Fener-Balat eski günlerine dönüyor

Avrupa Birliği'nin (AB) 7 milyon avro kaynak ayırdığı Fener-Balat evlerinin restorasyonu projesine dün başlandı. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş...

İSTANBUL - Avrupa Birliği'nin (AB) 7 milyon avro kaynak ayırdığı Fener-Balat evlerinin restorasyonu projesine dün başlandı. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Kretschmer'in dün törenle ilk harcı koyduğu Fener- Balat evleri restorasyon projesinde, ilk aşamada 26 evin çatı ve cephe onarımları yapılacak, dış kapı ve pencereleri yenilenecek, mimari değerlerin korunması için niteliksiz ekleri kaldırılacak. Restorasyon projesinde, ilk aşama çalışmalar sekiz ay sürecek ve 377 bin avroya mal olacak. Restorasyonları yapılan evler, beş yıl süreyle el değişteremeyecek.
Tören sırasında bir gazetecinin "Projeyle ikinci Vatikan yaratılacak" iddialarını hatırlatması üzerine Koç, "Bu yorumu yapmayı insafla bağdaştıramıyorum" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7435387435380

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.