Fenerbahçe'deki Pyramid yıkılıp plaj olacak

İmar planlarında yeşil alana ayrılan bölgeye yapılan Pyramid Eğlence Merkezi, dokuz yıl önce alınan mahkeme kararı doğrultusunda sahibi olan Kadıköy Belediyesi tarafından yılıyor.

İSTANBUL - İmar planlarında yeşil alana ayrılan bölgeye yapılan Pyramid Eğlence Merkezi, dokuz yıl önce alınan mahkeme kararı doğrultusunda sahibi olan Kadıköy Belediyesi tarafından yılıyor. Bölge yeşil alan ve halk plajına dönüştürülecek.
1986 yılında yapılan 1/1000 ölçekli imar planlarında yeşil alan olarak ayrılan Fenerbahçe Burnu, 1992 yılında Cengiz Özyalçın'ın belediye başkanlığı döneminde imara açıldı ve yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkarıldı. İhaleyi kazanan PİMTAŞ sözleşme gereği Fenerbahçe Burnu'nda 6 bin metrekare alan üzerinde 2 bin metrekare cam kullanarak Pyramid alışveriş merkezini inşa etti. Firma burayı 10 yıl işletip, 2002'de belediyeye devretti.
Mimarlar Odası: Hukuksuzluk giderildi
Plan değişikliğini 1992'de mahkemeye taşıyan Mimarlar Odası, 1993'te
İstanbul 6 No'lu İdare Mahkemesi'nde açtığı imar planının ve ruhsatın iptali davasını kazandı. 1994 yılında kararı onayan Yargıtay, karar düzeltme talebini reddedince 1995 yılında yıkım kararı kesinleşti. Yasalara aykırı yapılan Pyramid'in yıkılmasının kent suçlarına karşı simge olduğunu savunan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Çulha şöyle dedi: "10 yıldır bekleyen yargı kararı sonunda yerine getirildi. Bölgenin, planlara uygun şekilde kullanılmasını bekliyoruz. Benzer şekilde çok sayıda hukuksuz yapı bulunan İstanbul'da, Pyramid için alınan kararın simgesel önemi var. İlk defa bir kent suçunda hukuksuzluk tamamen giderildi."
Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Pyramid'de tahliye işleminin tamamen bittiğini söyledi. Tekin, "Yıkım için 2002 yılında Pyramid'dekilere tebligatlar yapılmıştı. Ancak onlarıda itirazlarının sonuçlanmasını bekledik ve karar aleyhlerine olunca tahliyeye başladık. Yıkım sonrasında Pyramid'in bulunduğu alan yeşil alan ve plaj olarak düzenlenecek. Biz, yargı kararıyla bir yapıyı yıkan ilk belediye olduk" diye konuştu.