Fazıl Say'dan hapis cezasıyla ilgili ilk açıklama

Fazıl Say'dan hapis cezasıyla ilgili ilk açıklama
Fazıl Say'dan hapis cezasıyla ilgili ilk açıklama
Twitter'da paylaştığı şiir nedeniyle bugün 10 ay hapis cezası alan piyanist Fazıl Say bir açıklama yaptı.

Twitter’da paylaştığı ömer Hayyam dizeleri nedeniyle yargılanan piyanist ve besteci Fazıl Say, 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nce bugün açıklanan 10 ay hapis cezasına çarptırılması kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Say'ın karar ile ilgili açıklaması şöyle: "Mahkeme sonucu çıkan karar için yurdum adına çok üzgünüm. İfade özgürlüğü açısından hayal kırıklığına uğradım. Hiçbir suçum olmamasına rağmen ceza almış bulunmam şahsımdan çok, Türkiye 'deki ifade ve inanç özgürlüğü adına kaygı vericidir."

BASIN KONSEYİ: YARGI PAKETİYLE ÇÖZÜLMEZ

Basın Konseyi, Fazıl Say'ın, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçlamasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırılması kararını değerlendirdi. Konsey'den yapılan yazılı açıklamada, "Bugün, dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'ın twitter hesabında yaptığı bir açıklamadan dolayı, hakkında 'dini değerleri aşağılamak' suçundan mahkumiyetine karar verilmiştir. Say hakkında verilen mahkumiyet kararı, ülkemizdeki ifade özgürlüğü sorununun neden sadece 'Yargı Paketleri' ile çözülemeyeceğine önemli bir örnek teşkil etmektedir. İfade özgürlüğünün ülkemizdeki kavranışına ilişkin sorun, bu gibi davalarla daha da belirgin hale gelmektedir. İfade özgürlüğünün yalnızca hoşa giden fikirler için olmadığının anlaşılması, demokrasimizin düzgün işleyişi için hayati önemdedir. Sorunun çözümü için neşter doğrudan yasalarda ifade özgürlüğünü kısıtlayan nitelikteki düzenlemelere vurulmalıdır" denildi.


  http://www.radikal.com.tr/1129607112960714

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Fazıl - tribus

  Fazıl say ın bir çok fikrini beğenmesemde bazı yorumcuların dediği gibi sahte sanat sahte sanatçı olmadığı aşikar. Tahminen cezaya sebebiyet veren konu hayyamın şiiri değil şiirin sonuna eklediği son cümle olsa gerek. Bu da bazı kişilerin bu lafları üstüne alınmasıyla dava sürecine yansımış. Hemen dine hakaret ediliyor diye provake edilip 4 şahit bulunup cezası kesilmiş . Ateistler bu maddeyi kullanarak dava açsa demekki ülkenin yüzde 60 ını hapse attırabilir .

  Sahte sanat ve ifa ettikleri sahte değerlerle gelen sahte ün - gerçeklik

  Yurdun adına üzülmek istiyorsan o yurdun sahiplerinin değerlerini aşağılamayıp hakaret etmeyeceksin,yoksa yurdunun halkı da böyle senin için üzülebilir! İnanç ve ifade özgürlüğünün yolu insanların inançlarını aşağılamaktan geçmiyor sanırım. Sana bunu öğretememişler.Basın konseyine de şunu belirteyim;bir şahsın dünyaca ünlü olması o şahsın kendisini ait his etmediği içinden çıktığı dünyaca sevilmesine veya o şahsın içinden çıktığı dünyaya hakaret etme hakkını tanımasına gerekçe olamaz. Yurdu adına üzülmeden önce oturup o yurdun halkını üzmemesi gerektiğini öğrenmeli say gibiler. Kerameti ve sanatı kendinden makbul tiplemelerin, sırf kendi ait oldukları dünyanın dışındaki dünyayı mesh etmek için o dünyanın düşmanca algısı yüzünden kopardıklarına değer veriyor gözükerek değerlenmeleri, ancak sahte ve çıkar değeri olarak kabul edilebilirdir.Sahte sanata ve sahte ünlülere ihtiyacı yok bu toplumun.

  Ben de - semapost

  Dogru Fazil Bey, ben de ayni kaygiyi sizinle paylasiyorum. Ve bu kayginin algilanmamasi beni korkutuyor.

  Fazil Say. - emileparas

  Eğer Türkiye Avrupa Birliğine girerse ve bu kanunlar kabul edilirse, Avrupa vatandaşlarının en azından yüzde sekseni hapise gidecek. Onun için bir sürü hapishane hazırlamak lazımdır, bana kalırsa.

  Fazil - moumou

  Insnlara suda yurudum veya ben savasirken ebabil kuslari agizlariyla tas atarak beni muzaffer kildilar desem timahaneye tikarlar ama bunu Isa veya muhammet yapti dersek herkes sorgulamadan inanir. Bu ne buyuk bir korkudur ki sorgulamayi bile yasaklar insana. Biz ateistler Fazil gibi ozguruz. Karanlikta bir mesale gibi parliyorsun Fazil, AIHM zaten bu karari tam tersine karar verecek ve Fazil'a tazminat odenecek ama bu tazminatlar senin benm odedigim paradan verilecek. Bu tazminati karari veren hakimlere odetmek lazim, o zaman duzelirer.

  Fazil - bilgekagan

  Fazil Say Cumhuriyetin yetistirdigi tipik bir aydin olarak gorevini yapmistir. Bu tiplerin ilk ve asil gorevi inanclara hakaret etmektir. Ikinci gorevleri ise kendi halkindan nefret etmek ve kulturunu asagilamaktir. Hayrani oldugu bati kulturu bu gorevlerini yaparken guc aldigi tek kaynaktir. Ne kadar Turk kultur ve inancina hakaret ederseniz Avrupa'da o kadar populer olur ve ovgulere muhatap olursunuz. fazil Say tipik bir Cumhuriye aydinidir... Bizden degildir...

  Hak etmiş - Ukelaa

  Bir Hayyamın şiirine bakın , birde Fazıl beyin sövüp saymasına , eğer beceremiyorsan bir oku git mektebinde oku . Bu memlekette insanlar sadece uzmanı oldukları işleri yapsalar inanın sorunların çoğu çözülmüş olur .