
Kızılay Adana Afet Deposu'ndan Adıyaman'a öncü haberleşme aracı ile bir ekip gönderildi. Kızılay, Elazığ Depo Müdürlüğü ile Adana Afet Deposu'nun alarma geçirilirken, Kızılay'ın Elazığ, Erzurum ve Adana depolarında ekiplerin hazır bekletildiği belirtildi.
(dha, aa)