FBI da Sarai Sierra delillerini inceleyecek

FBI da Sarai Sierra delillerini inceleyecek
FBI da Sarai Sierra delillerini inceleyecek
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Sarai Sierra cinayetinin izi sürülürken Amerikan iç istihbarat örgütü FBI’ın da Türkiye ’de bulunan irtibat bürosu aracılığıyla devreye girdiği ve elde edilen delil örneklerinin ABD ’ye gönderilerek orada da incelemeler yapılacağı öğrenildi.
Amerikalı turist Sarai Sierra’nın İstanbul Cankurtaran sahilinde ölü bulunmasının ardından ikisi kadın , üçü İranlı 22 kişiden alınan kan ve tükürük örnekleri karşılaştırılıyor. Çoğunluğu Sarayburnu bölgesinde yaşayan evsizlerden oluşan 22 kişinin arasında, Sierra’nın internetten son görüştüğü kişi olan Taylan K.’nın da olduğu öğrenildi. Taylan K.’dan kan ve sperm örneği alındı. Taylan K’nın Sierra ile 21 Ocak günü saat 11.30’da Galata Kulesi’nde buluşmak için mesajlaştığı ancak ikilinin buluşamadığı ortaya çıkmıştı.

Yazışmalar bekleniyor
Sierra’nın ölümünün aydınlatılmasında cep telefonu ve ipad’inin bulunması kilit öneme sahip. Teknolojinin tüm imkânlarından yararlanan polis, ABD’den gelecek Skype ve Gmail yazışmalarını da inceleyerek cinayeti çözmeye çalışıyor. Bu yazışmaların İnterpol aracılığıyla istenmesiyle ilgili bürokratik işlemlerin bittiği öğrenildi.

O taşla mı öldürüldü?
Ön otopsi raporunda, Sierra’nın ölümüne başına aldığı darbenin neden olduğu belirlenmişti. Sierra’nın başına olay yerinde bulunan bir taşla vurulduğu iddiası var. Bu taşta bulunan kan örnekleriyle Sierra’nın kanının uyuştuğu öğrenildi. Fakat taşın öldürmek için mi kullanıldığı veya öldükten sonra mı kanın bulaştığı otopsi sonucu ortaya çıkacak. Otopsi raporunun tamamlanması için Adli Tıp Kurumu’nda üç ayrı ihtisas dairesi aralıksız çalışıyor. Morg İhtisas Dairesi’nde patolojik bulgular, Biyoloji İhtisas Dairesi’nde kıl ve doku, Kimya İhtisas Dairesi’nde ise kan örnekleri inceleniyor.
Bu arada Sierra’nýn cesedi, Adli Týp Kurumu’ndaki otopsinin ardýndan Beyoðlu’daki Üç Horan Ermeni Kilisesi’nin morguna götürüldü.

Ailesi: İstanbul’un heyecanı içindeydi Sarai Sierra’nın ailesi, ABD Kongre Üyesi Michael Grimm ile birlikte New York’ta basın toplantısı yaptı. Grimm, Türk yetkililerin FBI’dan soruşturmaya yardımcı olmalarını istediğini, FBI’ın da destek verdiğini kaydetti. Sarai Sierra’nın babası Dennis Jimenez, kızlarının İstanbul’a gideceği için çok heyecanlı olduğunu, Türkiye’nin zengin tarihi eserleri ve mimari yapısıyla çok ilgilendiğini söyledi. Jimenez, Sierra’nın kendisi hakkında kaygılarını gidermek için bulunduğu yerlerden fotoğraf çekip paylaştığını söyledi. Anne Betzaida Jimenez de (yanda) torunlarına henüz olayı anlatmadıklarını belirtti. Toplantıda, Sierra’yla birlikte İstanbul’a gelmeyi planlayan ancak işini kaybedince gelemeyen arkadaşı Magdalena Rodriguez de ağlayarak konuştu.