Fazıl Say'a hapis cezası

Fazıl Say'a hapis cezası
Fazıl Say'a hapis cezası
Fazıl Say "Dini değerleri aşağılama" suçlamasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis çarptırıldı.

Ünlü piyanist Fazıl Say’ın twitter üzerinden paylaştığı bir Hayyam şiiri ile ilgili yargılandığı davada mahkeme kararını açıkladı. Say, "Dini değerleri aşağılama" suçlamasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis çarptırıldı. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

İstanbul 19 Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Fazıl Say katılmazken Say'ı avukatı Meltem Akyol temsil etti. Duruşmada müştekiler Ali Emre Bukağlı, Orkun Şimşek ve avukatları da hazır bulundu. Hakim sanık Fazıl Say'ın avukatına son savunmasını sordu.

AVUKATI BERAAT İSTEDİ
Avukat Meltem Akyol, "Dava konusu teknik ve özel bir yargılamayı gerektirmediği kanaatindeyiz. Hukuki mütalaadan aleyhe olanları kabul etmiyoruz. Takdiri mahkemeye bırakıyoruz. Sanığın söylemlerinde aşağılama ve hafife alma kastı olmadığı kanaatindeyiz. Sanığın müsnet suçtan beraatine karar verilmesini talep ediyoruz" dedi. Hakim Hulusi Pur davayı karara bağlamak için duruşmaya 15 dakika ara verileceğini belirtti. Bunun üzerine müştekiler ve avukatları kendilerine de söz verilmesini istedi. Ancak hakim Pur müşteki ve avukatlarına söz vermedi, duruşma salonunun boşaltılmasını istedi.

SAY'A 1O AY HAPİS CEZASI
Aranın ardından kararı açıklayan hakim Hulusi Pur, "Sanığın eylemi sabit olup suçun işleniş şekli, sanığın kastı, suç işlemesindeki ısrarı, suçun işlendiği zaman ve yeri, sanığın güttüğü amaç ve saiki” nazara alınarak 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama' suçundan 8 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Sanığın eylemi yayın yoluyla işlemiş olduğunu dikkate alan mahkeme, cezayı yarı oranında arttırıp 12 aya çıkardı. Mahkeme sanık Say'ın duruşmalardaki tavır ve davranışları, yargılamaya yapmış olduğu katkı dikkate alınarak 1/6 oranında indirilerek 10 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

HÜKMÜN AÇIKLANMASI GERİ BIRAKILDI
Mahkeme sanığın sabıkasız oluşunu dikkate alarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Hakim Pur ayrıca, 5 yıl denetim süresi belirlenmesine ve denetim süresinde herhangi bir yükümlülük belirlenmesine yer olmadığını karara bağladı.

ÖMER HAYYAM'IN DİZELERİNİ PAYLAŞMIŞTI
Fazıl Say twitter hesabından Ömer Hayyam’a ait olduğu iddia edilen ''Irmaklarından şaraplar akacak diyorsun, cennet-i ala meyhane midir / Her mümine 2 huri vereceğim diyorsun cennet-i ala kerhane midir... Bilmem fark ettiniz mi nerede yavşak, adi, magazinci, hırsız, şaklaban varsa hepsi Allahçı" tweetlerini paylaşmıştı. Say’ın bu mesajlarıyla dini değerleri aşağıladığı öne sürülerek hakkında şikayet dilekçesi verilmişti.

DHA - Cem TURSUN

Fazıl Say ve Başbakan Erdoğan'ın kader ortaklığı