Fazıl Say davasında otizm iddiası ortaya atıldı

Fazıl Say davasında otizm iddiası ortaya atıldı
Fazıl Say davasında otizm iddiası ortaya atıldı
Fazıl Say'ın 'dini değerleri aşağılama' suçlamasıyla yargılandığı davada şikayetçi taraf, Say'ın 'otistik' olup olmadığının incelenmesini isteyerek 'ceza almasını isteriz ama o kadar da vicdansız değiliz' dedi.

İSTANBUL - Ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, yazdığı twitter mesajı nedeniyle "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçlamasıyla 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın 2. duruşması görüldü.

İstanbul 19 Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Fazıl Say katılmazken Say’ı avukatı Meltem Akyol temsil etti. Davanın şikayetçi tarafları Ali Emre Bukağılı, Orkun Şimşek ile avukatları duruşmada hazır bulundu.

"SOKAKTAKİ İNSANLAR AYNI SÖZLERİ KULLANSA CEZA VERİLİR"
Duruşmada söz alan Ali Emre Bukağılı’nın avukatı Ayfer Bayar, Say’ın twitter hesabının herkese açık ve arama motorlarına girildiğinde herkes tarafından ulaşılabilir nitelikte olduğunu belirterek, "Eylem, fiillerin ve sözlerin kamu düzenini ve kamu barışını bozmaya elverişli olması yeterlidir. Kişilerin ünlü olması, suç işleme dokunulmazlığını gerektirmez. Sokaktaki insanlar aynı sözleri kullansa hakaret kabul edilir ve ceza verilir.Türk hukuk sistemi buna da izin vermemektedir. Sanığın sözleri incelendiğinde kaba küfür, hakaret içermektedir" dedi. Dosyanın bir suretini hukuki mütalaa alınması için ceza ve ceza muhakemesi hukuku ana bilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Turhan’a verdiklerini ifade eden Bayar, hukuki mütalaanın dosyaya sunulması için süre talep etti.

"3 BÜYÜK DİNİN DEĞERLERİNİ AŞAĞILADI KANAATİNDEYİZ"
Orkun Şimşek’in avukat Gülcan Karakaş ise, "Sanığın neye inandığı veya inanmadığı bizi ilgilendirmemektedir.AİHM sözleşmesi ifade özgürlüğünün suç sayılabilmesi için şiddet içermesi aranmaktadır. Ancak dini değerlere yönelik ifadelerde ise eylemin şiddet içermesi aranmayıp o değere inanan insanların aşağılanması ve incinmesi yeterli görülmektedir. 3 büyük dinin kutsal değerlerinin alenen aşağılandığı kanaatindeyiz" diye konuştu.

"OTİZM HASTASI OLDUĞU ŞÜPHELERİ VAR"
Şikayetçi Ali Emre Bukağılı da, Say’ın dava açılmadan önce de Türk milletinin manevi değerlerine yönelik eylemleri olduğunu ileri sürdü. Bukağılı, "Görsel medyadan da öğrendiğimize göre sanığın otizm hastası olduğu şüpheleri vardır. Bu hususun araştırılmasını talep ediyorum, dilekçeyle de eklerini sunduk. Cezai yükümlüğü var mı, yok mu? Cezalandırılmasını istiyorsak da vicdansız değilim" dedi.

"OTİZM İDDİASI ÜZERİNE "HAKLARIMIZI SAKLI TUTUYORUZ"
Fazıl Say’ın avukatı Meltem Akyol söz alarak, müvekkilinin otizm hastası olduğu yönündeki iddiaları kabul etmediğini ifade etti. Bu duruma ilişkin cezai ve hukuki haklarını saklı tuttuklarını belirten Akyol, "Müvekkilimin otizm hastası olduğunu söyleyen profesör gelip Say’a inceleme mi yapmış? Burada her gazete haberini tartışırsak... Ayrıca müvekkilimin hiçbir ifadesinde aşağılama gibi bir durum yoktur. Twitter hesabında Ömer Hayyam’ın dizelerini aynen paylaşmıştır. O yazılar müvekkilimin yarattığı bir şey değildir" şeklinde konuştu. Mahkeme, Say’ın otizm hastası olduğu iddiası ile cezai ehliyeti olup olmadığının tespiti yönündeki talebin reddine karar verdi. Taraflara süre veren mahkeme duruşmayı 15 Nisan’a erteledi.

DHA - Arzu KAYA


  http://www.radikal.com.tr/112186411218646

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tam bir Rezalet - sosyaldemokratt

  Bu ülke hiç mi değişmyecek. Yüzyıllardır bu topraklarda nice aydınlar, sanatçılar; sürüldü, idam edildi, hapsedildi,öldürüldü. Ama bu topraklar, bu milet halen doymadı. Eğer insana saygıysa mesele; yıllardır haberlede,gazetelerde farklı mezhepte, farklı inanışta olanlara ve inanmayanlara alelen küfürler hakaretler yapılıyor.şu yargıya bak hele. birde insanlık dersi veriyor. yazıklar olsun.

  Fazıl Say'ı anlayabilmek! - topgay

  Bu ülkede Hayam yasaklı mı acaba? Hayyam yüzünden mahkemelerde süründürülen başkası var mı? Sanattan anlamayan insanlar sanatçıya acıma duygusunu nereden buluyorlar? Ben olsam, Fazıl Say'ın düşüncelerinden rahatsız olmak yerine, onun sanatına ulaşmaya çalışarak kapasitemi test ederdim ama bu, o kadar kolay olsaydı, dünya Fazıl Say'ların olduğu daha yaşanılabilir bir dünya olurdu değil mi? Fazıl Say bu ülkeye gelmiş en büyük sanatçıdır ama onu anlamayan ve dinlemeyen değerini bilemez tabii. Fazıl Say ünlü birisi değildir, bir sanatçıdır. Fazıl Say'dan şikayetçi olanlar acaba otizm gerekçesiyle günah çıkarmaya mı çalışıyorlar? İnsana saygı duymayanların dine saygı beklemesiyse çok tuhaf bir şey. Herkes geleneksel değerlere karşı tahrik olacak ama bu geleneksel değerlerin dışında kalanların bırakın hakareti nelere maruz kaldıklarını sanki bilmiyorlar mı? Öldürülüyorlar.

  Teşhis nerede? - adede

  Fazıl gibi Uluslararası değerlere sahip,Türkiye nin tanıtımına katkı da bulunan kaç tane sanatçımız var? Uluslararası arenalarda Davul zurna ile değil,Yabancıları ürküten kılıç kalkan oyunu ile hiç değil, O ünlü piyanosu ile Evrensel sanatını icra ediyor ve Türkiye nin tanıtımına müthiş bir şekilde katkıda bulunduğu aşikardır. Esas hastalık, Fazıl ve Fazıl gibi sanatçılarla uğraşanların beyninlerinde,olgunlaşmamış kişilikleride aramak lazım.

  bırıncı - bırıncı

  burada sayın şikayetçiler öyle anlaşılıyor ki şov peşinde. haklarını kullanıyor görüntüsü altında kendilerine muhalif birini "kendilerince" yıpratmaya çalışıyor. bu gruba dahil insanların, başka dinlere inanan, hatta kendi dinlerine inanmakla birlikte başka bir mezhebe mensup olan insanlar hakkındaki düşünceleri bilinmekte. dolayısıyla mahkemede hümanist bir tavır takınmaları komediden öteye geçmiyor. özetle, burada şikayetçiler, şikayet haklarını kötüye kullanıyorlar. savcının aslında böyle bir davayı hiç açmaması gerekirdi. lakin o da şikayetçilerle aynı gruba dahil. olay, budur.

  Hakaret özgürlük değildir - aylin.trk

  Ne dini değerlere, ne bir kişiye, ne bir gruba; kimse ifade özgürlüğü adı altında hakaret edemez, iftira atamaz ya da küçük düşürücü, rencide edici ifadeler kullanamaz. Bu bir özgürlük değildir. Bu ifade özgürlüğü adı altında saygısızlıktır. Bunu kimin yaptığı da önemli değil. Fazıl Say'ın ne gibi bir ayrıcalığı olabilir? Bir piyanist neden ayrıcalıklı olsun? Bir memurdan, bir doktordan, halktan birinden neden farklı olsun? İster Hayyam'dan alsın, ister başka birinden; bir insan eğer aynı fikirleri taşıyorsa böyle bir yazıyı yayınlar, yoksa neden yayınlarsın?

  İSLAM ÜNLÜ OLANDAN BİAT İSTER - pispor

  şimdi dünyaca ünlü biri fazıl say.bu insan ne derse desin eğer islamı karalıyorsa anında tepki alır.oysa ömer hayyam 900 yıl önce bir şiir söylemiş buda islama hakaret değil islama bir yorum bir eleştirsel olarak.yoksa o dönemde bu şiir islama hakaret sayılsaydı ömer hayyamı yaşatmazlardı.asıl mesle fazıl bey ünlü biri hep dışarlarda konserlerde eğer islamdan vurgu yapsa bu gün el üstünde tutulur.çünkü biz öyle bağnaz bir müslümanız ki herkesin bize benzemesini ve bizim inandığını söylemsini isteriz.