Fazıl Say'a İngiliz yazarlardan destek

Fazıl Say'a İngiliz yazarlardan destek
Fazıl Say'a İngiliz yazarlardan destek

Ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, yazdığı twitter mesajı nedeniyle ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçlamasıyla 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın 2. duruşması görüldü. Duruşmada Fazıl Say’ın otizm hastası olup olmadığının araştırılması istendi. Duruşmada söz alan şikâyetçi Ali Emre Bukağılı “Görsel medyadan da öğrendiğimize göre sanığın otizm hastası olduğu şüpheleri vardır. Bu hususun araştırılmasını talep ediyorum. Cezai yükümlülüğü var mı, yok mu? Cezalandırılmasını istiyorsak da vicdansız değilim” dedi. Fazıl Say’ın avukatı Meltem Akyol söz alarak, müvekkilinin otizm hastası olduğu yönündeki iddiaları kabul etmedi. Mahkeme ise Say’ın otizm hastası olduğu iddiası ile cezai ehliyeti olup olmadığının tespiti yönündeki talebin reddine karar verip duruşmayı erteledi.
Fazıl Say’a destek için aralarında Hanif Kureishi, Ian McEwan, William Boyd ve Brian Eno’nun da bulunduğu dünyaca ünlü Britanyalı yazar ve müzisyenler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e mektup yazdı. Ergin’e yazılan mektupta “Sevgili meslektaşımız, besteci, müzisyen ve yazar Fazıl Say’a yönelik suçlamaları protesto etmek amacıyla İngiliz PEN’e destek oluyoruz” dendi.

Alman Müzik Konseyi de destekledi
Dünyaca ünlü İngiliz müzisyenler dışında Alman Müzik Konseyi de, Twitter üzerinden yazmış olduğu bir mesaj nedeniyle Fazıl Say’ın yargılanmasına tepki gösterdi. Konseyden yapılan yazılı açıklamada, Fazıl Say’a karşı açılan davanın kaygıyla izlendiği belirtilerek, ifade özgürlüğünün önemine vurgu yapıldı. Fazıl Say’ın Twitter üzerinden yazdığı mesajın “abartılmaması” gerektiği ifade edildi.