Ferit için dilek balonu çağrısı

Ferit için dilek balonu çağrısı
Ferit için dilek balonu çağrısı
Hasan Ferit Gedik'in, Berkin Elvan için bir hafta önce "Berkin için burada dilek balonları uçuralım" önerisini arkadaşları şimdi onun için yapacak

İSTANBUL - Maltepe Gülsuyu'nda Pazar günü çıkan olaylarda öldürülen Hasan Ferit Gedik'in (21) cenazesi Pazartesi akşam saatlerinden beri Küçük Armutlu Cemevi'nde bekletiliyor. Gedik'in cenazesi ailesi, yakınları ve Halk Cephesi tarafından öldürüldüğü yer olan Gülsuyu'na götürülmek isteniyor. Ancak, Armutlu ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alan polis, karşılıklı gruplar arasında çatışma çıkma ihtimaline karşı cenazenin Gülsuyu'na götürülmesine izin vermiyor. 

BU GENCİN CENAZESİNE AMBARGO KONULUYOR
Gedik'in cenazesinin Gülsuyu'na götürmek için beklemeye devam eden Gedik'in ailesi ve grupları BDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel ve CHP 'li vekiller Melda Onur ile İlhan Cihaner, ziyaret etti. Ziyaretin ardından barikatlar önünde konuşan Sebahat Tuncel, amaçlarının sadece helallik almak olduğunu söyleyerek, "Tedbirin cenazeye değil, daha önce Gülsuyu'nda insanları katleden çetelere karşı alınması gerekiyordu" dedi. Gülsuyu'nda bir katliam yaşandığı ifade eden Tuncel, "Bunun sorumlusu tedbir almayan, kendi yurttaşlarının güvenliğini sağlamayan İstanbul Valiliğidir. Bu gencin cenazesine ambargo konuluyor. Bu genç arkadaşımızın ailesi gidip, vurulduğu yerde bir helallik almak istiyor. Hangi dinde, inançta, hangi vicdanda var bu helalleşmeyi engellemeye yönelik yaklaşım. Bize, 'Güvenliği sağlamıyoruz' diye cevap veriliyor. Madem siz çetelere karşı halkın güvenliğini alamıyorsunuz, o zaman ne işiniz var o görevde? Vali, emniyet müdürü istifa etmelidir. Başbakan'ın haberi var mı İstanbul'un göbeğinde gençler katlediliyor, insanlar kendi inancına göre bir helallik bile alamıyor, bu ülkede devlet kendi vatandaşının güvenliğini sağlayamıyor" diye konuştu. 

GENÇLERİMİZİN YAKASINDAN DÜŞÜN
CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur da, cenazeyi bekletmenin sağ veya sol görüş fark etmeksizin dinde yeri olmadığını belirterek, "Sadece minik bir anma. Bu anmayı bu kadar kışkırtmasalar. Olay bu kadar büyümeyecek. Demokrasi paketi açan Başbakan'a sesleniyoruz; gençlerimizin yakasından düşün ve anmaya izin verin" dedi.
Sebahat Tuncel daha sonra alanda bekleyen emniyet yetkilileri ile görüşerek, izin verilmesini istedi. Emniyet yöneticileri yetkinin kendilerinde olmadığı bilgisini verdi. 

FERİT İÇİN DİLEK BALONU ÇAĞRISI
Bu arada, gruptan bir kişi de, "Ferit, bundan bir hafta önce yine kafasından gaz bombasıyla vurulan Berkin Elvan için burada bir şey önermişti. 'Berkin için burada dilek balonları uçuralım' demişti. Biz, bugün saat 20.00'da, tüm Türkiye 'ye çağrı yapıyoruz, bulundukları her yerden Ferit için, Ferit'in Berkin için önerdiği şeyi yapacağız. Her yerde dilek balonları uçuracağız. Gökyüzü kırmızıya boyanacak" dedi. Öte yandan Antikapitalist Müslümanlar isimli grup da Armutlu'da bekleyen gruba destek verdi. (DHA)