Fazıl Say'a hapis cezası

Fazıl Say'a hapis cezası
Fazıl Say'a hapis cezası
Mahkeme, Fazıl Say'ı yeniden 10 ay hapis cezasına çarptırdı.

Radikal.com.tr - Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say yeniden yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Twitter'dan Ömer Hayyam’a ait bir rubaiyi paylaşınca, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı" gerekçesiyle 10 ay hapis cezası alan ve hükmün açıklanması geri bırakılan Fazıl Say dün yeniden hâkim karşısına çıktı.

KARARA İTİRAZ ETMİŞTİ

“Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak” suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırılan Say, avukatı aracılığı nöbetçi mahkemeye başvurarak hükmün açıklanmasının ertelenmesi kararının iptal edilmesini istemişti. Mahkemenin talebi kabul etmesiyle Say’a yeniden yargılama yolu açılmış oldu. Fazıl Say, kararı veren mahkemede yeniden hakim karşısına çıktı, bu kez hakim, Say’a ‘hükmün açıklanmasının ertelenmesi’ yasasını detayları ile anlatıp, ceza verilmesi halinde bu yasanın uygulanmasını isteyip istemediğini sordu.

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşma sonunda Fazıl Say’a yine 10 ay hapis cezası verildi. Ancak hakim, Say’ın avukatının talebi üzerine daha önce verdiği hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını uygulamadı. Bunun yerine Say’ın sabıkasız oluşunu dikkate alarak hapis cezasının ertelenmesine ve 2 yıl denetim süresi kararı verdi. Say mahkeme kararını Yargıtay'a taşıyabilecek. Yargıtay kararı onarsa ceza kesinleşecek, karar bozulursa Say yeniden yargılanacak. Sabıkasız olan Say'ın iki yıl içinde suç işlememesi halinde ise dava düşecek.


  http://www.radikal.com.tr/1151755115175514

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hadi Bakalım Say Gardaş. - Clear

  İki yıl çabuk geçer,dil frenlenip,eller çalıştırılarak,kısa zamanda atlatılır.Allah'tan sabır ve kolaylık dile,bak nasıl faydasını göreceksin,hatta buna sen de hayret edeceksin.

  likapa yorumcu cevabin bile bagnazligi onayliyor. - siradanbirisi

  Demekki senin derdin esitlik degil baskalarina baski ve kin uygulamak. Seyfi Oktay diger partilerin yaptiklarini uyguladi. Tipki simdik akp nin yaptigi gibi her yeri yobazlar doldurmak gibi bir sey. Sözkonusu esitlik. Fazil Sayin sucu neymis? O sözleri tweet olarak yazan asil sorumlu niye cezalandirilmiyor? iste bu soruye cevap verecek dürüstlüge sahip degilsiniz. Amac yobazlik oldugu zaman ne iman kaliyor nede ahlak. Bu arada cemaatin polisinden, savcisindan, hakiminden söz ettigimiz günlerde Gezide ve baska yerlerde insanlari öldüren ezenler ateist polis olmadigini ve mezhebini ve dinini sende iyi biliyorsun.

  siradan birisi - likapa

  biz sizin savcıları da gördük merak etme.fazla değil bikaç sene önceydi.takip ettiysen bilirsin.kaldı ki siz iddia ettiniz diye öyle olmuş olmuyor.türkiyede sünni savcı falan yok.o sizin uydurmanız.ama oydurma olmayan bişey söyleyeyim sana.seyfi oktay adalet bakanı olduğu zaman sorulan bir soruya aynen şöyle cevap vermişti; tabi ki kendi adamlarımı işe alacağım sağcıları mı alacaktım demişti.yaşını bilmiyorum küçükse sor büyüklerine.biz bu ülkede çok şeyler gördük kulaktan dolma duyumlarla konuşmuyoruz.bu ülkede savcılardan hakimlerden çeken varsa muhafazakar kesimdir.bilmiyorsan oku yakın, çok yakın geçmişi.siz sizden başka kimseyi, kimsenin hakkını hukukunu zerre kadar düşünmezsiniz.siz derken de hepinizi kastedmiyorum çünkü en yakınımda sizden biri var.ama sizin gibi devlet düşman değil çok şükür.

  likapa yorumcu - siradanbirisi

  o kadar bagnazlik icindesinki kör olmussun. Senin recepci karikatüristin tatsiz bir cizzim yaptigi icin elestirilmis olsada hapis yatmiyor, gönüllü sünni savcilari ve hakimler onun pesinde degil. Fark iste burada. At gözlügünmü var senin?

  @likapa - holdme12

  Birilerinin karikatürlerini eleştirmek, birilerinin ikiyüzlülüğünü eleştirmek ayrı, Mehmet Ali Albora'yı görüşleri yüzünden ölümle tehdit etmek, Fazıl Say'ı dini eleştirdi diye hapis cezasıyla çarptırmak ayrı. Bence söylediklerine sen kendin bile inanmıyorsun.

  Sevgili Yobazlar, - Ali Fakı

  İçinde yaşadığımız dünyaya ve evrene şöyle bakarak; hoşgörüsüzlüğün, özgür olamamanın, gerçek demokrasiden mahrum olmanın, dini dogmalara takılıp kalmanın insanların önüne yığdığı cehaleti ve engelleri teker teker aşmanın yollarını bulabilirsiniz: 1) Tanrı evrendir, 2) Tanrıyı sevmek ve saymak onu anlamakla mümkündür, 3) Tanrıyı anlamak, yani evrenin sırlarını çözmek bilim, felsefe ve sanatla mümkündür, 4) Dogmatik sınırlamalar, düşünce özgürlüğünün, dolayısıyla da bilim yapmanın, felsefe ve sanat yapmanın en büyük düşmanıdır, 5) Avrupa'da bilimin, felsefenin ve sanatın önü bağnaz Katolik Kilisesine ve onun ileri sürdüğü dini dogmalara karşı verilen ve yüzlerce yıl süren mücadeleler sayesinde açılmıştır, 6) Dünyaya çok ender gelen ve yetişen büyük bilim, sanat ve felsefe insanlarını yetiştiren özgürlük ortamını, onları hapsederek, sürgün ederek, asarak keserek yok ederseniz şimdi İslam dünyasının içinde olduğu yoksulluk, açlık, sefalet, cehalet bataklığında boğulmaya mahkum olursunuz. 7) AKP mahkemelerinin büyük evrensel değerimiz Fazıl Say'a yaptıkları ibretliktir ve yüzkarasıdır!

  ... - k-a-o-s

  bu Fazıl Say'a degil sadece düşünmeye,düşünceyi ifade etmeye verilen cezadır.