Festival yerine protesto

Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nin, valiliğin kararı ve İçişleri Bakanlığı'nın onayıyla 45 gün ertelenmesi, festivalin başlamasının planlandığı gün protesto edildi.
Haber: FERİT DEMİR / Arşivi

TUNCELİ - Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nin, valiliğin kararı ve İçişleri Bakanlığı'nın onayıyla 45 gün ertelenmesi, festivalin başlamasının planlandığı gün protesto edildi. 28-31 Temmuz tarihleri
arasında yapılması planlanan festivalin, 'güvenlik' gerekçesiyle erteleme kararına, Belediye Başkanı SHP'li Songül Erol Abdil ile çeşitli sivil toplum örgütleri temsilcileri tepki gösterdi. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bin kişi, temsili festival açılışı yapıp, "Vali istifa" sloganları attı.
Abdil: OHAL'e bile yapıldı
Vali Mustafa Erkal ile makamında bir süre görüşen Belediye Başkanı Songül
Erol Abdil daha sonra "OHAL koşullarında bile halkımızın sağduyusu sayesinde ciddi bir sorun yaşanmadan kutlanan bir festivalin, demokratikleşme söylemlerinin ağızdan düşmediği bir dönemde yasaklanması bizce büyük bir çelişki" dedi.
Festivalin ertelenmesini protesto eden yaklaşık bin 500 kişi, dün akşam Kışla Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. 'Dersim faşizme mezar olacak', 'Vali şaşırma, sabrımızı taşırma' sloganları atan kalabalık, Cumhuriyet Meydanı'na yönelince, olay yerine çevik kuvvet ve özel harekât timleri sevk edildi. Polisin müdahalede bulunmadığı kalabalık olaysız dağıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7532697532690

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.