Fazıl Say'a hapis cezası

Fazıl Say'a hapis cezası
Fazıl Say'a hapis cezası
Fazıl Say "Dini değerleri aşağılama" suçlamasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis çarptırıldı.

Ünlü piyanist Fazıl Say’ın twitter üzerinden paylaştığı bir Hayyam şiiri ile ilgili yargılandığı davada mahkeme kararını açıkladı. Say, "Dini değerleri aşağılama" suçlamasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis çarptırıldı. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

İstanbul 19 Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Fazıl Say katılmazken Say'ı avukatı Meltem Akyol temsil etti. Duruşmada müştekiler Ali Emre Bukağlı, Orkun Şimşek ve avukatları da hazır bulundu. Hakim sanık Fazıl Say'ın avukatına son savunmasını sordu.

AVUKATI BERAAT İSTEDİ
Avukat Meltem Akyol, "Dava konusu teknik ve özel bir yargılamayı gerektirmediği kanaatindeyiz. Hukuki mütalaadan aleyhe olanları kabul etmiyoruz. Takdiri mahkemeye bırakıyoruz. Sanığın söylemlerinde aşağılama ve hafife alma kastı olmadığı kanaatindeyiz. Sanığın müsnet suçtan beraatine karar verilmesini talep ediyoruz" dedi. Hakim Hulusi Pur davayı karara bağlamak için duruşmaya 15 dakika ara verileceğini belirtti. Bunun üzerine müştekiler ve avukatları kendilerine de söz verilmesini istedi. Ancak hakim Pur müşteki ve avukatlarına söz vermedi, duruşma salonunun boşaltılmasını istedi.

SAY'A 1O AY HAPİS CEZASI
Aranın ardından kararı açıklayan hakim Hulusi Pur, "Sanığın eylemi sabit olup suçun işleniş şekli, sanığın kastı, suç işlemesindeki ısrarı, suçun işlendiği zaman ve yeri, sanığın güttüğü amaç ve saiki” nazara alınarak 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama' suçundan 8 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Sanığın eylemi yayın yoluyla işlemiş olduğunu dikkate alan mahkeme, cezayı yarı oranında arttırıp 12 aya çıkardı. Mahkeme sanık Say'ın duruşmalardaki tavır ve davranışları, yargılamaya yapmış olduğu katkı dikkate alınarak 1/6 oranında indirilerek 10 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

HÜKMÜN AÇIKLANMASI GERİ BIRAKILDI
Mahkeme sanığın sabıkasız oluşunu dikkate alarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Hakim Pur ayrıca, 5 yıl denetim süresi belirlenmesine ve denetim süresinde herhangi bir yükümlülük belirlenmesine yer olmadığını karara bağladı.

ÖMER HAYYAM'IN DİZELERİNİ PAYLAŞMIŞTI
Fazıl Say twitter hesabından Ömer Hayyam’a ait olduğu iddia edilen ''Irmaklarından şaraplar akacak diyorsun, cennet-i ala meyhane midir / Her mümine 2 huri vereceğim diyorsun cennet-i ala kerhane midir... Bilmem fark ettiniz mi nerede yavşak, adi, magazinci, hırsız, şaklaban varsa hepsi Allahçı" tweetlerini paylaşmıştı. Say’ın bu mesajlarıyla dini değerleri aşağıladığı öne sürülerek hakkında şikayet dilekçesi verilmişti.

DHA - Cem TURSUN

Fazıl Say ve Başbakan Erdoğan'ın kader ortaklığı


  http://www.radikal.com.tr/1129569112956947

  YORUMLAR
  (47 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Japonlar BUDIST degil SINTOIST dir. - 14Bernard

  Japonlar cok acimasiz bir millettir.unutmayin Kamikaze,Harakiri japonyadan cikmistir.Kadinlari mutsuz ve alkolik erkekleri calismaktan intihar eden garip bir toplumdur.Kadinin adi yoktur.Imparatorlari hic bir devleti ziyaret etmez ve hicbir devlet adamini davet etmez,sarayindan cikmaz,sarayina kimseyi almaz.sadece basbakan duzeyinde dir iliskiler.Yolsuzlugun cok oldugu ulkedir.siz onlarin hay hay diye bel kirmasina kanmayin.Acimasizlikta ustlerine yok samuraylarin.Islama,veya diger din ve inanislara hakaret ozgurluk degildir ve olmamalidir.once ki yorumun anlasilamamis.Herkes Islama hakaret ederek medyatik oluyor.Mahkeme cezayi iptal etmis bundan memnunum.Ayrica Fazil Say muzisyen onun dini inanislarina saygi duyarim ama oda benimkine hakaret edemez bunada izin vermem.Saygi istiyorsak once kendimiz saygi duymayi ogrenecegiz.

  efeg27'ye - mazlumdoğan0673

  Önceki yorumumda 108. maddeden söz etmedim orda bir yanlışın var!Beni AKPli sanmışsın AKPli değilim ve hiçbir zaman olmadım.Dolayısıyla AKP hakkında yaptığın yorumlar beni ilgilendirmiyor! son olarak sana ve başkalarıa karşı yapılan suçun cezalandırılmaması bu adamın da cezalandırılmamasını gerektirmez. suç varsa ceza da vardır ve yasa varsa uygulanır. ceza kanunuları yasakları belirler geriye kalanlar özgürlüktür. sevgi ile....

  Dine ve yoneticilere el uzatilamiyan ulkeler de var... - Turk

  Suudi Arabistan'da; hem dine, hem de yoneticilerine dil uzatanlarin dilini kesiveriyorlar!... Bizim ne isimiz var Avrupalarda? Dine ve yoneticilere saygida kusur etmiyen bir toplum mu istiyorsunuz? Suidi Arabistan'a eyalet olun. Siz sag, biz selamet!!!!

  DÜŞÜNCELERE TAHAMMÜLSÜZ DEMOKRASİYE UZAK İNSANLARIN MEMLEKETİ - AHVAL

  Birileri dini sorguladığında mangalda kül bırakmayanlar dinlerine toz kondurmayanlar bir kez olsun sizi güdenleri sorgulayabildiniz mi?

  Insanlarin inaclarina hakaret etme hakkini nerden buluyor! cok yazik !!! - lostidentity

  ''Irmaklarından şaraplar akacak diyorsun, cennet-i ala meyhane midir / Her mümine 2 huri vereceğim diyorsun cennet-i ala kerhane midir... Bilmem fark ettiniz mi nerede yavşak, adi, magazinci, hırsız, şaklaban varsa hepsi Allahçı" Omer hayyamin dizelerinden sonra kendi cumlesinde dine hakaret etmiyor da ne yapiyor, bu kadar sorumsuzca bir cumle kurulabilir mi, yeri geldiginde ben bir dunya sanatcisi yim diyorsunuz, hic yakismayan bir davranis malesef bu cumlelerinizin karsiligi eger ingiltere yasiyor olsaydiniz daha agir olurdu. "s.29B - use of words or behaviour / display of written material intended to stir up religious hatred" Crown Court 7 years imprisonment Magistrates' court - 6 months. topluma mal olmus dunyaya mal olmus bir sanatci uc bes siyaset yuzunden milyonlarin inanciyla dalga gecmemeli.

  herkesin inancına saygı. - kaşınan adam

  Fazıl Say ,Ömer Hayyam şiirini kullanarak dindar kesimin hoşuna gitmeyecek fikir beyan etti diye mahkum edildilirken,sayın hükümet yetkilileri bu ülkede Ateist dediğimiz dini inancı olmayan insanları tinerci çocukları örnek göstererek aşağılamıyormı?Onlar ,toplumda Ateistlere karşı kin ve nefret oluşturmuyormu?Peki savcılar neden dava açıp onları neden cezalandırmıyor?Buradan tekrar Anayasa oylamasında yetmez ama evet diyen sözde demokratlarımıza selamlarımı iletirim..

  Japon Mucizesi; İslamiyet ve Budizm - Ali Fakı

  Aşağıdaki yazı "Tarihçilerin Kutbu 'Halil İnalcık Kitabından'" alınmıştır (sayfa:231): "...ben de (Halil İnalcık) Türkiye'nin modernleşme tarihi üzerine konuştum. ...Japonya süratle modernleşti, Türkiye'yi her bakımdan geride bıraktı. Neden? Türkiye neden emekliyor? Tartışmalardan şu ortaya çıktı: Japonya Budizm inanışında, bireylerin hareketini fazla sınırlamayan bir din. Fakat İslam dininin öteki dinler arasında en önemli vasfı, insanın, bütün hareketlerini; giyimini, kuşamını, yiyeceğini, dini bir kurala bağlamış. Yani ilahi bir kurala bağlanan hareket tarzı değişemez, çok zordur." Laiklik, başta ifade ve inanç özgürlüğü olmak üzere, demokrasinin, insan haklarının önünü açan temel bir ilkedir. Şimdi AKP "Ilımlı İslamcı" AKP'nin bu ülkeyi getirdiği yere bakın. Bundan 900 yıl önce Omar Hayyam'ın yazdığı bir şiiri sosyal medyada paylaşmak ve yorumlamak suç oluyor! Ve, burada onlarca yorumcu Fazıl Say'ın bu cezayı hak ettiğini yazıyor! Ne günlere geldik?