@ismailsaymaz

Festus Okey davasında 'sondan başa' doğru adalet...

Festus Okey davasında 'sondan başa' doğru adalet...
Festus Okey davasında 'sondan başa' doğru adalet...
Nijeryalı Festus Okey'in, 2007 yılında, Beyoğlu'ndaki bir karakolda polis kurşunuyla can vermesine ilişkin davada ailenin müdahillik talebi 8 yıldır kabul edilmiyordu. Yargıtay ailenin müdahillik talebini reddeden alt mahkeme kararını bozdu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Nijeryalı Festus Okey’in ölümüne ilişkin davaya, ailesinin katılması yönündeki talebin reddi kararının bozulmasını istedi. Şayet Yargıtay Ceza Genel Kurulu (YCGK) da savcılığın görüşüne katılırsa, üzerinden tam sekiz yıl geçen davada başa dönülecek. Okey Ailesi’nin avukatı Alptekin Ocak, “Eğer YCGK da kabul ederse soruşturma genişletilerek, sorumluların ortaya çıkması sağlanacak. Bu ilk günden yapılabilirdi. Ciddi bir zaman kaybı yaşandı” diyor.

Nijeryalı Festus Okey, 20 Ağustos 2007’de Beyoğlu Polis Merkezi’nde polis Cengiz Yıldız’ın silahından çıkan kurşunla can vermişti. Olaya ilişkin davanın ilk duruşması, 27 Kasım 2007’de görüldü. Mahkeme, cinayetin ‘kasten adam öldürme’ suçuna girdiğini belirterek görevsizlik kararı verdi. Daha sonra Yıldız, müebbet hapis istemiyle yargılanmaya başladı. Beyoğlu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşınan davada, sanığın avukatı, “Adı Festus Okey değil, kaçak vizeyle gelmiş, adını Okey koymuşlar” dedi. Mahkeme, 2008’den itibaren Okey’in kimliğiyle ilgili Nijerya Büyükelçiliği’nden bilgi beklemeye başladı. Bekleyiş dört yıl sürdü. Bu süre içerisinde hiçbir müdahillik başvurusu kabul edilmediği için Okey Ailesi’ni de hiçbir avukat temsil etmedi.

2011: AİLENİN BAŞVURUSU KABUL EDİLMİYOR

Kasım 2011’de, davayı izleyen Göçmen Dayanışma Ağı, Okey’in Nijerya ve Güney Afrika’daki ailesine ulaştı. Okey’in kardeşi Tochukwu Gameliah Ogu; avukat Burcu Özaydın, Muhsin Kemal Şimşek, Can Atalay ve Alptekin Ocak’a vekâlet verdi. Nijerya’dan yola çıkarılan vekâlet 27 Kasım 2011’de, 14. duruşmaya yetiştirildi. Ne var ki mahkeme, 13 Aralık 2011’de Festus Okey’in ailesi tarafından Avukat Ocak’a verilen belgeler ve vekâleti kabul etmedi. Aynı gün mahkeme, sanık polisi 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı.

2014: YARGITAY KARARI BOZUYOR

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 27 Ocak 2014’te,  “Ogu’nun maktülle biyolojik bağı araştırılarak müdahillik talebinin kabulü konusunda bir karar verilmesi için” verilen kararı bozdu. İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi de 5 Haziran 2014’te kararında direnerek, dosyayı Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na (YCGK) yolladı. Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Muzaffer Köse, hazırladığı tebliğnamede, yerel mahkemenin duruşmaya katılma talebini değerlendirmeden karar vermesini hatalı bularak, kararın bozulması yönünde görüş belirtti. Savcı Köse, şunları kaydetti:

“Dosyada ölene ait DNA profil raporu ile (kardeşi) Tochugwu Gameliah Ogu’ya ait DNA profil raporunun Adli Tıp Kurumu’na gönderilerek katılma talep eden ile ölen arasında akrabalık bağının bulunup bulunmadığının tıbben tespitine dair rapor alınması ve sonucuna göre katılma istemi konusunda karar verilmesi gerektiği gözetilmeyerek, eksik soruşturma ile yazılı şekilde karar verilmesi yasaya aykırı görüldüğünden, sair yönleri incelenmeksizin hükmün öncelikle bu sebeple bozulması...” Şimdi dosya, karar vermesi için YCGK’nin önüne gitti.

Okey Ailesi’nin avukatı Alptekin Ocak, 2007 yılından beri sekiz yıl geçtiğini ve ilk gün kendileri tarafından dile getirilen bir gerçeğin şimdi Yargıtay 1. Ceza Dairesi ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca da kabul edildiği halde yerel mahkemenin direnmesi nedeniyle bu aşamaya gelindiğini söyledi. Ocak, “Eğer YCGK de kabul ederse soruşturma genişletilerek, vakanın sorumlularının ortaya çıkması sağlanacak. Oysa bu ilk günden yapılabilirdi. Ciddi bir zaman kaybı yaşandı” diyor.