Fes takmayın!

Avrupa Şampiyonlar Ligi finali için Türkiye'ye gelecek olan Liverpool taraftarlarına 'fes uyarısı' yapıldı. Liverpool'un Anfield Stadı'nda oynanan son maçlarda yüzlerce Liverpool taraftarının Milan finaline...

LONDRA - Avrupa Şampiyonlar Ligi finali için Türkiye'ye gelecek olan Liverpool taraftarlarına 'fes uyarısı' yapıldı. Liverpool'un Anfield Stadı'nda oynanan son maçlarda yüzlerce Liverpool taraftarının Milan finaline 'hazırlık' olarak fes takmaya başlaması üzerine İngiliz polisi devreye girdi ve fesin Türkiye'de tepkilere yol açabileceğini söyledi. Uyarı Liverpool yöneticileri tarafından da tekrarlandı.
İngiliz The Times gazetesindeki haberde de Atatürk'ün 1925'te yaptığı Şapka Devrimi'nin ardından fesin yasaklandığı hatırlatılarak, o tarihten bu yana Türklerin fes giymediği belirtildi. Liverpool taraftarlarının Türkiye'te fes takmasının Türkler tarafından bir 'hakaret' gibi algılanacağını öne süren gazete, fes yasağını takip eden yıllarda, Atatürk'ün yaptığı devrime karşı çıkıp fes giyenlere karşı ciddi önlemler alındığı savundu. The Times'ın haberinde "O tarihten bu yana Türkler fes konusunda ikiye bölünmüş durumda. Kimi çevreler bunu zararsız bir başlık olarak görürken, kimisi fes takmanın Atatürk'e saygısızlık olacağını düşünüyor" denildi.


    http://www.radikal.com.tr/7466347466340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.