Fen-edebiyata öğretmenlik yolu

Fen-edebiyat mezunları formasyonları olmasa da öğretmenlik için 30 Nisan'a kadar Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) başvurabilecek.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı düzenlemeye göre, fen-edebiyat fakültesi mezunlarından formasyonu bulunmayanlar da öğretmenlik için başvurabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı, bu adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) yapacakları başvurularının kabul edilmesi için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı'na yazı gönderdi. Buna göre, fen-edebiyat fakültesi mezunlarının en geç 30 Nisan Cuma gününe kadar KPSS'ye başvuruda bulunması gerekiyor.
Önce atama, sonra yüksek lisans
MEB Talim ve Terbiye Kurulu, öğretmen atamalarına ilişkin esasların
'ortaöğretim alan öğretmenliği' bölümünde değişiklik yaptı. Yapılan değişiklik uyarınca, ortaöğretim branş öğretmenliği için, formasyonu bulunmayan fen-edebiyat fakültesi mezunları da başvuruda bulunabilecek. Fen-edebiyat fakültesinden mezun olup, formasyonu bulunmayan adaylar, KPSS'de 75 ve üzerinde puan aldıkları takdirde, öğretmen olmak için başvurabilecek. Bu öğretmen adaylarının ihtiyaca göre ataması yapılacak ancak göreve başlamadan önce tezsiz yüksek lisans eğitimleri tamamlamaları gerekecek.