Festivale terör rötarı

Tunceli'de altı yıldır yapılan 'Munzur Kültür ve Doğa Festivali', güvenlik gerekçesiyle 45 gün ertelendi. Vali Mustafa Erkal, belediyenin organize ettiği ve...

TUNCELİ - Tunceli'de altı yıldır yapılan 'Munzur Kültür ve Doğa Festivali', güvenlik gerekçesiyle 45 gün ertelendi. Vali Mustafa Erkal, belediyenin organize ettiği ve 28-31 Temmuz arasında yapılması planlanan festivalin ertelendiğini önceki gün öğle saatlerinde belediyeye bildirdi.
Vali Mustafa Erkal, festivalde bombalı da dahil birçok eylemin yapılacağı yolunda ciddi istihbarat bilgileri bulunduğunu belirterek, "Binlerce insan festivale gelecek. 45 gün sonra güvenlik ve huzur içinde festivali Tunceli halkıyla birlikte yapacağız" diye konuştu. Belediye Başkanı SHP'li Songül Erol Abdil ise, erteleme kararına tepki gösterdi. Abdil, "Her ne kadar 'ertelendi' deniliyorsa da bu bir iptal kararıdır. Güvenlik gerekçesiyle bu tür etkinlikler ertelenirse, halk üzerinde ciddi kaygı ve endişelere yol açar. Erteleme kararını, sivil toplum örgütleriyle birlikte tekrar değerlendireceğiz" dedi.
Evde 800 gram C-4
Bu gelişmelerin ardından, önceki gün akşam, festivale saldırı planladığı bildirilen bir kişinin yakalandığı açıklandı. Alınan bilgiye göre, saldırı istihbaratı üzerine, geçen yıl bir birahaneye düzenlenen bombalı saldırı sonucu yakalanıp bir süre sonra serbest bırakılan 25 yaşındaki B.Y. takibe alındı. Merkeze bağlı Kocakoç Köyü'de B.Y.'nin evine yaptıkları baskında 800 gram C-4 plastik patlayıcı ile düzenekte kullanılan malzemeler ele geçirildiği açıklandı. B.Y gözaltına alındı.
Dün de Dedeağaç Köyü yolunda ise dün 1 kilogram ağırlığında C-4 plastik patlayıcı bulundu. Tunceli Valisi Mustafa Erkal'ın yarın konut teslimi törenine katılmak üzere bu yoldan geçeceği belirtildi. Patlayıcının uzaktan kumandalı olduğu belirlendi.
Vali Mustafa Erkal, "Bu bana yönelik tasarlanmış bir saldırı planıydı" dedi. Tunceli'de yakalanan B.Y'nin ardından olayla ilgili H.Ç. adlı kişinin de yakalandığı belirtildi. İki zanlı çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.


    http://www.radikal.com.tr/7530887530880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.