FBI: Sarai Türkiye'ye fotoğraf çekmek için gitmedi

FBI: Sarai Türkiye'ye fotoğraf çekmek için gitmedi
FBI: Sarai Türkiye'ye fotoğraf çekmek için gitmedi
Sarai Sierra cinayetiyle ilgili araştırmaya dahil olan FBI, ABD'li kadının Türkiye'de suça karıştığı düşüncesinde...

Radikal.com.tr, dha - FBI, bazı kriminal kişilerle görüştüğü belirlenen Sierra'nın öldürülmesinde, uyuşturucu çeteleri ile olası bağlantı ihtimali üzerinde duruyor

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), fotoğraf çekmek için gittiği İstanbul ’da kaybolduktan bir süre sonra Cankurtaran yakınlarında sur dibinde cesedi bulunan Amerikalı turist Sarai Sierra’nın, göründüğü kadar masum olmayabileceğine yönelik açıklamada bulundu.

New York Post gazetesine konuşan bir FBI ajanı, Sarai Sierra’nın, İstanbul’a yalnızca fotoğraf çekmek için gittiğine inanmadıklarını, Amerikalı kadının başta uyuşturucu kuryeliği olmak üzere karanlık bazı ilişkiler içine girip girmediğini araştırdıklarını söyledi. Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre, ‘yanıtlanması gereken bir çok soru var’ diyen FBI görevlisi, görgü tanıklarının verdikleri ifadelerde ilk kez ABD dışına çıkan Sarai Sierra’nın bazı şüpheli kişilerle görüştüğünü belirttiklerini açıkladı.

FBI ajanı, Sarai Sierra’nın, ‘fotoğraf makinesi olmadan, akıllı telefonlarla İstanbul fotoğrafları çekmeye gitmiş olmasının’ kendilerine inandırıcı gelmediğini belirtti. Sierra’nın 7 Ocak’ta İstanbul’a yola çıkmasından sonra, 15 Ocak’ta Amsterdam’a, 16 Ocak’ta Münih’e gidip, 19 Ocak’ta da İstanbul’a geri dönmesini, yoksul bir aileden gelen bir kişi için ‘en azından ilginç’ olarak niteleyen FBI ajanı, iki çocuk annesi 33 yaşındaki Amerikalı kadının, ilk yurtdışı gezisinde bazı ‘kriminal kişilerle’ görüştüğünü belirtti.

Amerikalı kadının, yakın çevresine ‘tam 3 haftalık bir yurtdışı yolculuğuna çıkacağını’ söylediği, ancak 12 gün sonra internet üzerinden attığı mesajla, ‘Üzgünüm ki gezimi kısaltmak zorundayım’ diye mesaj atmasının ‘ilginç’ bulunduğu belirtildi. 

 

SIERRA, 2005 YILINDA KİŞİSEL İFLASINI İSTEMİŞ

Bir Amerikalı Narkotik Şube Ajanı da, "Sarai Sierra'nın profili uyuşturucu sevkiyatı yapan çeteler için çok uygun. Bu suç örgütlerinin rahatça kullanmak isteyeceği ve hiç dikkat çekmeyecek bir uyuşturucu kuryesi görünümünde. Sarai Sierra oldukça dar gelirli bir aileden geliyor, işsiz ve bunun dışında borçlarını ödeyemediği için 2005 yılında kişisel iflasını istemiş. Seyahat öncesi ve seyahat sırasında uyuşturucu mafyasına bağlı bazı karanlık kişilerle temasa geçip geçmediğini araştırıyoruz. Bu yönde bazı bulgular var. İlk yurtdışı gezisini Türkiye 'ye amatör fotoğrafçılık adına yalnız olarak gerçekleştirmesi ve hiç hesapta olmayan Almanya ve Hollanda seyahatleri ise soru işaretleri yaratıyor" dedi. 

Amerikan medyasında yer alan haberlerde, Sarai Sierra’yı arama çalışmalarına katılmak için Türkiye’ye giden, Sarai Sierra’nın otobüs şoförlüğü yapan kocası Steven Sierra ile erkek kardeşi David Jimenez’in, uçak biletlerinin iki kilisede gerçekleştirilen yardım kampanyaları ile alındığı belirtildi.