Fay hattının üzerine viyadük yapıldı

Karayolları, 17 Ağustos Depreminde İzmit Körfezi'nin doğu ucundan karaya çıkan ve Yuvacık Beldesi'ne doğru uzanan Kuzey Anadolu Fayı'nın en belirgin noktasına, altından ve üstünden her gün binlerce araç geçen viyadük inşa etti.
Haber: MUSTAFA BAĞDİKEN / Arşivi

KOCAELİ - Karayolları, 17 Ağustos Depreminde İzmit Körfezi'nin doğu ucundan karaya çıkan ve Yuvacık Beldesi'ne doğru uzanan Kuzey Anadolu Fayı'nın en belirgin noktasına, altından ve üstünden her gün binlerce araç geçen viyadük inşa etti. Jeofizik mühendislerinin uyarısına rağmen yaptırılan bu viyadükün olası bir depremde yıkılması halinde, alternanif yol olmadığından İzmit'in Gölcük ve Yalova ile karayolu bağlantısı kesilecek.
17 Ağustos depremi öncesinde bilimadamları, Kuzey Anadolu Fayı'nın geçtiği en belirgin noktası olması nedeniyle öğrencileriyle İzmit'teki Sefa Sirmen Bulvarı'nın, E -130 Gölcük-Yalova yolunun bağlantı noktasında 'uygulamalı' ders yapıyordu. Sekiz yıl önceki depremde yine bu fay kırıldı, yolda üç metrelik yarık açıldı. Deprembilimciler, bu depremin ardından da incelemelerini burada yaptı.
Tüm bunlar bilinirken fay kırığının tam üzerine Karayolları Sefa Sirmen Bulvarı'nı hem Gölcük-Yalova Yoluna, hem Yuvacık Beldesi'ne bağlayan viyadük inşa etti. O tarihlerde yapılan uyarılar sonucu inşaat bir ara dursa da viyadük tamamlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de fay kırığının üzerine park ve çocuk oyun bahçesi kurdu.
Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mithat Özer, depremden sonra fayı bu noktada belirgin şekilde yakaladıklarını hatırlattı:
"Burada iki ev ve bahçe vardı. Fay evin bahçe duvarını üç metre ötelemişti. 2.5 kilometre ilerdeki kampüsteki öğrencilerimizi buraya getirip fayı göstererek izlerdik. En büyük olumsuzluk buraya köprü yapılmasıdır. Köprünün ayaklarından hemen sonra çapraz olarak kesmektedir. Denize giren yerden Başiskele'ye doğru devam ediyor. Depremde bu yolun kesilmesi, şehrin bu bölümüne ulaşılmasını imkansız hale getirecektir. Biz bu konuyu daha önce aktardık. Ama neden böyle bir karar verdiler bilemiyorum."