@ismailsaymaz

Felçli mahkum, 'bakıma muhtaç' raporuna rağmen bırakılmıyor

Felçli mahkum, 'bakıma muhtaç' raporuna rağmen bırakılmıyor
Felçli mahkum, 'bakıma muhtaç' raporuna rağmen bırakılmıyor
İstanbul'da, geçen yıl katıldığı silahlı soygunda vücuduna isabet eden altı kurşunla belden aşağı felç kalan Ali Haydar Yıldız, Adli Tıp'ın, "Bir başkasının desteği ile bakıma muhtaç olduğu" yönündeki raporuna rağmen tahliye edilmiyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul ’da, geçen yıl katıldığı silahlı soygunda vücuduna isabet eden altı kurşunla belden aşağı felç kalan Ali Haydar Yıldız, Adli Tıp’ın, “Ağır sakatlık nedeniyle hayatını yalnız idame ettiremeyeceği, bir başkasının desteği ile bakıma muhtaç olduğu” yönündeki raporuna rağmen tahliye edilmiyor. Yıldız’ın “Dördüncü Yargı Paketi” kapsamındaki başvurusu da, paketteki düzenlemenin “hükümlüleri değil, tutukluları içerdiği” gerekçesiyle reddediliyor.

Ali Haydar Yıldız, 9 Ağustos 2012’de Kartal’da katıldığı silahlı soygunda vücuduna isabet eden altı kurşunla felç kaldı. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dört sanıkla birlikte tutuklu yargılanan Yıldız hakkında, Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından, “Ağır sakatlık nedeniyle hayatını yalnız idame ettiremeyeceği ve bir başkasının desteği ile bakıma muhtaç olduğu” yönünde rapor hazırladı. Bu rapora rağmen mahkeme, Yıldız’ın tutuklu yargılanmasına karar verdi. Avukatı Gülizar Tuncer de Yıldız’ın “Dördüncü Yargı Paketi” diye bilinen 6411 sayılı kanunun üçüncü maddesi gereğince tahliyesini istedi. Fakat mahkeme, ilgili maddenin tutuklular için değil, hükümlüler için geçerli olduğunu belirterek, bu talebi reddetti.

Halen Metris Cezaevi’nde tutulan Yıldız, yarın görülecek duruşmaya sedyeyle getirilecek. Avukat Tuncer, yasa hükümlüleri kapsadığı için Yıldız’ın tahliye edilmediğini belirterek, müvekkilinin artık dayanılamaz eşiğe geldiğini ifade ediyor.