Fazla telefon işsiz bırakır!

Yargıtay üyesi Doç. Dr. Günay: "Cep telefonu ve internette çok zaman geçirenler işten çıkarılıyor. Atılanların açtığı dönüş davaları reddediliyor."
Haber: OBEN KIRDÖK / Arşivi

ADANA - Cep telefonu ve internette uzun zaman harcamak, işten çıkarma nedeni sayılırken, haklarını yargıda aramayı düşünenlere uyarı var. Yargıtay 9'uncu Hukuk Dairesi üyesi Doç. Dr. Cevdet İlhan Günay, "Bu gerekçelerle işten çıkarılanların açtığı işe dönüş davalarını reddediyoruz" dedi.
Adana Barosu, 'Avukatlar Haftası' nedeniyle 'İş Hukuku' konulu bir panel düzenledi. Panelde konuşan Doç. Dr. Günay, 4 bin 773 sayılı İş Güvencesi Yasası hakkında bilgi verdi. Buna göre yasa, işverene, işçinin sözleşmesini feshederken geçerli neden belirtme zorunluluğu getiriyor. Teknolojik gelişmelerin getirdiği bazı davranışlar da bu kapsamda yer alıyor. Artık insanların bir 'parçası' haline gelen cep telefonuyla, telefon işçiye bile ait olsa uzun süre konuşmak ve bunu alışkanlık haline getirmek, iş sözleşmesini feshetme gerekçesi olarak gösterilebiliyor. Aynı şekilde internette uzun süre harcayan ve porno içerikli mail'ler atan işçi de işten çıkarılabiliyor. "Bu gerekçelerle işten çıkarılanların açtığı işe dönüş davalarını reddediyoruz" diyen Doç. Dr. Günay, çalışanlara şu bilgileri verdi:
"Yasa gereği işyeri, işçi işten çıkarabilmek için yazılı gerekçe göstermek, gerekçesi davranış ya da verim düşüklüğü ise işçiden savunma istemek zorunda. İşverenler, başta 'hâkime gerekçe mi anlatacağız' diye yakındı. Oysa sosyal patlamaların önüne geçmek için, çalışanların iş güvenceleri sağlanmalı. Bu yasayla işyeri kavramı da genişletildi. Daha önce işyeri, 'işçinin çalıştığı yer' olarak tanımlanıyordu. Şimdi ise aynı işverenin aynı işkolundaki işyerleri tek işyeri gibi kabul edilerek, 30 işçi şartı hesaplanıyor. Örneğin bir bankanın beş kişilik şubesi yasadan yararlanıyor."
Telefon ve internette ne kadar süre geçirilirse işten çıkarma hakkı doğacağı konusunda bir kriter yok. Ancak hâkimin, işverenin sunduğu delillerle, 'işten zaman çalındığı' kanısına varması gerekiyor.