Fethipaşa Korusu'nda yangın çıktı!

Fethipaşa Korusu'nda yangın çıktı!
Fethipaşa Korusu'nda yangın çıktı!
Üsküdar'daki Fethipaşa Korusu içindeki Hüseyin Avni Paşa Köşkü'nde yangın çıktı. Yangına çok sayıda itfaiye müdahale etti. Fethipaşa korusu yangını ne oldu? Yangın durduruldu mu? Detaylar haberimizde...

Üsküdar’daki Fethipaşa Korusu içindeki Hüseyin Avni Paşa Köşkü'nde yangın çıktı. Yangına çok sayıda itfaiye müdahale etti. Yangın sonucu tarihi köşk kül oldu. Söz konusu köşkü 2009 yılında TMSF'den işadamı Mehmet Cengiz satın almıştı. Cengiz'in ismi 25 Aralık operasyonunda geçiyordu.

Fethipaşa ve Demirağ korularının devamında bulunan 4,45 hektarlık Hüseyin Avni Paşa Korusu'ndaki tarihi köşkte henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangına, Üsküdar, Kadıköy ve Çengelköy itfaiye ekipleri müdahale etti. Söndürme çalışmalarına bir helikopter de havadan destek verdi.

Ekiplerin çalışması sonucu alevlerin daha fazla yayılması önlendi. Yangının kontrol altına alınarak söndürülmesinin ardından soğutma çalışması yapıldı.

Yangında, tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü kullanılamaz hale geldi.

VALİ MUTLU'DAN YANGIN AÇIKLAMASI

" Kültür mirasımız tarihi Hüseyin Avni Paşa Konağı'ndaki yangınla üzüldük. Yangının nedeni henüz belli değil, adli idari incelemeyle belirlenecek"

Üsküdar Fethi Paşa Korusu içindeki tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü çıkan yangınla ilgili Vali Hüseyin Avni Mutlu twitter hesabından açıklama yaptı. Mutlu, "Kültür mirasımız tarihi Hüseyin Avni Paşa Konağındaki yangınla üzüldük. Yangının nedeni henüz belli değil, adli idari incelemeyle belirlenecek" dedi.

Antalya'daki yangın kontrol altına alındı


CENGİZ İNŞAAT O HABERİ YALANMIŞTI
Öte yandan köşk ve içinde 3 bine yakın ağaç bulanan korunun 25 Aralık operasyonunda ifadesine başvurulan işadamı Mehmet Cengiz'e ait olduğu öne sürüldü. Geçtiğimiz Mart ayında 81 bin 511 metrekarelik ormanlık arazinin 0 bedelle satıldığı iddia edilmişti. Cengiz İnşaat San. ve Tic. A.Ş. avukatı aracılığıyla açıklama yaparak Hüseyin Avni Paşa Korusu olarak anılan gayrimenkulu ihalede en yüksek teklifi vererek 31.690.132 TL bedelle satın alındığını açıklamıştı.

CENGİZ İNŞAAT: RESTORE EDİLECEK

Cengiz İnşaat, firmaya ait Üsküdar Hüseyin Avni Paşa Korusu'ndaki Hüseyin Avni Paşa Köşkü'nün bugün çıkan yangında tamamen yandığını, köşkün aslına uygun olarak restore edileceğini ve bu tarihi değere sahip çıkılacağını bildirdi.

Firmadan yapılan yazılı açıklamada, yangının nedeninin itfaiye raporundan sonra kesinleşeceği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Yangın, çatıdan başlayarak bütün binanın hasar görmesine sebep olmuştur. Cengiz İnşaat, metruk durumdaki köşkün restorasyonu için gerekli proje ve izin çalışmalarını 2013'ün ikinci yarısından itibaren başlatmış, Anıtlar Yüksek Kurulu'na da gerekli başvuruları yapmıştır. Anıtlar Yüksek Kurulu, bu başvuruları değerlendirerek 23 Haziran 2014'te restorasyon için gerekli ön izni vererek, restorasyon sürecini başlatmıştır. Firmamız, daha önceki planlarına uygun olarak Hüseyin Avni Paşa Köşkü'nü aslına uygun olarak restore edecek ve bu tarihi değere sahip çıkacaktır."

Fethipaşa Korusu, İstanbul 'un Üsküdar ilçesi, Paşalimanı bölgesinde bulunan, denize bakan bir korudur. Kuzguncuk ve Sultantepe mahalleleri arasında yer alır. Koru adını, Osmanlı vezirlerinden Fethi Ahmet Paşa'dan almaktadır. Uzun yıllar boyunca bakımsız kaldıktan sonra, yenilenmiş ve halka açık park hâline getirilmiştir.