Ferhat Gerçek davasında skandal: Felç edene 2,5 yıl, felç olana 3,5 yıl ceza

Ferhat Gerçek davasında skandal: Felç edene 2,5 yıl, felç olana 3,5 yıl ceza
Ferhat Gerçek davasında skandal: Felç edene 2,5 yıl, felç olana 3,5 yıl ceza
Ferhat Gerçek, bundan 6 yıl önce, henüz 17 yaşındayken polis kurşunuyla felç kaldı. O 'olay'ın davasında karar bugün açıklandı. Ferhat'ı felç bırakan polisler, ondan daha az ceza aldılar.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARABakırköy 9. Asliye Ceza Mahkemesi, polis kurşunuyla felç kalan Ferhat Gerçek davasında skandal bir karara imza attı. Mahkeme, Gerçek’i vuran polislere 2, 5 yıl hapis cezası verirken, aynı davada “müşteki sanık” olarak yargılanan Ferhat Gerçek ise 3,5 yıl hapis cezası verdi.

Ferhat Gerçek, henüz 17 yaşında olduğu 2007 yılında, 6 arkadaşıyla birlikte İstanbul Yenibosna’da “Yürüyüş” isimli dergiyi satmak isterken polis müdahalesiyle karşılaştı. Gençler ile polis arasında yaşanan “dergi” tartışması kısa sürede arbedeye dönüştü. Bunun üzerine polisler gençlerin üzerine ateş açtı.


FELÇ KALDI

Açılan ateş sonucu 17 yaşındaki Ferhat Gerçek omuriliğinden yaralandı ve felç kaldı. Savcılık, Gerçek’i vuran polisler hakkında “Zor kullanma yetkisi aşılarak kasten yaralama” suçlamasıyla dava açarken, ilginç bir şekilde Ferhat Gerçek ve arkadaşları için de “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet, görevi yaptırmamak için direnme, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ve nitelikli mala zarar verme” suçlarından ceza istedi.


FERHAT’A 3,5 YIL CEZA

Davaya bakan Bakırköy 9. Asliye Ceza Mahkemesi bugün davaya ilişkin kararını verdi. Gerçek’in avukatlarından Aycan Çiçek, yaptığı savunmada 17 yaşındaki Ferah Gerçek’in polis kurşunuyla sakat kaldığına dikkat çekerek, polislerin en ağır şekilde cezalandırmalarını istedi. Savunmaların ardından hakim kararını açıkladı. Hakim Tayyip Ahmet Aydın, sanık polislere toplamda 2.5 yıl hapis cezası verirken aynı davada müşteki sanık sıfatıyla yargılanan Ferhat Gerçek ise toplamda 3.5 yıl hapis cezası aldı.


FERHAT’A DAHA FAZLA CEZA VERDİLER

Gerçek’in avukatlarından Engin Gökoğlu da Radikal’e yaptığı açıklamada “Daha önceki polis yargılamalarında olduğu bu yargılamada da polisler aklandı. Müvekkilimizin onu felç bırakan polislerden daha fazla ceza aldı. Bu karar hükümetin polisleri arkasında durduğunu ve onları koruduğunun açık kanıtıdır. Bu davanın avukatları bile halen tutukludur. Bu bile yargılamanın nasıl bir ortamda yapıldığının göstergesidir” diye konuştu.

Gerçek’in felç bırakılmasını bir basın açıklamasıyla protesto etmek isteyen arkadaşı Engin Çeber de gözaltına alınmış, en son Metris Cezaevi’nde gardiyanlarca dövülerek öldürülmüştü.


  http://www.radikal.com.tr/116718611671865

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  cia hizmet yarışcıları bakalım kim daha iyi. - demlicay2011

  sizin yatacak yeriniz yok şu dünyada. tayvan malı leptopunuzdan başka japon malı toyotanızdan başka neyiniz var. bir anlayalım. cia sizi ödüllendirmeli kominist avına devam etmekte kararlısınız anlaşılan. edin bakalım. bu topraklar sizin gibi neler gördü size mi boyun eğecek. ezin akalım. baltalarla başladı şimdi kanunlarla devam ediyor. elin tokatını yiyince son bulacak. huzur gelecek anadoluya bunu da bilin isterim. üreten akıl kazanır. siz gidersiniz. 50-100 yıl sonra buralarda torunlarınız olmayacak bunu da bilin.

  kahraman - grimfandango

  kahraman polisimiz dergi satışını önledi. Satan gencimizi felç etti. Artık hepimiz güvendeyiz.

  Adalet bir ülkenin temeli olmalı - Sağlam Kaya

  Tanrı bu gencin yardımcısı olsun ve bu gencin hakkını gereken kişilerden sorsun; Bir dergi dağıtıyor diye silahla müdahale olurum. Hem de gencecik çocuklara. Gençleri koruyacak olan Polis onları öldürüyor yada sakat bırakıyor. Ve neredeyse ceza almıyor. Bu insanlar nasıl güvende olacak kime güvenecekler.

  Polis mağdur olmuş !!!! - korel dolunay

  Felç olanın daha fazla ceza almasının nedeni bence şudur ; Sen orada olmasaydın felç olmayacaktın , orada olduğun için polis seni felç etti ve mağdur oldu . Şimdi yapılacak iş şudur. Senin 3,5 yıldan polisin 2,5 yılını çıkar kalan 1 yılı yat çık.

  Yakisir size... - nemzetkozi

  Bence az ceza vermissiniz bu gence. muebbet vermeliydiniz. polisler ise hic ceza almamali terfi etmeliydiler. bu size daha cok yakisir, saniniza san katardi... bu sistem ve yardakcilari birbirini besliyor. eger sistemin yaptigi her seyi boylesi futursuzca savunan kitleler olmasaydi bu sistem boylesi keyfiyetcilik icine giremezdi. ben sistemden cok saksakcilarinin sucu oldugunu dusunuyoru. ha bu davaya ne olur? ahime gider burada hicbir zaman olmamis adalet orada uygulanir ve tc tazminata mahkum olur. yolunuz acik olsun sistem ve yardakcilari...