Felsefe öğretmeni: Ali'ye Allah diye taparlar, mum söndü yaparlar

Felsefe öğretmeni: Ali'ye Allah diye taparlar, mum söndü yaparlar
Felsefe öğretmeni: Ali'ye Allah diye taparlar, mum söndü yaparlar
Gemlik Endüstri Meslek Lisesi'nde bir felsefe öğretmeninin sözleri Alevilerin büyük tepkisini çekti...

Radikal.com.tr - Cumhuriyet gazetesinden Levent Gencelli'nin haberine göre, Gemlik Endüstri Meslek Lisesi'nde din felsefesi konusunu anlatan bir felsefe öğretmeni Alevilikle ilgili olarak, "Ali'ye Allah diye taparlar. Bazıları da peygamber kabul ederler. Onlar mum söndü yaparlar" dedi. 
Alevi derneklerinin ve ailelerin  tepkisi üzerine öğretmenin bir sonraki hafta derste Alevi öğrencilere, “Bu sınıfta 3-5 geri zekâlı beni neresinden dinliyor?” diyerek hakaretlerini sürdürdüğü, Alevi derneğine yaptıkları ziyarette ise öğretmenin polis eşinin de dernek yöneticilerine hakaret ettiği bildirildi.

Hünkar Hacı Bektaşı Veli Derneği Başkanı Ahmet Gazi Memiş, “ Öğretmen ve polis eşi derneğimize geldiler. Özür dileyeceğini söyledi. Biz özrü kabul etmeyeceğimizi bildirdik. Bunun üzerine polis eşi, ‘bu dava bittiğinde geleceğim bakalım nereniz şişmiş’ diyerek sözlü saldırı yaptı. Cumhuriyet savcılığına da suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

Gemlik Dersimliler Derneği ile Hacı Bektaş Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, Dereboyu Taşköprü mevkisinde düzenledikleri basın açıklamasıyla da olayı kınadı.


  ETİKETLER:

  Alevi

  ,

  Öğretmen

  ,

  suç

  ,

  saldırı

  ,

  kültür

  http://www.radikal.com.tr/1128759112875933

  YORUMLAR
  (33 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Farsilik din,mezhep değildir. - Su Cemre Sim

  Müslümanlıkta Hz.Ali Arap'tır.Hz.Ali'yi takip edenlere Alevi denir.İlk Müslüman Türkler de Alevi'dir.Sa'di Şirazi,Hayyam,Mevlana Farsi(Farsça konuşan,İran halkı)dir.

  21.YY SON CAHILLERI - LENGO

  Zaman tuneli ilerliyor ama cahillihten bir turlu cikipta tunelin ucundaki isigi gormuyorlar .Aslinda o zati muhteremede suc yok o zihniyetin felfese hocasi olarak yetistiren zihniyette suc var .

  alevıler - celal103

  Catışmalı bir dine mensup olan bireylerin ruh halini yansıtan bu öğretmenin söyledi Ümit gunere M. Ali ..... nın yaşadıgı bir ülkede bu durum her halde bazı yorumcu arkadaşların yazdıgı gibi 100 yıl sürmez inşahlah.

  cahiller - eyazgili

  kendini bilmez eğitimsiz bir eğitmen bu ülkede yaşayan insanlar arasında ayrımcılık yaparsa.cahil insanlar ne yapmaz.yazık ki bu ülkede bu tür insanlara bu devletin vergisinden bir de maaş veriliyor. otur düşün hakediyormusun.bir de eşi buda bir devlet görevlisi birde bu adam halkın huzur içinde yaşamasını sağlayacak bence önce kendi huzurlu olmayı denesin.birde dini bilmeden cahilce konuşuyorlar.bilmiyorsan oku ozaman diyorum.peygambere bile kutsal kitap allah tarafından oku dendi.sizlerse okumadan bilmeden atıyorsunuz.birde mezheplere takılıyorsunuz.bu dinde mezhep yoktur.be bre cahiller.......

  Türkmenler ve Alevilik - ibretnüma

  Bu hep söylenilen saçma bir iddia. Osmanlı beylik dönemlerine kadar dayandırılıyor fakat bakıldığında görülebiliyor ki dönemin beylerinin yanında -ruhban kadar keskin olmasa da- bir ilahiyatçı sınıfı var bunlar aynı Şeyhülislam gibi. Bir başka gariplik ise Hz.Ali'nin Alevi olduğu Hz.Ali'ye Alevi demen için "sema" yapması orucunu Muharremde tutması gibi deliller gerekir ki Hz.Ali namaz kılar, orucunu Ramazan'da tutardı. Alevilik Türk pagan inançları ile İslam'ın birleştiği Türklere özgü bir dindir. Sadi Şirazi ve Hayyam ise Farisidirler Alevi değildirler. Tsavvuf ekolü, İslam felsefesini Alevilikle karıştırmayalım.

  çok yazık - demircintok

  Bir laf vardır imam bilmem ne yaparsa cemaat bilmem ne yapar işte eğitimci sıfatını haketmeyen insancıkların hali ortada öğretmen böyle yaparsa toplum ne yapsın alevilerde bu toplumun acı çekenlerindendir her zaman yanlarındayız bir kere böyle bir şey olsa bile buna saygı duymak lazım kimsenın yaşam biçimine inancına karısamayız ama alevi yurttaşlarıma seslenıyorum neden chp ye oy veriyorsunuz alevı kelımesını ağızlarına almadıkları içinmi,dersim katliamı içinmi ayrıca belirtmek isterimki chp ye oy verme hususundaki yazdığım görüşler tüm aleviler için geçerli değildir

  Kalmaz - fonksiyonel

  Bunun benzeri ve türevi konuşmaları muhtelif aile meclislerinde, muhtelif toplumsal alanlarda da canlı be canlı şahit oldum. Çok yeni bir şey değil. Bunun inşaası 100 sene içerisinde erkiyle, içerikten yoksun din adamlarıyla, yandaş medyasıyla halka pohpohladılar. Çözülmesi için de umarım bi 100 yıla gerek kalmaz.