@idrisemen

Felaket senaryosunda son perde: Bozcaada kısmen kurtuldu ama...

Felaket senaryosunda son perde: Bozcaada kısmen kurtuldu ama...
Felaket senaryosunda son perde: Bozcaada kısmen kurtuldu ama...
Bozcaada ve Gökçeada'yı 'bağevi' adı altında imara açan düzenleme Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın revize edip onayladığı 1/100 bin ölçekli plandan çıkarıldı. Ancak özellikle Gökçeada 'turizm alanı' adı altında imara açılıyor
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, meslek odalarının itirazları doğrultusunda revize edip yeniden onayladığı Balıkesir-Çanakkale bölgesi 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nı sitesinde yayınlandı. Bozcaada ve Gökçeada’yı ‘bağevi’ adı altında imara açan düzenleme yeni plandan çıkarıldı. Ancak daha önceki planda Bozcaada ile ilgili itiraza konu olan, “kıyı bölgesinin önemli bir kısmının turizm alanı ilan edilerek imara açılması” ve Gökçeada ile ilgili hiçbir itirazın dikkate alınmadan yeni imar düzenlemesi yapılması sorunları sürüyor.

İşte yeni plan…

BOZCAADA’DA İMARA AÇILAN ALAN AZALDI AMA…

Daha önce hazırlanan 1/100 binlik plan Bozcaada’nın güney kıyılarını turizm alanı, doğal sit alanı olan Akvaryum Koyu ve çevresinin kentsel gelişim alanı olarak imara açıyordu. Yine eski plan adanın tüm tarım alanlarını da bağ evi adı altında yapılaşmaya açıyordu. Yapılan itirazlar sonucunda Akvaryum Koyu ve çevresindeki kentsel gelişim alanları kaldırıldı. Bağevi adı altında tarım alanlarını imara açan düzenleme yeni plana girmedi çıkartıldı. Ancak Bozcaada’nın güney kıyıları yeni planda da turizm alanı ilan edildiği için bu bölgelerdeki yapılaşma adanın doğallığını bozmasından endişe ediliyor.

ÇANLAR GÖKÇEADA İÇİN ÇALIYOR

Daha önce hazırlanan 1/100 binlik planda Gökçeada ile ilgili yapılan düzenlemeler yeni hazırlanan 1/100 binlik planda aynı şekilde yer alıyor. Yeni plana göre Gökçeada’nın; ‘Yaban hayatı koruma ve geliştirme alanı’, Arkeolojik sit alanı olan incirlik kıyıları, Flamingoların göç yolunda bulunan Tuz gölünün doğusu ve batısındaki sulak alan, doğal sit alanı olan Güney sahillerinin neredeyse tamamı turizm alanı olarak imara açılıyor.

ÇANAKKALE BOĞAZ KÖPRÜSÜ İKİNCİ KEZ PLANDA

İlk kez 2014 tarihinde hazırlanan 1/100 binlik plan yer alan Çanakkale Boğaz köprüsü revize edilen yeni planda da yer alıyor. Yeni plana göre Çanakkale Boğaz köprüsü İstanbul - İzmir transit otoyolu çerçevesinde Gelibolu-Lapseki arasında yapılacak.

NÜFUS ARTIŞI 1 MİLYON 800 BİN AZALDI

İlk hazırlanan 1/100 binlik plan,  nüfusu 1 milyon 654 bin olan Çanakkale- Balıkesir bölgesinin 2040 yılı nüfusunu 4 milyon 600 bin olarak öngörüyordu. Neredeyse nüfusu üç katına çıkaran düzenlemeye meslek odaları tepki gösterince, yeni plana göre Balıkesir-Çanakkale için 2040 yılında öngörülen nüfus 2 milyon 800 bin olarak belirlendi.

TARIM ALANLARININ İMARA AÇILMASI

Bozcaada ve Gökçeada’daki tarım alanlarını bağevi adı altında imara açan plan notları yeni hazırlanan 1/100 binlik plandan tamamen çıkarıldı. Bu durumda yeni plana göre Bozcaada ve Gökçeda’da tarım arazisi özelliğini taşıyan bölgelerde hiçbir şekilde barınma amaçlı konut yapılmayacak. Ancak yeni planda da Balıkesir ve Çanakkale kent merkezlerinde bulunan büyük alanlar, Çanakkale-Balıkesir kıyıları, Çanakkale Boğazının kuzey bölgeleri ile Edremit Körfezi ve Edremit zeytinlik alanları kentsel gelişim alanı adı altına imara açılacak.

TURİZM YAPILAŞMASI

Eski hazırlanan planda Gökçeada’nın güney sahilleri, Çanakkale’nin batı kıyıları ile Saros Körfezi,  Şirinköy-Uğurlu doğusundaki ormanlık alanı, Avşa adasının kıyı bölgelerinin yüzde 90’nı ve Paşalimanı adasını ormanlık bölgeleri dışında bütün sahilleri turizm alanı ilan edilmişti. Yeni hazırlanan planda bu bölgeler yine turizm alanı olarak ilan edildi. Yeni plana göre bu bölgeler turizm adı altında yapılaşmaya açılacak.

SANAYİ, MADEN VE ENERJİ ALANLARI

Eski planda Bandırma ilçesinin batısındaki çevre yolu ile kıyı kesimi arasında bulunan yaklaşık 4 bin 800 hektarlık alan sanayi alanı olarak ilan edilmişti. Meslek odalarının tepkisi üzerine yeni planda Bandırma sanayi alanı 4 bin 800 hektardan bin hektara düşürüldü.  Çanakkale’nin kuzey kıyılarını enerji üretim tesisi olarak gösteren eski plan notlarına da bir takım düzenlemeler yapıldı Eski plan ithal kömüre dayalı termik santrallerinim Çanakkale’nin kuzey kıyılarında kurulabileceğini belirtirken, yeni plan ise Çanakkale’nin kuzey kıyılarında termik santral kurulma fikrinin değerlendirilebileceğini belirtiyor.


  http://www.radikal.com.tr/130079613007965

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne olurdu - user387658

  Bağ evleri bozca adanın imarında nasıl bir olumsuz etki olur. Belediye başkanı bile yeni imardan yanaydı. yani imar olup turizm açılmalı Bozcaada. turizm Bozcaada ya iyi gelecek

  adaların kurtuluşu - user398224

  Bu adalar yani Bozcaada ve Gökçeada ancak bu patlak ampul ayani akp denilen bu güruh defolup gittiğinde kurtulur,aksini düşünen,başka bir şey uman ancak ayakta gözü açık rüya görüyor hayal kuruyordur,gereğinden fazla saftır...

  çok yazik - user398471

  Yahu günahtir neyinize yetmiyor mahvolan yerler!?

  közleri kör.. - kaşınan adam

  Bunlar gelişmiş ülkelere gidince sadece beton yığını gökdelenleri görüp gelişmişliğin göstergesi beton yığını binaları sanıyorlar anlaşılan.Git İtalyanın ,Fransanın kırsalına adamlar çiftçilik hayvancılık bağcılık yapan halkını ve o çevreyi nasıl koruyor gör.Senin gibi ormanları ,tabiatı madencilere kum ocaklarına açmıyorlar,doğayı taalan etmiyor.12 yılda memleketin içine ettiniz.

  deniz bitti kara göründü - user1002376

  rant ekonomisi...