Felçliler için pantolon

Felçliler için pantolon
Felçliler için pantolon
Hacettepe Teknopark'ta felçli hastalar için pantolon geliştiriliyor. Pantolon hastaların hem yürümesini sağlayacak hem de kas ve kemik erimesini önleyecek

ANKARA - Hacettepe Teknoparkı’nda faaliyet gösteren genç araştırmacılar, parapleji nedeniyle yürüme yetisini kaybeden felçli hastalar için ‘pantolon sistemi’ geliştiriyor.
Parapleji, omurgada oluşan yaralanmalar sonucu omurilikteki sinir iletiminin vücudun aşağısına ulaşamamasıyla ortaya çıkıyor. Hastalık boşaltım sorunları ve cinsel kontrolsüzlüğe de yol açabiliyor.
Pantolon sert plastik veya hafif metal alaşımlardan oluşan ve kişinin ayakta durabilmesini sağlayacak bir dış kısım ile içinden düşük basınçlı hava yaratan geçen astardan oluşacak. Sistem ses komutuyla çalışacak, eller serbest kalacak. Mikroişlemci komutu alacak, oynar bölümlerdeki basınç farkları sayesinde harekete çevirecek.
Konak Tıp Çevre ve Madencilik Ltd Şti Genel Müdürü Prof. Dr. Ufuk Kemal Gülsoy, Pantolonu genç yaşta parapleji olmuş, yaşama sevincini ve umudunu kaybetmemiş, güçlü hastalara yönelik olarak geliştirdiklerini söyledi:
“Kasları pasif olarak hissettiren pantolon sistemi, kasların ölmelerini, kemik erimesini, deri hastalıklarının oluşmasını engelleyecek. Böylelikle genç hastaların iyileşme umudunu yitirmesi önlenecek. Çünkü günün birinde sinir iyileşmesi sağlanırsa  hasta hareketini sağlayacak hedef organın sağlam kalacağını bilecek.”

Rakibi akülü sandalye
Gülsoy, “Projemizin şu anki alternatifi akülü sandalyeler. Projemizin bu sandalyelerin dörtte bir fiyatına pazarlanabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca, ürünün kişiye özel versiyonları da çıkacak” dedi. Ancak ekledi: “Projenin duyulmasının ardından bir sosyal baskıyla karşılaştık. Bir an önce bitirmeye çalışıyoruz. Projemiz TÜBİTAK destekli olmasına rağmen henüz TÜBİTAK’tan maddi yardım alamadık. Ticari partner bulabilirsek çok daha hızlı hayata geçirebiliriz. Çünkü Ar-Ge’de önemli ilerlemeler sağladık. Elektronik kısım bitmeye yaklaştı. Motor bölümünde önemli çözümler sağladık. İskelet yenilik içermiyor. Pantolon kısmı da bir nevi terzilik gerektiriyor. Çalışmalarımız sürüyor. Bu hastalara umut tacirliği yapmak istemiyoruz.” (aa)