Fehriye Erdal kayıp iddiası

Belçika'nın Flaman gazeteleri, Sabancı suikastı sanığı, DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ın kayıp olduğunu öne sürdü.

BRÜKSEL - Belçika'nın Flaman gazeteleri, Sabancı suikastı sanığı, DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ın kayıp olduğunu öne sürdü.
Flaman Het Nieus Bllad, De Standaart ve De Gentenaar gazetelerinin dünkü sayılarında, bugün yapılacak NATO zirvesi öncesinde, bu zirveye katılmak üzere Belçika'ya gelecek olan ABD Başkanı George Bush ve Başbakan Bülent Ecevit'e yönelik terörist tehditler olduğu ima edildi. Gazeteler, bu nedenle, örgüt yandaşlarının yakın takibe alındığını yazdı. Erdal'ın 'ev hapsinde' bulunduğu yerde uzun bir süre görülmediğini belirten gazeteler, bunun önceki gece 'fark edildiğini' yazdı.
Erdal'ın hayatta olup olmadığının belirlenemediği, polis ve istihbarat servisinin, birkaç haftadır kendisini aradığı da ileri sürüldü.
DNA testleri
Aynı haberlerde, Erdal'ın öldürülmüş olması olasılığı üzerinde durularak, Belçika'daki bazı cesetler üzerinde DNA testi yapıldığı iddia edildi. Söz konusu haberlerden birinde imzası bulunan Belçikalı gazeteci, 'Fehriye Erdal'ın dün (önceki gün) evde görüldüğüne'
ilişkin bir bilginin kendisine iletildiğini, ancak bizzat Erdal'ı görmediğini ifade etti.
Sabancı ailesinin avukatı Fernand Schmitz, Erdal'ı görme talebinde bulunma yetkisine yasal olarak sahip olmadığını, ancak
'endişelerini İçişleri Bakanlığı'na bildirdiğini' anlattı. Avukat Schmitz,
İçişleri Bakanı Antoine Duquesne'in yazılı yanıtta, 'ev hapsi uygulamasına güvenilemeyeceğini' belirterek, "Erdal'ın niyeti kaçmak ise, bunu önlemek imkânsız. Çok yakın takip ve kontrol olanağı yok" dediğini açıkladı.
Türkiye'nin Brüksel Büyükelçisi Temel İskit, Erdal'ın kayıp olduğu iddiaları üzerine şunları söyledi: "Bu bir Flaman gazetesinin iddiası. Bizim bildiğimiz, hayatta ve yerinde. Belçika makamlarına resmi olarak sorduk, onlar da resmen aynı bilgiyi verdi. "