Fehriye Erdal yargılanacak

Türkiye, ilk kez, 'terör suçu'na ilişkin, yurtdışında olumlu karar çıkarttı.
Haber: DUYGU LELOĞLU / Arşivi

BRÜKSEL - Türkiye, ilk kez, 'terör suçu'na ilişkin, yurtdışında olumlu karar çıkarttı. Brüksel İlk Müracaat Mahkemesi, Sabancı suikastı sanığı Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçla ilgili, Belçika'da yargılanabileceği kararı aldı.
Erdal, 'Avrupa Terörle Mücadele Konvansiyonu'nun verdiği yetki sayesinde, Belçika yasalarına göre, 'adi cinayet'ten yargılanabilecek.
Halen Belçika'da göz hapsinde tutulan Erdal'ın avukatları Jan Fermont ve Paul Beakart, kararı en kısa zamanda temyize götüreceklerini söyledi. Sanığın 15 gün içinde temyize başvurması gerekiyor. Temyiz süreci altı ay-bir yıl alabilecek. Sabancı'nın avukatı Fernand Schmitz, Erdal dosyasının iki yıldır sürüncemede olmasından dolayı temyiz başvurusunun kabul edilmesinin zor olduğunu söyledi.
Temyiz başvurusu kabul edilmezse, dosya sorgu hâkiminin önüne intikal ettirilecek. Sorgu hâkimliği delil toplamaya başlayacak; şahitleri dinlemek isterse Türkiye'ye gelebilecek ve her türlü ön araştırmayı yapacak. Dosya daha sonra danışma mahkemesine
gidecek. Danışma mahkemesi de iddianameyi hazırlayacak. Erdal'ın yargılanmasına ne zaman başlanabileceği sorusuna ise bir yanıt verilemiyor.
Silah tartışması
Brüksel İlk Müracaat Mahkemesinde dün sabah saatlerinde başlayan duruşmaya, Erdal'ın Belçika'da yargılanması için kişisel başvuruda bulunan Demir Sabancı da katıldı. Erdal'ın getirilmediği duruşmada, Sabancı'yı avukatları Fernand Schmitz ve Vehbi Kahveci, sanığı Jan Fermont ve Paul Beakart temsil etti. Erdal'ın avukatları, 1996'da üç kişinin ölümüne neden olan suikastın,
'otomatik' değil 'yarı otomatik' bir silahla işlendiğini vurguladı.
Avukatlar, silahın niteliğinin, Avrupa Terörle Mücadele Konvansiyonu'nun kullanılmasına engel teşkil ettiğini iddia etti. Sabancı'nın avukatları ise, cinayetin otomatik bir silahla işlenip işlenmediğinin çok önemli olmadığını savundu.
Sabancı memnun: Takipçisi olacağız
Mahkeme hâkimi, ortada işlenmiş bir cinayet olduğunu, Konvansiyon'un lafzen (literal) yorumlanmasını doğru bulmadığını vurguladı. Hâkim, Erdal'ın adi bir suçlu gibi Belçika yasalarına göre yargılanmasına karar verdi.
Normal şartlarda, Türkiye'de işlenmiş bir cinayet Belçika'da yargılanamıyor. Bununla birlikte, Avrupa Terörle Mücadele Konvansiyonu'nun işletilmesi durumunda, cinayetin nerede işlendiğinin bir önemi kalmıyor.
Özdemir Sabancı'nın oğlu Demir Sabancı, karardan memnun olduklarını, en azından bir yargılama sürecinin başlayacağını söyledi. Sabancı, temyizde karar bozulsa dahi dünyanın her yerinde davayı takip edeceklerini söyledi.