Festival, PKK belgeselini programdan çıkarttı!

Festival, PKK belgeselini programdan çıkarttı!
Festival, PKK belgeselini programdan çıkarttı!
Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ile yönetmen Çayan Demirel'in çektiği, PKK kamplarındaki günlük yaşamı anlatan Bakur (Kuzey) adlı belgesel İKSV tarafından festival programından çıkarıldı. Bakur'un yapımcısı Surela Film'den yapılan açıklamada, gösterimin Kültür Bakanlığı'nın çıkarttığı engel nedeniyle iptal edildiği vurgulandı. Açıklamada, bakanlığın 'kayıt ve tescil belgesi'ni ifade özgürlüğünü engelleyen keyfi bir sansür mekanizması olarak kullandığı ifade edildi.

RADİKAL - İstanbul Film Festivali programında yer alan, dağdaki PKK kamplarını anlatan Bakur, son dakikada gösterimden kaldırıldı. Film bugün saat 16.00’da Atlas Sineması’nda gösterilecekti. Gösterimden sadece bir kaç saat önce filmin kaldırıldığı duyuruldu.

Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel’in yönettiği Bakur/Kuzey, PKK’lilerin gündelik yaşamı, hayata bakışlarını anlatan bir belgesel. Filmin basın gösterimi hafta içi İstanbul Modern Sinema’da yapılmıştı.

İKSV: FİLMİN KAYIT-TESCİL BELGESİ YOK, HUKUKİ OLARAK YAYINLAYAMAYIZ

Konuya ilişkin İKSV’den şöyle bir açıklama yapıldı:

"TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na gönderilen yazıyla “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”in 15. maddesi uyarınca festivallerde gösterilecek Türkiye ’de üretilen filmlerin kayıt tescil belgesi almış olması zorunluluğu hatırlatılmıştır.Yasal mevzuat gereği, “ülke içinde üretilen filmler kayıt ve tescil edilmiş olmak kaydıyla” festivallere katılabilir. Kayıt tescil belgesi olmayan ve Türkiye’de üretilen filmlerin gösterilmesi halinde hukuki yaptırım uygulanacağından bu belgeye sahip olmayan filmler İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilemeyecektir. Bu nedenle, 12 Nisan Pazar günü saat 16.00’da Atlas Sineması’nda gösterileceği duyurulan, Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yönettiği Kuzey / Bakur adlı filmin gösterimi yapılamayacaktır. Filmin kayıt tescil belgesi alması durumunda, önümüzdeki günlerde gösterileceği zamanlama açıklanacaktır.

YABANCI FİLMLER MUAF, YERLİLER İÇİN DE AYNI UYGULAMA OLMALI

Yabancı filmler bu yönetmelik kapsamında değerlendirilmemektedir. İstanbul Film Festivali olarak yabancı filmler için tanınan muafiyetin yerli yapımlar için de uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. İstanbul Film Festivali, şimdiye kadar programında gösterilecek yerli filmlere de yönetmeliğin yurtdışı filmlere tanıdığı istisnanın uygulanması için görüşmelerde bulunuyordu ve bulunmaya devam edecek. Ancak halihazırda bu yönetmelik gereği festivale seçilen filmlerin gösterilebilmesi için kayıt tescil belgesi almaları zorunluluğu devam ettiğinden festival kapsamında gösterilecek diğer yerli filmlerin de bu belgeyi alması gerekmektedir.

Bu filme bileti olan izleyiciler, iade için bilet aldıkları gişeye (İKSV’den alanlar İKSV’ye, Biletix ve sinemalardan alanlar Biletix’e) başvurabilirler."

YAPIMCI: KÜLTÜR BAKANLIĞI’NIN SANSÜRÜ

Bakur’un yapımcısı Surela Film’den yapılan açıklamada, gösterimin Kültür Bakanlığı’nın çıkarttığı engel nedeniyle iptal edildiği vurgulandı. Bakanlığın ‘kayıt ve tescil belgesi’ni ifade özgürlüğünü engelleyen keyfi bir sansür mekanizması olarak tanımlayan açıklamada sansüre karşı dayanışma çağrısında bulunuldu.

Surela Film'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Belgesel filmimiz BAKUR’un 34.İstanbul Film Festivali kapsamında bugün gerçekleşmesi gereken ilk gösterimi, Kültür Bakanlığı’nın çıkardığı engel nedeniyle gösterime bir gün kala iptal edilmiştir.

Kültür Bakanlığı, Festivale gönderdiği tebligatla ‘kayıt ve tescil belgesi’ almamış olan yerli filmlerin programdan çıkarılmasını istediğini bildirdi. Kültür Bakanlığı ile yaptıkları görüşmelerden bir sonuç çıkmayınca, tebligata göre gereğini yapmak zorunda olduklarını belirten Festival yönetimi, BAKUR’un gösteriminin iptal edildiğini duyurdu.

Filmimizin gösteriminin önündeki engellerin kaldırılması için çeşitli girişimlerde bulunduysak da, bunların tümü sonuçsuz kaldı.

Gelinen noktada;
1- Pek çok prosedürü tamamlayarak festival programına alınmış filmlerin doğrudan bakanlıktan gelen baskı sonucunda gösterimden kaldırılması açık bir sansürdür.

2- Kültür Bakanlığı, filmlerin gösterimlerinde ‘kayıt ve tescil belgesi ile eser işletme belgesi’ almış olma şartını, ifade özgürlüğünü hiçe sayarak keyfi bir sansür mekanizması olarak zaman zaman karşımıza çıkarmaktadır. Kültür Bakanlığı’nın sinemacıların hak ve özgürlüklerini hiçe sayarak, tüm itiraz ve mücadelelerimize rağmen sürdürdüğü bu yasakçı uygulamalarını kabul etmiyoruz.

Kültür Bakanlığı’nın festivallerde yeniden eser işletme dayatmasına girişmesi BAKUR belgeseli gösterimi açısından bir engelmiş gibi sunulmakla birlikte, asıl olarak tüm sinema izleyicilerini ve film emekçilerini yakından ilgilendirmektedir.

Bunları göz önünde bulundurarak ‘Bakur’un bugünkü gösteriminin iptal edilmiş olması nedeniyle duyduğumuz üzüntüyü kamuoyuyla paylaşıyoruz. ‘Bakur’un en geniş izleyici topluluğuyla buluşması için elimizden geleni esirgemeyeceğimizi kamuoyuna duyuruyor ve herkesi sansüre karşı dayanışmaya çağırıyoruz."