'Fazıl Say, anne-babasına da yavşak demiş oldu'

'Fazıl Say, anne-babasına da yavşak demiş oldu'
'Fazıl Say, anne-babasına da yavşak demiş oldu'

AK Parti'nin '2 numaralı ismi' kabul edilen Mehmet Ali Şahin, Fazıl Say'ın halkın dini değerleriyle alay ettiğini söyledi.

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'ın 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına, AK Parti'nin '2 numarası' olan genel başkan yardımcısı Mehmet Ali Şahin'den ilginç bir değerlendirme geldi.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına, AK Parti ’nin ‘2 numarası’ olan genel başkan yardımcısı Mehmet Ali Şahin’den ilginç bir değerlendirme geldi. Uluslararası saygınlığı olan bir sanatçının ceza almasından üzüntü duyduğunu söyleyen Şahin, Fazıl Say’ın halkın dini değerleriyle alay eden ifadeler kullandığını söyleyerek şöyle devam etti: “O talihsiz açıklamalarından dolayı kamuoyundan ve inananlardan özür dilemeliydi. Ne diyor; ‘Nerde yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı’. Ben Allah’a inanan bir insanım. Milyonlarca insan inanıyor. Bu kişinin annesi-babası var. Babası, inançlı bir insan olduğunu söylemişti. Kendi annesi ve babasına da ‘yavşak’ diyor. Biz senin ateistliğine bir şey demiyoruz ama sen de inananlara saygı göster. Onları ‘hırsız, yavşak’ diye itham edemezsin.”


'BİZ Mİ DEDİK HAPİS VERİN'
Fazıl Say’a verilen cezaya Avrupa Birliği’nden gelen tepkileri de değerlendiren Mehmet Ali Şahin, Belçika’da Süleyman –Uğur Aygün kardeşlerin cesedinin 2.5 yıl morgda bekletilmesini hatırlattı. Şahin, “Hakim karar vermediği için cesetler 2.5 yıl bekletildi. Bu süre içinde Belçika Başbakanı, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı ile görüşüldü; konu parlamentoya taşındı. Söylenen şuydu: ‘Bizde yargı bağımsızdır’. Bizde de yargı bağımsızdır. Yargı, doğrudur-yanlıştır ama bir karar vermiştir. Biz mi yargıya böyle karar verin dedik” diye sordu.

Adalet Bakanlığı görevi de yapmış olan Şahin, dini değerlere hakaret edenlere Almanya, Belçika, Hollanda, İtalya gibi ülkelerin yasalarında da ceza öngörüldüğünü, Almanya’da dini değerlere hakarete 3 yıla kadar hapis cezası verildiğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ceza isabetli mi, değil mi şu anda bunu değerlendirecek noktada değiliz. Yargıtay safhasından sonra bir değerlendirme yapmak daha isabetli olur. Fazıl Say’ın piyanosu ve bestesiyle, sanatıyla gündeme gelmesi lazım. Milletin Allah’ına, peygamberine hakaret eden sanatçı olarak hatırlanmamalı.”


  http://www.radikal.com.tr/1129768112976844

  YORUMLAR
  (44 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - xyuıop

  kardeşim sanatçı senin dininden daha değerli. böyle sanatçılar kolya yetişmiyor ama senin gibi düz mantık adam kaynıyor. insanların çoğu Allah'a inanır ama çoğu kişi de farklı yorumlayarak. kaldı ki inanmayan bir sürü akıllı, kültürlü, altın kalpli inanlar var. bu insanlar inanan cahil teyze ve amcalardan bin kat daha değerli. kim kime neyi neye göre değerlendirdiğini sanıyorsun?

  Mehmet Ali Sahin ve zihniyet... - 1umut2

  Ben Fazil Say'in hayrani degilim, fakat söyledikleri tam da Mehmet Ali Sahin ve o zihniyeti tasiyanlara tam da uymus! Yanilmiyorsam, Mehmet Ali Sahin, Meclis Baskaniydi. Bu ulkenin tepesindeki zihniyet buysa, sasilacak bir sey söylememis bu adam!

  demokrasi ve laiklik makarna suzgeciyle gelecek - ataycanada

  Turkiye Cumhuriyeti'nin dini var midir yok mudur? Van'in Tatvan ilcesinde kaymakamligin kutlu dogum haftasi nedeniyle cocuklarina 'muhammed ve ayse' ismi koyanlara ayan beyan altin dagitmasi yasadisi midir degil midir? Ben bu ulkenin yurttasi olarak baskalari cocuklarina Arapca ve Farsca isimleri rahatca verebilirken, benim kulturel degerlerimi temsilen neden baska dillerden isimler koyamadigim halde Muhammed ve Ayse isimleri altinla odullendiriliyor? Bakan beye demokrasinin ne oldugunu idrakte yasadigi zorluklari asmasi icin, Danimarka'da 'benim dini inancim da bunu gerektiriyor' deyip, kafasina makarna suzgeci geciren Danimarkali'nin cektirdigi fotografi ehliyetine koyma hakkinin yasal olarak tanindigina dair haberi bulup okumasini tavsiye ederim. Demokrasi iste o kafasina suzgec gecirenin de hakli bulundugu ulkelerden emsal alinmalidir. Utanmadan Sunni Islam hegomanyasi altinda yasamaya zorlandigimiz bu topraklarda degil!

  velev ki... - debergerac

  fazıl say dalga geçiyor olsun... sormazlar mı "hep siz mi dalga geçeceksiniz?" diye?

  dürüstlük erdemliktir - meftûnmelûl

  'sözde' bağımsız yargının bu şekilde davranması Fasıl Say'ı doğrular nitelikte..

  Kendisi de İnanmış - celal103

  Belçika?da Süleyman ?Uğur Aygün kardeşlerin cesedinin 2.5 yıl morgda bekletilmesini hatırlattı. Şahin, ?Hakim karar vermediği için cesetler 2.5 yıl bekletildi. Bu süre içinde Belçika Başbakanı, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı ile görüşüldü; konu parlamentoya taşındı. Söylenen şuydu: ?Bizde yargı bağımsızdır?. Bizde de yargı bağımsızdır. Yargı, doğrudur-yanlıştır ama bir karar vermiştir. Biz mi yargıya böyle karar verin dedik? diye sordu. Sadece ''Bizde de yargı bağımsızdır.'' Öylemidir? Birde yemin etsin ondan sonra inanalım.Çünkü söylemi siyasidir. Hayd hayırlısı.

  Terbiye sorunu - Yabanci Unsur

  ?Biz senin ateistliğine bir şey demiyoruz ama sen de inananlara saygı göster.? Biz senin dindarlığına bir şey demiyoruz ama sen de - hurili cennetin saçma olduğuna - inananlara saygı göster. Buna ise yanaşmaz cünkü asıl mesele inanç değil, inancın içeriği. Örneğin: İsa?nın Tanri oğlu olduğuna inananlar yanılıyormuş. Kendi inancı uğruna Tanrı inkarı bile caiz çünkü inanç eşitliği yok ve olamaz. Bu nedenle de insanların eşitliğine dayanan kamu düzeninde inancın yeri olmamalıdır. İnanç özel kalmalı. Saygı göster ya da gösterme, bu da eninde sonunda bir terbiye sorunu.