@ismailsaymaz

'Festus'un ölümü ego gösterisi'

'Festus'un ölümü ego gösterisi'
'Festus'un ölümü ego gösterisi'
"Festus Okey, ego tatminine kurban gitti" diyen Yargıtay Savcısı, Festus Okey'i öldüren polis memuruna verilen cezanın bozulmasını istedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı, Nijeryalı Festus Okey’i öldüren polis Cengiz Yıldız’a verilen 4 yıl 2 aylık hapis cezasının bozulması yönünde görüş bildirdi. Savcı Ali Özdeş, Yargıtay 12. Ceza Dairesi’ne sunduğu tebliğnamesinde, sanık polisin ‘taksirle’ değil, ‘olası kastla adam öldürmek’ten en az 20 yıl hapis istemiyle ceza alması gerektiğini savundu.
Tebliğnamede polisin, “Okey’i sorgulamak, korkutmak, gözdağı vermek, kişisel ego tatmini ve güç gösterisi” ile silahını doğrulttuğu, “kişinin hayati noktalarına doğrultulmuş silahın ölüm sonucunu doğurabileceğini bilebilecek haldeyken olursa olsun düşüncesiyle hareket ettiği” kaydedildi. Ayrıca sanık polisin, “Okey belime davranıp silahımı aldı, silah çekiştirirken patladı” şeklindeki savunmasının da gerçek dışı olduğu vurgulandı. Söz şimdi, Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nde...

20 yıl ceza isteniyor
Nijeryalı Festus Okey, 20 Ağustos 2007’de Beyoğlu Polis Merkezi’nde polis Yıldız’ın silahından çıkan kurşunla öldü. Beyoğlu 21. Ağır Ceza Mahkemesi, 13 Aralık 2011’de verdiği kararında, Yıldız’ın ‘taksirle adam öldürmek’ten 4 yıl 2 ay hapsine karar verdi. Oy çokluğuyla alınan karara Üye Hâkim Keskin Karakurt itiraz etti ve Yıldız’ın ‘olası kastla adam öldürmek’ten en az 20 yıl hapis cezası alması gerektiğini savundu. Karar, duruşma savcısının az bulup itiraz etmesi üzerine Yargıtay’a taşındı.

‘Deneyimli bir polisti, bu sonucu öngörebilirdi’
Yargıtay Savcısı Ali Özdeş 27 Kasım 2012 tarihli tebliğnamesinde, Hâkim Keskin Karakurt’un şerhine katıldı. Karakurt’un şerhindeki ifadelere atıfta bulunan Savcı Özdeş, sanık polisin ‘sorgulamak, korkutmak, gözdağı vermek, kişisel ego tatmini ve güç gösterisi’ ile hareket ettiğini savunarak, “Ağzında mermi bulunan ya da ciddiyetini göstermek amacıyla ağzına mermi sürdüğü tabancayla şüpheliyi korkutmak veya sorgulamak amacıyla diz çöktürdüğü, tabancasını doğrulttuğu, yakın mesafeden parmağı tetiğe hataen basması suretiyle sol omuzdan dikine aşağı yaraladığını” vurguladı.
Savcı Özdeş, ‘polisin 12 yıllık eğitimli memur olduğunu, ağzında mermi olan silahla bu şekilde tedbirsiz davranmaması gerektiğini, tüm emniyet subapları ortadan kaldırılan silahın her an ateş alabileceğini, hayati noktalarına doğrultulmuş silahın ölüm sonucunu doğurabileceğini bilebilecekken, olursa olsun düşüncesiyle hareket ettiğini’ kaydetti. Özdeş, ‘ölenin ellerinde atış artığı tespit edilememiş olması, merminin seyir yönüne göre ölenin dizleri üstünde yaralanmış olması nedeniyle” polisin “Okey belime davranıp silahımı aldı, silah çekiştirirken patladı” şeklindeki savunmasının “gerçek olmadığına” dikkat çekti ve kararın ‘olası kasıtla adam öldürme’ yönünde bozulması gerektiğini savundu.
Yargıtay 12. Ceza Dairesi, savcısı gibi karar verdiği takdirde, polise ‘olası kasıtla adam öldürme’ suçundan en az 20 yıl hapis cezası kesilebilir. Avukat Ocak, “Bu belirleme ve sonrasındaki muhtemel ceza, toplumda sarsılan vicdan ve adalet duygusunu bir nebze giderecektir” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/111726911172693

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  rezalet - neroman

  artık hukuk sistemimizin bunun gibi keyfi davranan memurlara bakışını değiştirmesi lazım. memur orada devleti temsil ediyor, onun olumlu davranışları devleti yüceltir, bu gibi sorumsuz davranışları devleti küçültür. kabadayı gibi davranmış, mafyacılık oynamış, devlet memuruna yakışmayacak hareketle birinin ölmesine sebep olmuş. ayrıca mahkemeye yalan söylemiş, bunun hiç mi ağırlaştırıcı etkisi yok?

  TERAKKİ VAR - ihtiyarseyyah

  Bu işler karakolu çoktan aşıp adliyelere girdi.İşkencenin kötü muamelenin alası aleni yapılıyor şimdi adliyelerde.Polisin ceza alacağını düşünmüyorum.Bir punduna getirilib beraat edeceğine inanıyorum.Çünkü memur.Devlet memuru.Kamu görevlisi.Savcı Asliye Ceza kaleminde Sahtekarlık yapanları soruşturmadı ki Festus'u öldüren memur cezalandırılsın.

  Kıvırmanın anlamı yok - tekavutgedikli

  Polisin bu davranışı kesinlikle kasten adam öldürmek. Sorgu odasına silahla girilmez diye bir kavram var. Silahın ağzına verip te korkutma olayı zaten başlı başına travma. Polisin ibret i alem için cezalandırılmasından yanayım.