Fazıl Say: Hakkımda açılan davaya anlam veremedim

Fazıl Say: Hakkımda açılan davaya anlam veremedim
Fazıl Say: Hakkımda açılan davaya anlam veremedim
Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda Ali Emre Bukağılı'ya hakaret ettiği iddiasıyla yaklaşık 3 ay önce davet üzerine savcıya ifade veren Fazıl Say hakkında dava açıldı.

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’a, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla Ali Emre Bukağılı’ya “hakaret” ettiği iddiasıyla 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Fazıl Say konuyla ilgili Odatv için bir yazı kaleme aldı.

Hakaret içeren tweet’ler atmadığını, genel bir eleştiri ve yorum yaptığını belirten Say, davaya bir anlam veremediğini söyledi.

Fazıl Say’ın yazısı şöyle:

“Hatırlarsınız Hayyam-Retweet-Davası- 2.Celsesi esnasında (Şubat 2013) bana o suç duyurusunu yapan Ali Emre Bukağılı isimli şahıs mahkeme önünde şu cümleleri sarf etmişti;

“Fazıl Say Otistik olabilir, mahkemeden onun otistik olup olmadığına dair belge talep ediyorum, eğer kendisi otistik ise davaya devam etmeyeceğim”

Bu sözleri üzerine biz de kendisini mahkemeye vermiştik. (Dava görülüyor hala).

Kendisini dava ettiğimizi, hem beni, hem de tüm otizm hastalarını bu sözleriyle çarpıcı bir şekilde aşağıladığı için gündemimizi de sosyal medyadan duyurmuştuk.

Ama bu sefer de sosyal medyadan yaptığımız duyuru yüzünden kendisi de bize suç duyurusunda bulunmuştu.

Bir “Hakaret davası”.

Şaşırdık açıkçası;

Çünkü, yazdığımız hiç bir cümlede, hiç bir kelimede Bukağılı’ya yönelik bir hakaret unsuru yoktu!

Zaten mahkemeye verdiğimiz, onu dava ettiğimiz, kendisinin yargılandığı dosya sebebi ile sosyal medyada da aynı cümleleri paylaşmıştık.

NE OLDU

Suç duyurusu durumu şöyle gelişti;

2-3 ay önce savcılık beni ifadeye çağırdı.

Gittim ifade verdim.

Bir kaç hafta sonra takipsizlik kararı çıktı.

Savcı “takipsizlik kararı” verdi.

Ama nasıl olduysa oldu, 3 gün önce öğreniyoruz ki, savcının takipsizlik kararı geçersiz sayılmış ve Bukağılı’nın bana açtığı hakaret davası başlamış.

Bunun nasıl olduğunu anlayamadık.

Şimdi açılan davada o paylaşımlarda (/twitter ve facebook) herhangi bir hakaret veya aşağılama aranacak, muhtemelen bulunamayacak, karar ne olur yine de bilemeyiz.

Şaşkınız açıkçası...

Öncelikle, bütün dünyada sanatını yapan bir müzisyen ile sevdiği memleketinde bu kadar uğraşılmasına şaşkınız.

Kimseye tek bir hakaret yok.

Ki bize yapılan binlerce hakareti bu sayfadan zaten takip etme fırsatınız da olmakta.

Hiç birine cevap dahi vermedik..

...

Konuyla ilgili basına pek çok haber düştü.

Herkes her şeyin farkında...”


  http://www.radikal.com.tr/127170412717043

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Say'ın biz demesini anlamayacak bir şey yok. - brandywine06

  Avukatım ve ben demek istediği açık değil mi? Fazıl Say bir müzisyen, hukukçu değil, doğal olarak avukatı, danışmanı vb. var. Bu bir yana, ben Say'ın yerinde olsam gider Papua-Yeni Gine, Tuvalu vb. vatandaşlığını alır, TC vatandaşlığından daha iyi derim! Hiç değilse saçma davalarla uğraşmaz.

  Tek kişiyiz - user493333

  Fazıl Bey'i tek kişi görmek, büyük bir yanılgıdır ki bu yanılgıya erk sahipleri de düşmektedir. Hiçbir sanatçı yalnız değildir, onu takip eden bir çok seveni vardır. Özellikle Fazıl beye açılan davaların niyetine ve şekline bakıldığında onu seven ya da sevmeyen önemli değil bu ülkede yaşayan herkesin fazıl beyin önünde ( arkasında değil ) durması gerekir. Sanatçı olabilmek sıradan bir olay değildir, değerlidir. Değerlerinin ne olduğu belli olmayan bu gibi toplumlar da, çıkıp birileri at koşturabilirler, bilinçli insanlar bu durum karşısında mücadele etmeli dayanışma ve destek içinde olmalılardır.

  Fiil Çekimleri - firat1729

  Bunların aykırı ses çıkaranları bastırmak, korkutmak ve bezdirmek için yapıldığına şüphe yok da ben başka bir şeye takıldım. Nedir bu "yazdığımız yazı" veya "açtığımız dava" ve benzeri sözler? Benim bildiğim Fazıl Say tek bir kişi, peki neden böyle çoğul konuşuyor? Yoksa kendisi türk halkını alaturka müzikten uzaklaştırmak için çalışan bir örgütün sözcüsü mü? Kişilik bölünmesinden mi mustarip? Kendini padişah sandığından mı onların ağzıyla konuşuyor? Her ne nedenle olursa olsun, sevimsiz oluyor.