'Festus Okey sahipsiz değil'

Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'nde polis kurşunuyla yaşamını yitiren Nijeryalı Festus Okey'in cenazesinin hâlâ alınmamış olmasıyla ilgili açıklama yapan...

İSTANBUL - Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'nde polis kurşunuyla yaşamını yitiren Nijeryalı Festus Okey'in cenazesinin hâlâ alınmamış olmasıyla ilgili açıklama yapan İstanbul'daki Nijerya topluluğunun başkanı Igwe Ehi, cenazenin sahipsiz olmadığını belirtti.
Yaklaşık iki ay önce öldürülen Okey'in cenazesinin Adli Tıp'ta beklemesiyle ilgili dün bir gazetede yer alan haberde, polis yetkilileri Okey'in cenazesinin ortada kaldığını, ailesi, arkadaşları ve sivil toplum örgütlerince sahiplenilmediğini söylemişti. Ehi bu haber üzerine bir açıklama yaparak şu görüşleri dile getirdi:
"Bu polisin davayı saptırmak için yaptığı bir manevradır. Cenazeyi tutmamızın nedenlerinden biri de davanın tam şekillenmemiş olmasıyla ilgili. Okey'in ne ailesi ne de bizim tarafımızdan sahipsiz bırakılması söz konusu olamaz. Kimsesizler mezarlığında onun yeri yok çünkü ailesi ve ülkesi var, bunu herkes biliyor. Sadece kanunlarını tam bilmediğimiz bir ülkede yolumuzu bulmak zaman alıyor, o kadar."