Fehriye Erdal yasa iptal ettirdi

Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal, Belçika'da terörizmle mücadele amacıyla çıkarılan bir yasa maddesinin iptali için açtığı davayı kazandı.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal, Belçika'da terörizmle mücadele amacıyla çıkarılan bir yasa maddesinin iptali için açtığı davayı kazandı. Yasaların Belçika Anayasası'na uygunluğunu inceleyen Hakemlik Mahkemesi, söz konusu maddenin, kabul edilme tarihinden önceki suçlara da uygulanmasına olanak sağlayan düzenlemeyi geçersiz buldu.
Fehriye Erdal, 'terör eyleminde bulunmuş olmakla itham edilen, işlediği suçlardan dolayı göz hapsinde tutulan ve yargılama süreci devam eden bir yabancı konumundayken' yasa maddesini iptal ettirerek Belçika tarihinde bir ilke imza attı. Suç Örgütleri Yasası'na 2003 yılında, Belçika hükümetinin, 'ülkede cezasız kalan terör suçları bulunduğu' görüşüne varmasıyla eklenen bu madde, kabul edildiği tarihten önce işlenmiş terör suçlarının da Belçika'da yargılanmasına imkân veriyordu. Erdal'ın avukatlarının, 'müvekkillerine özel bir düzenleme' olduğu iddiasıyla itiraz ettikleri madde, Erdal'ın Sabancı suikastından dolayı da yargılanabilmesine ortam hazırlıyordu.
Yargılama kararı hazirana kaldı
Maddenin iptalinin Fehriye Erdal'ın avukatlarının elini güçlendireceği belirtilirken, Sabancı ailesinin avukatı Fernand Schmitz, yargı sürecinin etkilenmeyeceğini öne sürdü. Schmitz, "Tezimizi, 'Avrupa Terörizme Karşı Mücadele Sözleşmesi'ne dayandırdık. Bu sözleşmeye göre, bir terör sanığı yabancıyı elinde bulunduran ve suç işlediği ülkeye iadesini reddeden devlet, o sanığı yargılama yükümlülüğündedir" dedi.
Belçika yargı makamları, Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı Belçika'da yargılanıp yargılanamayacağını haziranda karara bağlayacak.


    http://www.radikal.com.tr/8473158473150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.