Fener-Balat dönüşümüne yargı engeli

Fener-Balat dönüşümüne yargı engeli
Fener-Balat dönüşümüne yargı engeli
UNESCO'nun tarihi miras listesinde yer alan Fener-Balat'ta Fatih Belediyesi'nin GAP İnşaat'la ortaklaşa yürüttüğü 'yenileme projesi' hakkında yargıdan bir olumsuz karar daha çıktı
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul 1. İdare Mahkemesi, 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nâzım İmar Planı’nda projenin işlendiği alan hakkında “Şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, kamu yararına ve hukuka uygun değil” diyerek yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kararda, projenin bölgenin sosyal yapısını değiştireceği, planda mevcut nüfusun nereye taşınacağı ve bu nüfusun ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağının açıklığa kavuşturulmadığı, ayrıca bu alanda yenilemenin zorunlu olup olmadığının tartışılmadığı belirtildi.

‘Yargının işlediği yer’

278 bin metrekarelik alanda butik otel, rezidans ve ofis yapılmasını öngören proje, 2012 Haziran’da ‘hukuka, kamu yararına, şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına’ uygun bulunmayarak İstanbul 5. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Ekim ayındaysa proje kapsamında kalan 20 ada hakkında Bakanlar Kurulu’ndan acele kamulaştırma kararı çıkmıştı. Mahalleli, acele kamulaştırma kararı hakkında da dava açmıştı.
Fener-Balat Kültür Mirasını Koruma Derneği’nden ve davacılardan Çiğdem Şahin, “İstanbul’da birçok tarihi alan acımasızca yok edilirken Fener- Balat yargının işlediği nadide örneklerden. Projeyi iptal davasını da kazanmıştık. Acele kamulaştırma kararına karşı açtığımız davadan da olumlu sonuç bekliyoruz. Süreci idare edenlere mesaj olsun bu kararlar” dedi.
Fatih Belediyesi’nin AB ’nin 7 milyon euro hibesi ile 2003-2008 arasında restore ettiği bazı tarihi binalar da proje kapsamında yıkılacaklar arasında.


  http://www.radikal.com.tr/113486811348682

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  FENER BALAT BİR DÜNYA MİRASIDIR - hasanacari

  Fener,Balat,Ayvansaray semtlerinin yıkılmasını öngören projeyi durduran başta FENER BALAT KÜLTÜR MİRASLARINI KORUMA YAŞATMA VE GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ BAŞKANI Hasan Acar ve Çiğdem Şahine teşekkür ederim.Burada bana göre daha önce Avrupa fonlarıyla yapılan mülk sahipleri yerinden edilmeden yapılan bir yenilemeye kimse karşı çıkmaz.Bu bölgede yenileme alanı olduğunu duyan bazı uyanık geçinenler özellikle yıkılmış binaları alıp değerlenmesini yani ranttan pay almak istemektedirler.Bu gibi binaların sahiplerine belediye evlerininizi hemen yapın diye tebligat çıkarması gerekir.Bu binaları yapmak istemiyen mal sahiplerinin evlerini bana göre belediye kamulaştırsın.Bkın o zaman tıpış tıpış evleri nasıl onarıyorlar

  Bir ayvansaraylı olarak - janusmanus

  Çiğdem hanımı sevgi ve saygıyla selamlıyorum...Umarım kamulaştırma davası da olması gerektiği gibi burada yaşayan tarih ve insanların lehine sonuçlanır..