Fethin sorumluluğu var

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul'un fethinin 552. yılı nedeniyle yayımladığı mesajda 'İstanbul'u korumanın dünyaya karşı sorumluluk olduğunu' söyledi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İstanbul'un fethinin 552. yılı nedeniyle yayımladığı mesajda 'İstanbul'u korumanın dünyaya karşı sorumluluk olduğunu' söyledi.
Sezer, mesajında fethin, siyasal ve askeri sonuçlarıyla dünya tarihine damgasını vuran önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Ortaçağın kapanmasının yeni çağın başlangıcının simgesi olan İstanbul'un fethinin bu yönüyle, tarihin akışını değiştiren büyük bir başarı olduğuna
işaret eden Sezer, özetle şöyle dedi: "Ülkemizin en büyük sanayi, ticaret ve finans merkezlerinin bulunduğu İstanbul bugün, Türkiye'nin ekonomik, toplumsal, kültürel ve sanatsal yaşamındaki gelişmelere öncülük etmektedir. Doğal güzellikleri, geçmişten gelen zenginlikleri ve yapılarıyla görenlerde hayranlık uyandıran İstanbul, dünyanın ortak kültürel mirasında seçkin yere sahiptir. İstanbul'un ev sahipliği yaptığı uygarlıklardan ve kültürlerden günümüze ulaşan bu mirası korumak, kendimize ve gelecek kuşaklara karşı olduğu kadar, insanlığa karşı da
önemli sorumluluğumuzdur."
Erdoğan'ın çağdaşlık vurgusu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yayımladığı mesajda şunları söyledi:
"Atalarımızın bizlere mirası İstanbulumuzu, tarihin en eski ve en büyük kentlerinden birine yaraşır şekilde, sahip olduğu tarihi ve doğal zenginliklerini koruyarak, 21. yüzyıla çevreyle uyumlu çağdaş bir kent olarak taşımak, ecdadımıza ve gelecek kuşaklara karşı en büyük sorumluluğumuz ve görevimizdir" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7475487475480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.