Fehmi Koru'ya 6 yıl hapis istemi

Yeni Şafak yazarı Fehmi Koru hakkında 312. madde gereğince 2 ile 6 yıl arasında hapis cezası istendi.

Gazeteci-yazar Fehmi Koru'nun, bir televizyon programında deprem konusunda yaptığı konuşmada, 'basın yoluyla halkı, sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik ettiği' gerekçesiyle 2 ile 6 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi.

İstanbul 2 No'lu DGM'deki duruşmaya, tutuksuz sanık Fehmi Koru katıldı. Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan DGM Savcısı Mustafa Erol, 12 Ekim 1999'da Kanal 7'deki 'Yorum' adlı programda konuşan Koru'nun, 'halkı inananlar ve inanmayanlar olarak ikiye ayırdığını' ileri sürdü. Savcı Erol, Koru'nun, TCK'nın 312. maddesinin 2. ve sonuncu fıkraları uyarınca, 'basın yoluyla halkı, sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek' suçundan 2 ile 6 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Duruşmada söz alan sanık avukatları, esas hakkında savunma hazırlamak için süre istedi. Avukatların talebini uygun bulan mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Mehmet Barlas, Cengiz Çandar, Ali Bayramoğlu ve Ahmet Altan'ın da aralarında bulunduğu bir grup gazeteci ve yazar, Koru'ya destek vermek amacıyla DGM'deki duruşmayı izledi.