FBI: Sarai Türkiye'ye fotoğraf çekmek için gitmedi

FBI: Sarai Türkiye'ye fotoğraf çekmek için gitmedi
FBI: Sarai Türkiye'ye fotoğraf çekmek için gitmedi
Sarai Sierra cinayetiyle ilgili araştırmaya dahil olan FBI, ABD'li kadının Türkiye'de suça karıştığı düşüncesinde...

Radikal.com.tr, dha - FBI, bazı kriminal kişilerle görüştüğü belirlenen Sierra'nın öldürülmesinde, uyuşturucu çeteleri ile olası bağlantı ihtimali üzerinde duruyor

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), fotoğraf çekmek için gittiği İstanbul ’da kaybolduktan bir süre sonra Cankurtaran yakınlarında sur dibinde cesedi bulunan Amerikalı turist Sarai Sierra’nın, göründüğü kadar masum olmayabileceğine yönelik açıklamada bulundu.

New York Post gazetesine konuşan bir FBI ajanı, Sarai Sierra’nın, İstanbul’a yalnızca fotoğraf çekmek için gittiğine inanmadıklarını, Amerikalı kadının başta uyuşturucu kuryeliği olmak üzere karanlık bazı ilişkiler içine girip girmediğini araştırdıklarını söyledi. Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre, ‘yanıtlanması gereken bir çok soru var’ diyen FBI görevlisi, görgü tanıklarının verdikleri ifadelerde ilk kez ABD dışına çıkan Sarai Sierra’nın bazı şüpheli kişilerle görüştüğünü belirttiklerini açıkladı.

FBI ajanı, Sarai Sierra’nın, ‘fotoğraf makinesi olmadan, akıllı telefonlarla İstanbul fotoğrafları çekmeye gitmiş olmasının’ kendilerine inandırıcı gelmediğini belirtti. Sierra’nın 7 Ocak’ta İstanbul’a yola çıkmasından sonra, 15 Ocak’ta Amsterdam’a, 16 Ocak’ta Münih’e gidip, 19 Ocak’ta da İstanbul’a geri dönmesini, yoksul bir aileden gelen bir kişi için ‘en azından ilginç’ olarak niteleyen FBI ajanı, iki çocuk annesi 33 yaşındaki Amerikalı kadının, ilk yurtdışı gezisinde bazı ‘kriminal kişilerle’ görüştüğünü belirtti.

Amerikalı kadının, yakın çevresine ‘tam 3 haftalık bir yurtdışı yolculuğuna çıkacağını’ söylediği, ancak 12 gün sonra internet üzerinden attığı mesajla, ‘Üzgünüm ki gezimi kısaltmak zorundayım’ diye mesaj atmasının ‘ilginç’ bulunduğu belirtildi. 

 

SIERRA, 2005 YILINDA KİŞİSEL İFLASINI İSTEMİŞ

Bir Amerikalı Narkotik Şube Ajanı da, "Sarai Sierra'nın profili uyuşturucu sevkiyatı yapan çeteler için çok uygun. Bu suç örgütlerinin rahatça kullanmak isteyeceği ve hiç dikkat çekmeyecek bir uyuşturucu kuryesi görünümünde. Sarai Sierra oldukça dar gelirli bir aileden geliyor, işsiz ve bunun dışında borçlarını ödeyemediği için 2005 yılında kişisel iflasını istemiş. Seyahat öncesi ve seyahat sırasında uyuşturucu mafyasına bağlı bazı karanlık kişilerle temasa geçip geçmediğini araştırıyoruz. Bu yönde bazı bulgular var. İlk yurtdışı gezisini Türkiye 'ye amatör fotoğrafçılık adına yalnız olarak gerçekleştirmesi ve hiç hesapta olmayan Almanya ve Hollanda seyahatleri ise soru işaretleri yaratıyor" dedi. 

Amerikan medyasında yer alan haberlerde, Sarai Sierra’yı arama çalışmalarına katılmak için Türkiye’ye giden, Sarai Sierra’nın otobüs şoförlüğü yapan kocası Steven Sierra ile erkek kardeşi David Jimenez’in, uçak biletlerinin iki kilisede gerçekleştirilen yardım kampanyaları ile alındığı belirtildi. 


  http://www.radikal.com.tr/1120214112021411

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Müstehak mı?... - Ahmetepik

  Sayın yorumcular, lütfen yorumlarımı çarpıtmayalım. Akıl mantık sahibi hiç kimse böyle korkunç bir cinayeti mazur gösteremez ve kimse "haketmişti" şeklinde bir ifade kullanamaz. Zaten ben de asla böyle bir imada bile bulunmadım, bulunmam da. Ben bu trajik olayın kendisiyle değil, batı medyası ve bizim medyamız tarafından yansıtılış biçimiyle, ve bu olay karşısında çoğu yorumcuda gördüğüm özsaygısız, kompleksli ve oto-oryantalist tavırla ilgiliyim ve asıl karşı olduğum konu bu. Türkiye'de ne zaman olumsuz bir olay meydana gelse, Batı medyası ve bizim bir kısım medyamız tarafından inanılmaz bir şekilde abartılıyor ve "medeniyetlet çatışması" savaşında Türkiye toplumuna karşı bir tür nefret cephanesi olarak kullanılıyor. Daha dün Meksika'da sekiz İspanyol kadın turiste tecavüz edildi, iki tanesi ağır yaralı ama Batı medyası bu münasebetle asla Meksika'ya hakaret etmedi, insanlara "sakın Meksika'ya gitmeyin, orada başınıza her türlü şey gelebilir" demedi ve Meksikalılar "barbar" ilân edilmedi. Batıda ne yazık ki bize karşı kökleri çok eskilere giden özel bir önyargı ve düşmanlık söz konusu. Nefret suçu düzeyine ulaşmış bu önyargıyla, bu saçma sapan ırkçı sataşmalarla mücadele edilmsesi gerektiğinin düşünüyorum. Türkiye'de de azımsanmayacak sayıda eğitimli insanın da bu oyuna gelmesi,bu türden olaylar karşısında pozisyon ve kanaatlerini "batılı bir gözle" belirlemeleri son derece çirkin ve onursuz, kimliksiz bir tavır...

  bir insanın ölmesini kapak mantığıyla karşılayanlar var yahu! - thinkerbell

  Kapitalizm düzeni içinde parasız kalıp, çaresizlikle çocuklarına bakmak vs için suça karışmış bir kadın kafasına taşla vurula vurula canice öldürülünce, müstahak deme noktasına geldiysek, insanlığımızdan şüphe ederim ben. Onun dışında, geldiği ülkedeki suç oranı Türkiye'den daha yüksek, dünyanın her yerinde özgür kadınlar öldürülebiliyor, ataerkil düzen Türkiye'ye özgü bir olgu değil. Ancak bu da ülkemizdeki kadın cinayetlerini, bunların sebeplerini, önlemenin yollarını tartışmamıza engel değil. Başka ülkelerde de bu suçların işleniyor olması bizde bu suçların kovuşturulmasında özensiz davranılmasını haklı çıkarmıyor mesela. Sierra için gerçekleştirilen operasyonun kapsamına bakıp övünmeyelim çünkü, öldürülüp ülkenin orasına burasına gömülmüş, kimsenin aramadığı kadın bedenleriyle dolu bu ülke. Suça karışacak kadar bile yaşamalarına izin verilmediğinden belki. Hem Sierra, sadece yalnız gezen bir turist olsaydı da hiç şaşırmamıştık surlarda dolaşırken öldürülmesine, tecavüz edilmiş olsa ona da şaşırmayacağız, bunda bir gariplik yok mu yani? Ne zaman ki kadınlar, öldürülür müyüm tecavüze mi uğrarım acaba diye endişelenmeden gece- gündüz, istedikleri yerde özgürce tek başlarına gezebilirler, o zaman ülkenizle övünürsünüz o kapak mapak diyenler.

  @ahmetepik - coolunuz

  Arkadasim guzel soylemissin yos soylemissin de - Birakalim amerikaliyi, amerikalilarin bizi elestirmesini - Her gun turkiye'de bir tane kadin cinayate kurban gitmiyormu? Bu olay sadece vesile oldu ve toplumda bir tepki olusdu. Insanlarin olmesine (amerikali yada turk) insanlar tepkisiz kalmiyorsa sorun oradadir zaten. Senin kullandigin kapak kelimesi bence cok gereksiz olmus. Bu vesile ile belki ama belki turkiyede hergun kadinlar barbarca oldurulmezler belki. Batida turkler barbar olarak biliniyorlar. Neden mi? son bir senede don bak bakim kac tane olduruldu? daha kac hafta once 1500 tutuklu serbest birakildi. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=506402746070233&set=a.163819123661932.28426.154051931305318&type=1&theater yazisina bir goz at derim.

  konular - ocankaya

  1- uygunsuz isler yapmis da hic bir insan (kadin ya da erkek) boyle olumu hakketmez 2- ulkemde siddet diz boyu, ozelliklere kadinlara (Sierra olayindan bagimsiz). 3-bu kadinla ilgili polemikte insanimizin olayi evirip cevirip bol yorumlu, tacizli ceza sistemine nasil cevirdigini ve ayni sekilde kadina karsi sozel ve fiziksel siddeti nasil olumladigini gozlemledik(isi neymis tek basina evli kadinin istanbulalrda oda tutarak fan...) 4- medyamizin beceriksizligi bu olayla tescillendi/damgalandi...biraz kaliteli habercilik yapin.

  turistin tarlabaşında oda kiralaması ? - istanbulia

  istanbulda turistlerin ki '' yerlilerin '' bile çekinerek gezdiği bir yer olan tarlabaşından oda kiralamak ? maddi durumu bu kadar kötü bir turist sırf fotoğraf çekmek için istanbula gelmesi şaşırtıcı.

  "Özgür kadın" paradigması... - Ahmetepik

  coolunuz@ Ben sizin "aranjman" kafa yapınızı çok iyi anlıyorum. Bu cinayet haber olur olmaz, özellikle A.B.D. de Huffington Post ve New York Times gibi yayın organları tarafından " Tek başına Müslüman bir ülkeye giden amatör fotoğrafçı, evli, iki çocuk annesi ve fevkalade özgür-bağımsız bir bireyin barbar Müslümanlar tarafından hunharca katledilmesi" şeklinde servis edildi ve ardından yapılan binlerce yorumda Türkiye'ye verip veriştirildi ve (bazı yorumcuların bu işin abartıldığını ve bu tür olayların hemen her ülkede ve toplumda görülebileceği şeklindeki itidal çağrılarına rağmen) tüm bir toplum "katil sürüsü" olarak damgalandı. Bu kara propagandaya kapılan pek çok insanımız da bu olayı başka yerlere çekerek, kendi toplumunu aşağılayıcı, çok tuhaf ve neredeyse "flaganist" bir tavır sergiledi. Benim itirazım işte bu çirkin, "tatlı su frengi" tavrı. Bu kimlik erozyonumuz, kendimize olan güvensizliğimiz öyle bir mertebeye erişmiş ki, gerçeği bile sadece Batılı bir otorite tarafından doğrulanıp onaylanınca "gerçek" olarak kabul ediyoruz...

  @ahmetepik - coolunuz

  Senin kafa yapini anlamakta bayagi bir zorlaniyorum. Senin anlamadigin, bu olayin dunya medyasina nasil yansidigi! Turkiye icin kotu reklam oldu. Ayrica gazeteleri takip ediyorsan hergun bir kadin cinayete kurban gidiyor turkiyede. Ve buna kimse ses cikarmiyor. Senin gibi dusunenlerde "kapak" olsunla ucuz laflar uretiyor. Yarin senin yakininda biri boyle oldurulurse bizde sana KAPAK mi oldu dicez. bunu diyebilmek icin olduren kisilerin kafa yapisinda olmak lazim. Kapakmis!