@idrisemen

Fener'e kaçak dolgu soruşturması

Fener'e kaçak dolgu soruşturması
Fener'e kaçak dolgu soruşturması

Kadıköy Belediyesi dolguyla ilgili ne bakanlığın ne de kulübün bilgi verdiğini söylüyor. Kulüp yetkilileri ise bakanlıktan izin aldıklarını belirtiyor

Fenerbahçe Burnu'nda Faruk Ilgaz Spor Tesisleri'nin bulunduğu sahile, Fenerbahçe Kulübü tarafından dolgu yapıldı. Dolgu çalışmalarını 'kaçak olduğu gerekçesiyle' durduran Kadıköy Belediyesi, soruşturma başlattı.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Fenerbahçe Burnu’nda yaklaşık 1 ay önce dolgu çalışmaları için kamyonlarla hafriyat getirilerek sahile boşaltıldı. Faruk Ilgaz Spor Tesisleri’nin bulunduğu sahilde makineleriyle yapılan çalışmalar sonucunda Fenerbahçe Kulübü tarafından yaklaşık 15 metrekarelik alana dolgu yapıldı. Ancak Fenerbahçe Kulübü’nün sahil dolgu çalışmaları için gerekli izinleri almadığını ve deniz kenarında yapılan dolgunun kaçak olduğunu fark eden Kadıköy Belediyesi bölgeye bir ekip yollayarak dolgu çalışmalarını durdurdu.
Fenerbahçe Burnu sahilinde dolgu yapılabilmesi için Fenerbahçe Kulübü’nün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan izin alması gerektiğini belirten Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, “Fenerbahçe Burnu’nda yapılacak herhangi bir sahil çalışması için firmaların projelerini önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaylatmaları gerekir. Projeler onaylandıktan sonra bölgede yapılacak çalışmalar için bakanlık tarafından belediyemizin mutlaka bilgilendirilmesi lazım. Ancak Fenerbahçe Kulübü’nün sahile dolgu yapacağı ile ilgili ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ne de Fenerbahçe Kulübü’nden bize herhangi bir bilgilendirme yazısı gelmedi. Dolayısıyla Fenerbahçe Kulübü tarafından yapılan dolgu kaçak olduğu için dolgu çalışmaları belediyemiz tarafından durdurulup incelemeye alındı” dedi.
Fenerbahçe Kulübü’nün yaptığı dolgu çalışması gibi daha önce Galatasaray Kulübü tarafından da sahilde yapılan düzenleme için izin alınmadığını belirten Kadıköy Belediye Başkanı Öztürk, “Fenerbahçe Burnu’nun birçok bölgesinde son 20 yılda dolgular yapıldı. Bu bölgedeki dolgular için izin alınmadığını düşünüyorum” dedi.

‘Projemizi belediyeye sunduk, onay bekliyoruz’

Fenerbahçe Genel Sekreteri Talat Yılmaz ise Faruk Ilgaz Spor Tesisleri’nin bulunduğu kıyı bölgesinde çalışma için bakanlıktan gerekli izinlere sahip olduklarını belirtti. Yılmaz “Tesisimizin bulunduğu kıyıyı düzenlemek için 2 yıl önce bakanlıktan izin aldık. Aldığımız izinler doğrultusunda bu bölgede çalışmalar yapıyoruz. Sahil düzenlemesi ile ilgili projemizi Kadıköy Belediyesi’ne sunduk. Ancak projemiz henüz onaylanmadı. Projenin onaylanmasını bekliyoruz” diye konuştu.