Fazıl Say: Retweet'e tahammül edemeyene olimpiyat vermezler!

Fazıl Say: Retweet'e tahammül edemeyene olimpiyat vermezler!
Fazıl Say: Retweet'e tahammül edemeyene olimpiyat vermezler!
Piyanist ve besteci Fazıl Say, Twitter'da "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" iddiasıyla yargılandığı davaya ilişkin açıklama yaptı.

Radikal.com.tr - Fazıl Say, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Kamuoyuna açıklama

Cuma günü, hakkımdaki, "Hayyam retweet" davası ilk aşamasını tamamlıyor.

Hakim, hakkımdaki hükmü açıklayacak, "10 ay hapis cezası", biz hemen ardından bu kararı temyiz etmek için Yargıtay’a başvuracağız, orada da beraat sonucu çıkaramazsak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM’ye gideceğiz.

Biliyorsunuz, bu kararı veren hakim, üst mahkeme tarafından ağır bir dille eleştirilmişti, ve biz hakimin değiştirilmesini talep etmiştik, bu talebimiz de reddedilmişti.

Şunu söylemek isterim: Hiçbir suçum yok, kimseye bir şey yapmadım, sadece Twitter'da bazı cümleleri "retweet" ettiğim için cezalandırılacağım.

Bu karar tüm dünyanın çok tepkisini çekti. Bu karar, kendi inancından olmayanları "cezalandıran" bir zihniyettir ve tüm dünyada daha çok tepki çekecektir. Bütün dünyanın sorduğu soru şu: "Hoşgörü nerede?"

Bakın, dostlarım, Batı ülkeleri olsun, Asya ülkeleri olsun, emin olun, istisnasız hepsi bu zihniyeti dışlayacaktır, çekineceklerdir bu hoşgörüsüzlükten, bu benim dava durumu, küçük ama çok dikkat çekici bir ögedir, dahası da var, Gezi olaylarındaki tahammülsüzlük ve sertlik, hapisteki gazeteciler, anlaşılmayan tutuklamalar ve hepsinin toplamı, sonuçta Türkiye ’deki bir çok hukuksuzluk, artık tüm dünyanın dikkatini çekmiş durumdadır.

Bir cennet cehennem esprisinin bile cezalandırıldığı bir ülkeye elbet olimpiyatlar da verilemez, başka pek çok şey de verilemeyecektir. Bunu lütfen anlayın.

Herkes aynı inançları tamamen aynı şekilde değerlendirmek zorunda değil, bunu lütfen anlayın. "Retweet"lerimde söylenenlerde hakaret yoktur.

Bana inanın, ve yazacaklarımı okuyun: Bu dava kamuoyuna tamamen yanlış aktarılmıştır, medya son derece manipülatör rol oynamıştır.

Bu zihniyet, Türkiye açısından kotu bir durum yaratmıştır. Hakkımda suç duyurusunda bulunan Ali Emre Bukagili hakkında biz de bir suç duyurusunda bulunmuştuk, bana dava sırasında aşağılama amaçlı olarak "otistik" dediği için biz de bir karşı suç duyurusunda bulunmuştuk, o konuda ise henüz herhangi bir gelişme yok.

OLAYI YANLIŞ BİLİYORSUNUZ...

Lütfen okuyun:

Kamuoyunu, tüm içtenliğimle bilgilendirmek istediğim konu şudur, sade bir vatandaş olarak, bir suç işleyip işlemediğim konusunda, hiçbiri bana ait olmayan cümleler yüzünden aldığım bu ceza konusunda bazı açıklamalarım olacaktır.

1- Yayınladığım cümleler internetteki bir tartışma esnasındaydı, hepsi retweet idi (yani başkalarının tartışmasını kendi sayfama taşıdım) Bunların içinde sert olanları da var, evet, onlar da tartıştıkları karşı tarafın çok daha sert ve ağır küfürler içeren cümlelerine "cevaben" verilmiş olanlardı. Tüm dosyalar elimizdedir. Hepsinin ispatı vardır. Hakim bunları bildiği halde, haksız bir karar vermiştir. 10 ay hapis cezası almama sebep, bu bahsi gecen 2 -3 retweet'dir.

2- Tüm hukukçuların dikkatini çeken şudur: Bu cümleler yüzünden neden sadece ben yargılanıyorum da, asıl bunu yazmış olan niye cezalandırılmıyor? Bir ikinci konu da: Benimle birlikte aynı anda, o dakikalarda bu tweetleri "retweet" eden 163 diğer Twitter kullanıcısı ile aynı konumdayım, diğer 162 kişi niye yargılanmıyor?

3- Bir başka konu şudur: Hiç kimse benim kişisel Twitter'imi takip etmek zorunda değildir. Tek bir düğmeye basarak bir daha benim hiç bir yazdığımı görmemesi elindedir. Neden cezalandırmak isterler?

4- Tüm dünyanın dikkatini çeken husus, benim bazı konularda, hükümete muhalif biri olmam yüzünden, cezalandırıldığım konusudur.

5- İnsanlar, din adına "cezalandıran" bu Ortaçağ zihniyetini, artık 21. yüzyılda yaşamak istemiyor. Haksızlık büyüktür.


  http://www.radikal.com.tr/115156711515677

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  CEHENNEM - Equalizer001

  Fazil Say: ?Şunu söylemek isterim: Hiçbir suçum yok, kimseye bir şey yapmadım, sadece Twitter 'da bazı cümleleri "retweet" ettiğim için cezalandırılacağım. Ote yandan;bir cennet cehennem esprisinin bile cezalandırıldığı bir ülkeye elbet olimpiyatlar da verilemez, başka pek çok şey de verilemeyecektir. Bunu lütfen anlayın.? Demis. Bunu duyan Omer Hayyam, fazil?a su rubaisini gondermis: ?Ehil insana canım feda olsun; Ayağı öpülse öperim onun. Bir de git ehil olmayanla konuş: Cehennem ne imiş görmüş olursun.? _OMER HAYYAM

  Hükümet derhal istifa etmelidir! - Ali Fakı

  AKP zihniyeti dünyanın yüzkarası olmuştur!

  Adalet aydınlara, gazetecilere, sanatçılara saldırmanın aracı olmuştur! - Ali Fakı

  AKP hükümeti 2010 Anayasa referandumu ile yüksek mahkemeleri taraftarları ile doldurmuş, HSYK'yı cemaat ve tarikatlara teslim etmiş ve bu HSYK eliyle istediklerini yapmayan hakim ve savcılar baktıkları davalardan uzaklaştırmıştır. Yani Türkiye'de bağımsız ve tarafsız yargı ortadan kaldırılmış, demokrasilerin olmazsa olmazı olan kuvvetler ayrılığı ve hukukun üstünlüğü ilkesi ayaklar altına alınmıştır. Bundan dolayı Türkiye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine götürülen davalarda mahkumiyet üstüne mahkumiyet almakta ve tazminat ödeme rekorları kırmaktadır. SEvgili Fazıl Say da Türkiye mahkemelerinde bulamadığı ve büyük bir ihtimalle bulamayacağı adaleti AİHM'de bulacaktır! Türkiye, mağara devrine dönmeden bu çağdışı zihniyetten, bu özgürlük, barış ve aydınlık düşmanlığından kurtarılmalıdır! Bu da GEZİ ruhunun ta kendisidir!

  Fazıl Say - Turkuvaz

  Türkiye'yi izliyorum gözlerim kapalı epeyde ağlamaklı. İnsanların kalpleri kör, insanların beyinleri öc alma duygusu ile körelmiş. Bazı insanlar "kurban" istiyorlar. Ama neyin kurbanı bu ? her söylenen, her hareket, her söz ceza oluyor bu memlekette. Nerede uygarlık, nerede hoşgörü. Sanata değer, sanatçıyı anlamayı bırakın artık Türkiye kendi hayatını, kendi geleceğini anlamaktan uzaklaşıyor. Dünya birbirine diklenmeden dolayı, dünya tüm çatışan kesimlerin anti demokratik olmalarından dolayı kaynıyor. İnsanlar birbirlerini anlamamakta ısrar ettikçe daha fazla kan dökülüyor. Biz ise hiçbirşeyden ders alamıyoruz. Olay sadece fazıl Say olayı değil. Olay sağırlık, dilsizlik, hoşgörüsüzlük ve bilgisizlik olayı.

  tunc yorumcu demiski - siradanbirisi

  insanlarin inancina tahammül etsene Fazil. Sen onu git basbakanina anlat. Gündüz vakti mitinglerde Alevileri yuhalatan bir ülkede yasiyorsun. Sizin gibilerine tahammül etmek bile fazla.

  N eyapsak acaba TIMES ilan mi versek! - tunc2013

  N e yapsak acaba TIMES da sikayet ilani mi versek de alsak bu olimpiyatlari!?. Bana kalirsa cikip taksime yuruyelim!! gerekirse yakalim yikalim ve kufur edelim olimpiyat komitesine, bize neden vermediler diye!!.. O da yetmezse dis basinda ulkemiz hakkinda yalan haber ve yorumlar yayalim, gezi ruhundan yararlanmis oluruz!! Bak gorursun Bak gorursun Fazil 2024 u nasil aliriz!! Sen de soyle yasadigin topraklardaki insanlarin inanclarina tahammul etsen olmaz mi Fazil

  yargıda irticai faaliyet... - lastikordek

  türkiye nedense demokrasi oyunuyla yönetiliyor gibi gösterilip arka planda cemaat ve amacı bilinmeyen bir takım derin örgütler tarafından yönetiliyor. herkesin de bildiği gibi bürokrasideki bu cemaat mensupları ile hükümet arasında derin bir ittifak mevcut. bu tüm dünya demokrasilerinde suç iken bizde suç değil genel bir eğilim. yani Ergenekon ile cemaat arasında nasıl bir fark var ki cemaat yasal Ergenekon yasadışı oluyor. yani bizim bir yargı mensubumuz karar yetkisini anayasadan değil de cemaatin ajandasından alıyor. yahu bariz anayasal suç. türkiyede muhalefetin bir türlü uyanamadığı durumlardan birisi bu. devlet en büyük suç örgütü, ve içinde çeşitli odaklardan aldığı emirle çalışan cemaat örgütleri var. şimdi kalkıp ta sandık demokrasisinden bile bahsedemeyecek bir zavallılığın açıklamasını dahi yapmayan bir hükümet var. o hakimin adı ve hangi cemaatten emir aldığını deşifre etmek muhalefetin görevi değil mi? en basit bir dava bile cemaatin süzgecinden geçip karara bağlanıyor. hiç bir cemaat devlet işlerinde masum olamaz. bu hükümeti iktidarda tutan bu ahlaksız demokrasi dışı ittifaklardır.